144Hz monitör önerisi

• Konuyu başlatan alp2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 965
Merhabalar,
Uzun zamandır 144Hz almak istiyorum ve tam da bütçeme göre uygun bir monitör indirime girdi dün gece Hepsiburada sitesinde. Size linki bırakıyorum bu monitör hakkında görüşlerinizi dile getirirseniz çok hoş olur.

Monitör

LG UltraGear 24GL600F bu monitörü öneririm.​

Rtings bu monitörü incelemiş. Tepkime süresi performansı olarak 10 üzerinden 9.5 almış. 1ms GTG olmayan İPS paneller en fazla 8.0-8.5 alıyorlar. Rekabetçi oyunlar oynuyorsan tavsiye ederim.

Bu biraz yardımcı olur:
Bu arada her 8 BIT panel aynı rengi veriyorsa neden her 8 BIT panel aynı renk gamutuna, renk doğruluğuna sahip değil?
8 BIT olan paneller de doğal 8 BIT ile 6 BIT+FRC ile 8 BIT olan paneller aynı mıdır?
TN panellerden iyi sınıfta olan Viewsonic XG2401 kullanıyordum. Özellikleri 1 MS GTG tepki süresi, düşük giriş gecikmesi, 8 BIT (6 BIT+ FRC ile), SRGB renk gamutu kapsamı %100...
Vatan Bilgisayar'da Viewsonic XG2705'i inceledim. Özellikleri 1 MS GTG tepki süresi, 8 BIT (6 BIT+ FRC ile), SRGB renk gamutu kapsamı %104...
Görüntü kalitesinde kullandığım TN panel ile arasında bariz fark vardı.
Şu anda 10 BIT (8 BIT+ FRC ile), 1 MS MPRT tepki süresi, SRGB renk gamutu kapsamı %132 olan MSI Optix Mag274R monitörünü kullanıyorum.
R6 Siege, Warzone, BF5 ve PUBG'de tepki süresi ile alakalı hiçbir sorun yaşamadım. Ghosting konusunda da keza öyle. Ghosting ile bu oyunlar oynanmıyor, çok rahatsız ediyor (Ya da ben hassasım bu konuya).
1 MS ile 4-5 MS arasındaki farkı hissedemezsiniz öyle hemen ve monitör HZ'i ile istenilen minimum tepki süresi skalası var. Örneğin 144 HZ için 6-8 MS tepki süresine kadar sorun olmuyor. Ekran tazeleme oranı ile uyum açısından.
Kullandığımız her monitörün 1, 2, 3, 4, 5 MS gibi tepki süreleri ile elde edeceğimiz deneyim farklı. Her monitör her HZ aralığında farklı ghosting ve overshoot (inverse ghosting de deniyor) oranına sahiptir. Genellikle %12-15'ten fazla ise bu oran insanı rahatsız etmeye ve insan farketmeye başlar. Bir monitör 5 MS ile her HZ aralığında (144-120-100-80-60 HZ gibi) %3-5 ghosting veya overshoot oranına sahipken o monitörü daha düşük tepki süresine (1-2 MS gibi) getirdiğinizde %20-30 gibi ghosting veya overshoot değerlerine getirmiş olabilirsiniz.
Bu da getirinden fazla götürü demektir.
Bir de giriş gecikmesi vardır. Ekran kartından gelen görüntünün monitör tarafından işlenerek piksellere gönderme zamanı da diyebiliriz. Asıl vurucu nokta bu:
1 MS GTG tepki süreli monitörün giriş gecikmesi 15 MS ise toplamda 16 MS gecikmemiz olur monitörle alakalı.
Diğer yandan 4 MS GTG gecikmeli monitörün giriş gecikmesi 6 MS ise toplamda 10 MS giriş gecikmesi elde ederiz.
Bu hususta oyunculara hitap eden IPS monitörlerde piksellerin tepki süresi TN panellere göre yüksek kalsa da IPS panellere olan yatırım daha fazla olduğundan IPS monitörlerde daha kaliteli elektronik bileşenle daha düşük( 0.5 veya 3 MS gibi ) giriş gecikmeleri elde ediliyor.
Aslına bakarsanız tepkisel oyun deneyimini bu giriş gecikmesi belirliyor.
Özetlemem gerekirse IPS yerine TN panel kullammak arasındaki fark çok çok az.
Önceki TN panelim o kadar övülüyordu ama en düşük tepki süresi modundaki overshoot beni rahatsız ettiğinden o modu kullanmıyordum. Günün sonunda 3-5 MS GTG ile oyun oynuyordum.
Değişik HZ aralıklarında değişik tepki süreleri ile elde edilen ghosting ve overshoot ile ilgili örnek inceleme size olay hakkında fikir verir.
TN panellerden BenQ XL2411K:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
IPS panellerden AOC24G2:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Görüleceği gibi hiçbirinde ideal 1 MS tepki süresi ölçülemiyor. En düşük tepki süresinde ise inverse ghosting rate yüzdesi fırlıyor.

@Körox hocam aynı monitörü ben de almayı düşünüyorum da nereden almıştınız siz ve herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı ölü piksel, ghosting ve ışık sızması gibi?

Hocam kusura bakmayın yeni gördüm. Ben ikinci el olarak aldım. C24G1'i sıfır almıştım. Onu satınca tekrar sıfır almamam gerektiğini düşündüm açıkçası. Aldığım arkadaşım evinde testlerini uzun ve düzgün şekilde yaptım. Yaklaşık 2 saat boyunca oyun oynadım onun bilgisayarında sağ olsun o da yardımcı oldu. Hiçbir şekilde ghosting yaşamadım bu zamana kadar. C24G1 de ghosting vardı ama bunda yok. C24G1'in ışık sızması hiç yoktu simsiyahtı iPhone XS'lerdeki OLED ekran gibi. Ama 24G2U da az da olsa var iPhone 11 ekranı gibi. Verebileceğim en iyi örnek bu olur sanırsam.

Geri
Yukarı