14W LED ampul elektrik tüketimi hesabı

• Konuyu başlatan RQ7
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 405

RQ7

Attopat
Ev için bahçeye ve arka tarafa düşen kısma 2 tane 14W LED ampul takacağım ve bunlar günde 3-5 saat açık olacak. Bazı sitelerde ayda 10 TL gibi tüketim sonucu çıkıyor bu doğru mu bilemedim çünkü ampul dışında evde buzdolabı dışında seri olarak çalışan bir şey olmamasına rağmen ayda 160-170 TL fatura geliyor. Buzdolabı ve günde 3 saat açık kalan TV, 6 saat kullanılan 400W PSU'lu ekran kartsız, 21 inç LED monitörlü basit bir PC dışında bir şey yok. Uzun lafın kısası o sebeple ampul bu kadar az yakıyor olamaz gibi geliyor.

Ayda 4.2 kWh tüketiyor. Kotayı geçmezseniz 1.36 TL'den 5.71 TL, kotayı geçerseniz 8.65 TL yapar. 5 saat açarsanız.

Ayda 4.2 kWh tüketiyor. Kotayı geçmezseniz 1.36 TL'den 5.71 TL, kotayı geçerseniz 8.65 TL yapar. 5 saat açarsanız.
2 telefon, TV, PC, buzdolabı haftada bir çalışan çamaşır makinesi, nadir çalışan bulaşık makinesi. Kota ne kadar hocam? geçtiğimi düşünmüyorum. Bu arada elektrik firmaları çakallığına mı bilmiyorum 2 ayda bir fatura yazmaya geliyor, şimdi sayaçtan gerekli T1 vb. bilgileri aldım Whatshapp hattına yazdım. Bundan sonra hep kendi elektriğimi kendim faturasını çıkarttırırım. Adamlar kafasına göre geliyor. Bu arada konudan sapmadan teşekkürler. 5.71 ise iyiymiş bu led ampuller. 8.5'ları hiç kapatmayayım ben. :)

@RQ7 240 Kilowatt sanırım. 1.36 --> 2.06'ya büyük fiyat değişimi var gerçekten. Günde 8 Kilowatt normal aileye yeter ama.
Kota aylık 240 kilowatt diye biliyordum ama aradım konuştum aylık kota diye bir şey yokmuş, günlük kota varmış. Günlük kota 8 kilowatt, kota altı 1 = kilowatt 1.25 TL, kotayı aşınca 1.80 bir şey dedi. Aynı gün yükleme yapılmazsa aşılmaz gibi geliyor.

Geri
Yukarı