15.000 öğrenciden kaçı EA tercih yapar?

Emre SÜRER

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Liseye 2020 yılında %1.06 dilimle girdim. Sanırım 15.000 gibi bir sıralama yapıyor. 11'e geçeceğim ve Eşit Ağırlık seçmeyi düşünüyorum.
Ben liseye girerken benim önümde olan bu 15000 kişinin kaçı eşit ağırlık tercih yapar? Mesela bizim okulda önümüzdeki sene 8 sayısal sınıf (30 kişi civarı) ve 1 EA sınıf (15 kişi civarı) olacak. Diğer okullarda da böyle midir? Liseye girerken gösterdiğim performansa denk bir performans gösterirsem (ki bizim okul öğrencileri genellikle üstüne çıkarlar) EA'da nasıl bir sıralama elde edebilirim?

Sorduğumuz şey geleceği görmekten farksız. Diğer insanların ne yaptığını bırakıp kendiniz elinizden gelen eforu koymalısınız.

Maalesef bakış açınız çok komik. Kimsenin üniversitede alacağı puanı liseye girerken aldığı puanla kıyaslayamazsınız. Sizden kötü bir lisede okuyup sizden daha iyi üniversite puanı alacak insanlar elbet olacaktır.

Maalesef bakış açınız çok komik. Kimsenin üniversitede alacağı puanı liseye girerken aldığı puanla kıyaslayamazsınız. Sizden kötü bir lisede okuyup sizden daha iyi üniversite puanı alacak insanlar elbet olacaktır.
Öyle ama yüzde bire girmekte kolay bir şey değil. Hem bahsettiğiniz kişiler azınlık oluyor sanırsam.

Liseye girdiğim sıralamayı üniversitede tutturmayı en kötü olasılık olarak değerlendirdim.
Okulun en kötüleri ancak girdiği sıralamayla çıkıyor. Ki ben ortalamanın üstündeyim.

Değişik bir bakış açısı ve bence mantıksız. Çünkü en başta arkadaşların dediği gibi bir anda lise de yükselenlerde var. Zaten YKS'de de sayısal öğrenci eşit ağırlık sıralamasına da giriyor. Biraz tahmini ama şunu söyleyebilirim. Her 10 öğrenciden 6 tane sayısal 3 tane eşit ağırlık 1 tane sözel çıkar. Sonra sayısallardan biri dönem sonuna doğru eşit ağırlığa geçer. 5 sayısal 4 eşit ağırlık 1 sözel diyebiliriz yani. En azından benim çevremde gördüğüm bu şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı