15.000 TL fotoğraf makinesi önerisi

tolgaaslan94

Hectopat
Merhaba. Kendim için bir fotoğraf makinesi almak istiyorum ama bilgisi olamayan çoğu insanın olduğu gibi ben de çok kararsız kaldım çünkü seçenekler çok fazla.
15 bin TL civarı bütçem var, almaktaki 1. önceliğim portre fotoğraf çekmek sonrasında ise video çekimi ve belki zamanla manzara doğa fotoğrafçılığı da eklenir bu listeye (uygun lens alınca). Kompakt bir gövde daha cazip geliyor bana çünkü öyle her an yanında makine ile gezecek birisi değilim yanımda taşıyınca da fazla yer kaplamasın istiyorum.
Sizden ricam bu fiyata uygun güvenilebilir bir makine önermeniz.

Canon M50 mark II, Canon 250 D, fujifilm XT200 modelleri arasında karasız kaldım ama yeni modellere de açığım.

hocam pandemiden öncesinde fotoğrafçılık olayıyla amatör bir şekilde ama eğitimlere katılmış vs. biri olarak TR şartlarında en mantıklı makinelerin fuji'ler olduğunu düşünüyorum. Gönül tabii ki leicalar, sony alpha serisi kullanmak ister ama masrafı fujiye göre çok olan makineler. Kaldı ki şuan fuji xt4 ile örneğin yapamayacağınız uygulayamayacağınız bir fotoğraf tekniği yok, keza fuji xt30 ile de öyle. Fuji xt 200, fuji xt30 ve fuji xt4 kullanmış biri olarak tabii ki fuji xt4 en iyisi ama epey de pahalı. bunların dışında aynı şekilde fuji xt 200 bir tık daha yeni kullanıcı dostu olmasına rağmen uzun vadede fuji xt30 sizi asla yarı yolda bırakacak bir model değil. Siz yine internette iyice araştırın başka bilgi sahibi olanlara da sorun ama 15 bin dolayalrında alabileceğiniz en mantıklı makinenin fuji xt30 olduğunu düşünüyorum. İkinci el düşünürseniz alternatifler artabilir ama.

hocam pandemiden öncesinde fotoğrafçılık olayıyla amatör bir şekilde ama eğitimlere katılmış vs. biri olarak TR şartlarında en mantıklı makinelerin fuji'ler olduğunu düşünüyorum. Gönül tabii ki leicalar, sony alpha serisi kullanmak ister ama masrafı fujiye göre çok olan makineler. Kaldı ki şuan fuji xt4 ile örneğin yapamayacağınız uygulayamayacağınız bir fotoğraf tekniği yok, keza fuji xt30 ile de öyle. Fuji xt 200, fuji xt30 ve fuji xt4 kullanmış biri olarak tabii ki fuji xt4 en iyisi ama epey de pahalı. bunların dışında aynı şekilde fuji xt 200 bir tık daha yeni kullanıcı dostu olmasına rağmen uzun vadede fuji xt30 sizi asla yarı yolda bırakacak bir model değil. Siz yine internette iyice araştırın başka bilgi sahibi olanlara da sorun ama 15 bin dolayalrında alabileceğiniz en mantıklı makinenin fuji xt30 olduğunu düşünüyorum. İkinci el düşünürseniz alternatifler artabilir ama.
XT-2 ve XT-30 arasında fiyat farkına değecek bir fark yok. Kaldı ki 15.000₺ bütçe ile hem XT-30 hem de portrede iyi performans verebilecek bir lens almak biraz zor. XT-2'yi tercih etmesinden yanayım. Amiral gemisi olduğu için her konuda destek ve parça bulması daha kolay.

Teşekkür ederim. Ben de biraz araştırma yaptım şu an genelde fujifilm önde gibi duruyor. Bu markanın X-E4 modelini nasıl buluyorsunuz bilginiz var mı?
hocam xe modelleri hakkında çok bilgim yok ama diğer arkadaşın da dediği gibi xt modelleri daha amiral gemisi ve klasik modeller olduğu için mümkün mertebe o modellerden tercih etmenizi öneririm.

En basitinden şöyle örnek vereim ünlü moda fotoğrafçısı koray birand bile bütün profesyonel çekimlerini xt4 ile yapıyor, öyle bir kamera, öyle bir seri işte. Tabii yanında kullandığı binlerce liralik ekpmanların da etkisi çok fazla.

X-E4 aldım yanında 18-55 lens ile başlangıç seviyesi için gayet yeterli geldi bana bununla kullanımı öğrenip sonrasında lensi değiştirmeyi düşünüyorum gövdenin ise başlangıç seviyesi nedeniyle bir iki eksiği olsa da uzunca yıllar götürecek bir gibi duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı