15.000 TL laptop önerisi

Bütçe
15.000

tanistlin

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Çok uzun (10 yıl kadar) bir aradan sonra ilk defa oyun amaçlı (AAA ağırlıklı) bir dizüstü bilgisayar alma hazırlığındayım. Bu kadar uzun zamandır piyasa dinamikleri, fiyatlandırmalar, indirim dönemleri vs. hiç takip etmediğim için aklımda soru işaretleri var.

Özetleyecek olursam 13-14Bin'i geçmeyecek bir bütçeyle, mümkün olan en uzun süre, kabul edilebilir şartlarda güncel oyun oynatabilecek ve teknik sorun riski en az olmasını arzu ettiğim bir seçim yapmak istiyorum. Ben ve benim gibi bu dönemde arayışta olanlar için bilinmesi gereken en anahtar faktörler neler? Uzun süredir takip edenler veya periyodik model yenileyenler biliyordur, şu an böyle bir alışveriş için uygun gözüken bir zaman mı? Her sene gerçekten daha fırsatlı olur, beklemene değer denen dönemler geliyor mu? Bu sene anladığım kadarıyla pandemi döneminde çip krizi, stok sorunları vb. sebeplerden beğenilen modeller kapanın elinde kalıyor gibi bir algıya kapıldım. En çok kafamı kurcalayan da bu açıkçası, bütçeme uygun ve kriterleri karşılıyor gözüken modellerin normalde olması gerekenden çok daha pahalı olması ve normalde daha iyisini alabilecekken vs. Vs...anladınız :)

Arayışıma son zamanlarda çok fazla inceleme ve reklamına maruz kaldığım Monster'dan başladım. Açıkçası Monster modellerini incelerken Intel+NVIDIA özelinde de olsa güncel işlemci ve ekran kartı modellerini epeyce öğrendim. Bahsettiğim kriterler bu bağlamda RTX 30xx serisi bir GPU, i7 108XX serisi bir CPU etrafında şekilleniyor (minimum 512 GB bir SSD ve 16 GB mümkünse 2 slot RAM destekleyici olarak) Lütfen bu kriterlerde yanlış tespit ettiğim bir durum varsa uyarın. Arayışıma en büyük katkınız bu olur çünkü mesela RTX 30xx filtresiyle yola çıktığım için bir önceki nesil 2060 gibi kart içeren Legion 5 gibi modelleri es geçtiğimi fark ettim ve gerçekten "bunlar da iş görür aslında" gibi pratik karşılaştırmalara ihtiyacım var.

Hem yönlendirme, hemfikir hem de model önerilerinize ihtiyacım var. Bu arayışı hedeflediğim gibi haziran ayından önce nihayete erdirme niyetindeyim, "saçmalama yaza girmeden, şu şu modeller gelmeden karar verilmez" vb. görüşler çıkmazsa :) Umarım bu başlıkta yazılanlar benim gibi arayışa minimum bilgi ile başlayanlara da ışık tutar. Şimdiden teşekkürler, hayırlı sosyaller.

Not: Konu onaylanırken başlık değiştirildiğini bilmiyordum. Aslında tek konu bütçe değil o yüzden ayrıca belirtmek istedim, başlık sadece bütçe üzerinden laptop önerisine dönünce bütün konular birbirinin aynısı oluyor diye de nacizane ekleyeyim :)

Son düzenleme:
Bu mesela önemli bir tavsiye, bu bilgisayarın kendi konusunu da takip ediyorum dünden beri. Benchmark sonuçları vs. bir yana, kullanıcı deneyimi ve genel algı daha önemlidir, sırf daha yeni nesil bir gpu için Legion 5 gibi çok tavsiye edilen ve bütçeye de uygun bir seçeneği elemek istemiyorum. rtx 2060, 3060 almadığına pişman etmeyecek kadar güncel mi hala?

Beklerseniz her zaman daha iyi modeller gelir, bunun önüne geçemezsiniz. Kararı verip satın almanız gerekecek.

Bir laptop ararken bakmanız gereken özellikler şunlar:
-Soğutma kalitesi.
-Malzeme kalitesi.
-Ekran kartının TDP değeri (Kaç watt çektiği)
-Panel kalitesi.
-MUX olup olmadığı.

Bunları arttırabiliriz, ancak temel olarak bunlara bakmak yardımcı olur.

14-15 arası bütçede ben alacak olsam ROG veya T7 V22.1 alırdım.

ROG'un marka değeri ve işlemcisi daha üstün. Monster ise MUX, 1440p, 17", daha iyi renk doğruluğu ile öne çıkıyor.

Legion 5'ten bahsetmişsiniz, Legion 5 fiyatını sonuna kadar hak eden bir laptop. Kesinlikle tercih edilebilir. Ancak 3060 varken 2060 pek iyi bir seçim olmuyor tabii.

https://www.hepsiburada.com/asus-ro...ilgisayar-p-HBCV000004E3F3?magaza=Hepsiburada

Ben bunu öneririm, halihazırda bir önceki neslinin kullanıcısıyım. Soğutma ve malzeme kalitesi bakımından çok iyi bir bilgisayar. Ayrıca bu laptop hakkında sorunuz varsa cevaplayabilirim.
Sağolun tavsiye için, daha önceki tavsiyelerde de dikkatimi çekmişti çok cazip duruyor. 3 düşüncem var bununla ilgili;

- 5800h işlemci ve rtx 3060 olması açısından mevcut en yeni nesil donanımlardan biri oluyor, doğru mudur?
- Panel kalitesi önemli normalde ama bunda normalin altında bir panel olduğu yorumlarını okudum, ben laptop'u sadece harici monitörle kullanıyorum, benim için bir faktör olmaktan çıkıyor diye düşünüyorum bu.
- MUX çok lafı geçen bir şey ama bu laptop'ta sanırım yok, etkisi tam olarak nedir? Monitörle kullanacağım için etkilenmem gibi bir algı oluştu, doğru mu? Diyelim ki monitörsüz kendi ekranında kullanacağım, bu kadar ölümcül bir şey mi muxless olması?
- Son olarak bu ürünü sadece HB'de stokta görüyorum, özel satıcısı falan mı HB alternatif kanal niçin yoktur sizce? Sormamın sebebi model isminde bile 1TB ssd yazmasına rağmen ürün açıklamasında 512 gb olarak gösterilmiş, soru işareti yaratıyor.

Tekrar teşekkürler.

Sağolun tavsiye için, daha önceki tavsiyelerde de dikkatimi çekmişti çok cazip duruyor. 3 düşüncem var bununla ilgili;

- 5800h işlemci ve rtx 3060 olması açısından mevcut en yeni nesil donanımlardan biri oluyor, doğru mudur?
- Panel kalitesi önemli normalde ama bunda normalin altında bir panel olduğu yorumlarını okudum, ben laptop'u sadece harici monitörle kullanıyorum, benim için bir faktör olmaktan çıkıyor diye düşünüyorum bu.
- MUX çok lafı geçen bir şey ama bu laptop'ta sanırım yok, etkisi tam olarak nedir? Monitörle kullanacağım için etkilenmem gibi bir algı oluştu, doğru mu? Diyelim ki monitörsüz kendi ekranında kullanacağım, bu kadar ölümcül bir şey mi muxless olması?
- Son olarak bu ürünü sadece HB'de stokta görüyorum, özel satıcısı falan mı HB alternatif kanal niçin yoktur sizce? Sormamın sebebi model isminde bile 1TB ssd yazmasına rağmen ürün açıklamasında 512 gb olarak gösterilmiş, soru işareti yaratıyor.

Tekrar teşekkürler.
AAA oyunlar oynamayı düşünüyorsanız öneririm ki zaten harici monitör kullanacağım diyorsunuz o zaman kesinlikle bu model sizin için en iyisi. HB'den bilgi isteyin gene de SSD için.

Geri
Yukarı