15.000 TL sistem toplama

Bleach

Picopat
Sistemi kara cuma da toplamayı düşünüyorum, RTX 3000 serisi ekran kartlarını bekleyeceğim.
Yaklaşık olarak 2 senedir C#, Java, Assembly, Python yazılım dilleri ve web tasarım üzerinde çalışıyorum, yanı sıra 1080P'de 144/240Hz keyfinin dibine vurmak istiyorum.
Render vs. ile çok fazla işim olmadığı için aşağıdaki sistemin benim için yeterli olacağını düşünüyorum.

AMD Ryzen 7 3700X 3, 6GHz 36MB cache soket AM4 (2.950 TL)
- Ryzen 9 3900X alabilecek kadar durumum var ancak bu kart ile 3900X arasında yaptığım iş ve oyunlarda hiç fark olacağını sanmıyorum.

Gigabyte B550I Aorus Pro ax 4866MHz(OC) DDR4 Wi-Fi mini-ITX anakart (1.930 TL)
- Bu anakart araştırmalarıma göre Technopat'da en çok önerilen ve tercih edilen anakart, güzel bir işlemci ve ekran kartına kötü bir anakart takmak istemiyorum, anakart için 300-400 TL daha bütçemi arttırabilirim, daha iyi önerileriniz varsa seve seve okuyacağım.

G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x8GB) 3600MHz DDR4 RAM (970 TL)
- AMD ile uyumluluğunun daha iyi olduğu söylendiği için ve 3600MHz olduğu için bu RAM'leri tercih ettim, Corsair Vengeance RGB'de aklım kalmadı değil.

Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD (950 TL)
Seagate Barracuda 2TB 3.5" 7200RPM 256MB sabit disk (520 TL)
- Işim gereği çok fazla web siteleri için görsel ve yedekleme işlemlerim olduğu için 2TB HDD ihtiyacı gördüm. WD Blue ile arasında kaldım fakat WD'nin 2 TB HDD'si 5200 RPM olduğu ve Seagate'nin uzun süre boyunca daha dayanıklı çalıştığını birçok yerde okudum ve çok tercih edildiği için bende bu HDD'yi seçmiş bulundum.

NZXT manta pencereli Siyah/Kırmızı miniıtx bilgisayar kasası (800 TL)
- Piyasadaki çoğu kasa hoşuma gitmiyor, kasayı masaya koyacağım ve güzel bir görsellik istediğim için bu kasayı çok beğendim bu sebeple miniıtx sistem topluyorum.

Seasonic focus Plus 750W 80+ Gold tam modüler güç kaynağı (1.500 TL)
- Bu PSU'ya fazla para verdiğimi düşünebilirsiniz, hatta bundan 700-800 TL kısıp işlemciye veya başka bir parçayı yükseltebileceğimi söyleyenleriniz olacaktır. Maddi konuda bir sıkıntım yok, ileri de yükseltme yaptığımda işime yarayacağını düşündüğüm için ve Seasonic markasının en kaliteli PSU'larından birisi olduğu için bunu tercih ettim, daha iyi önerileriniz varsa onlarada bakmak isterim.

= 9.620 TL.

3000 serisi ekran kartları geldiği zaman ortalama fiyatlarının ne olacağını bilmiyorum ama gelmeyecek olsaydı bu sisteme muhtemelen 2070 Super takardım, ortalama 5.500 fiyat bandında 3000 serisi ekran kartı tercih etmeyi düşünüyorum, sistemim bu şekilde iyi kötü yorumlarsanız ve daha iyi parça önerileriniz vs. varsa seve seve okuyacağım.

Merak edenler için ise sistemden ayrı olarak alacağım ekipmanlar şu şekilde, ekipmanlar için ayrı tavsiyelerde bulunabilirsiniz ama lütfen monitörden kısıp işlemciyi yükselt gibi yorumlar yapmayın bunları ayrı zamanlarda alınmış olarak düşünebilirsiniz aksi taktirde sistem 25 bin TL'ye falan toplanmış oluyor ve baktığın zaman 25 bin TL sisteme 3700X'i takmak küfür gibi :)

SteelSeries QCK heavy XXL Gaming mousepad (320 TL)
SteelSeries Arctis 7 siyah (2019 Edition) Wireless oyuncu kulaklık (1.450 TL)
Logitech G305 lightspeed Wireless oyuncu mouse (450 TL)
ASUS XG258Q 24.5" 1ms 240Hz (HDMI+display) FreeSync/GSync Full HD oyuncu monitör (4.400 TL)
Corsair K70 RGB mk. 2 Türkçe Cherry MX Red Gaming mekanik klavye (1.265 TL)

Samsung Duo Plus 128 GB 300/50MB/s USB 3.1 USB bellek (250 TL) - çok fazla şehir dışına ve iş görüşmelerine gittiğim için sağlam bir flash belleğe en önemli dosyalarımı yüklemeyi düşündüğüm için Samsung'un kalitesinden şaşmayıp bu Flash'ı tercih ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı