15.000 TL'ye kadar ultrabook önerisi

Bütçe
15000

Roach

Decapat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar,

Forumu çeşitli araştırmalarda ara ara ziyaret ediyordum. Son dönemde bir ultrabook alma niyetim var. O konuda araştırma yapıyorum ama araştırma araştırmadan üstündür, belki yeni fikirler alırım diye bir konu açayım dedim.

Beklentilerim basit ama tavizsiz:
1. Max 14", tercihen 16:10 veya 3:2 bir ultrabook. Mat ekran. 16:9 istemiyorum, 14" ekranda oldukça faydasız.
2. Min 10 saatlik pil ömrü. Ne kadar fazla o kadar iyi. İş için ve sahada kullanılacak, aklımın bataryada kalmaması gerekiyor.
3. Powerbank'le şarj olabilme (bu daha çok Powerbank'e bağlı tabii, powerbank önerisi de alabilirim)
4. Türkçe klavye: sonradan etiketle Türkçeleştirilmiş US Q değil, büyük Enter'lı native Türkçe Q.

Neler yapacağım:
1. Mobil çalışırken çantamda duracak. Gün içinde genellikle ofis işlerinde kullanacağım. Yapılacak işlemler oyun oynamak gibi yoğun olmasa da, aynı anda çok sayıda office dosyası ve iş programını akıcı çalıştırması ve ekran yüksek parlaklıkta iken uzun süre açık kalabilmesi gerekiyor.
2. No oyun.
3. Zaman zaman video dönüştürme işleri yapacağım. Bu noktada pil gücüyle çalışacak bir ultrabooktan high-end performans aramıyorum, beklerim, ama eeah eytere dedirtmesin de.

Tabii kendi araştırmamı yaptım. Ekran en-boy oranından dolayı baya daralıyor seçenekler. Şunları buldum, ama kulplarını da taktım:
1. Huawei Matebook 14: Parlak ekran ve pil ömründen emin olamadım.
2. Lenovo Thinkbook 13s G3: Fiyatının çok oynak olması ve Lenovo'nun 3000 liralık kasalarıyla aynı görünmesi dışında pek bir sorunu yok gibi.
3. Macbook M1: Şirkette kullandığımız birçok yazılım eski ve sadece Windows uyumlu. XP uyumluluk modunda çalıştırdığımız şeyler var. Emülatör dehlizlerine girmek istemiyorum.

Başka da pek seçenek bulamadım açıkçası. Belki yeni bir şeyler öneren olur diye konu açmak istedim. Yeterince ince ve hafif bir kasa olursa 16:9 ve 15", 16" modellere de bakabilirim, ama 14" 'te kaldığımız sürece 16:9 no.

Platform konusunda çok ısrarcı değilim. Evdeki makine 5800H ve memnunum. Batarya ve ısınma açısından daha verimli olduklarından gene Ryzen ve 5. nesil tercih ederim, ama yeterince iyi bi alternatif çıkarsa Bimtel 11. nesil de olabilir. Sonuçta Ryzen'lı modellerin kıtlığı hala devam ediyor ve marka fanatikliği yapacağız diye ihtiyaçlarımızı ertelemeye gerek yok.

Varsa önerisi olan alırım :) Teşekkürler.

Son düzenleme:

Sana önerim şarj kısmını Type-C ile şarj etmesine özen göster birde ekranı 1080p alma

Bende araştırıyorum bu üçü dikkatimi çekmişti senlede paylaşmak isterim. Gerek ekranları gerek şarj kapasiteleri veya şarj olma hızları bakımından.

Apple 20 huawei ler 10 saate kadar pil ömrü sunuyor. Fakat huaweiler aşırı hızlı şarj oluyor. Sadece huaweide matebook 14-r7 olan modelde kamera klavyeye gömülü kamera kullanacaksan biraz yükseltmen gerekebilir haberin olsun.

Sana önerim şarj kısmını Type-C ile şarj etmesine özen göster birde ekranı 1080p alma

Bende araştırıyorum bu üçü dikkatimi çekmişti senlede paylaşmak isterim. Gerek ekranları gerek şarj kapasiteleri veya şarj olma hızları bakımından.

Apple 20 huawei ler 10 saate kadar pil ömrü sunuyor. Fakat huaweiler aşırı hızlı şarj oluyor. Sadece huaweide matebook 14-r7 olan modelde kamera klavyeye gömülü kamera kullanacaksan biraz yükseltmen gerekebilir haberin olsun.
Huaweiler type c den görüntü aktarabiliyor mu?
Keske mat ekran olsalardı :(

Teşekkürler arkadaşlar. Önerilerin çoğu ilk mesajda yazdığım çerçevenin dışında ya da zaten baktığım modeller. Ama bu alanda çok fazla seçeneğin olmadığı da doğru. Bakmadığım bir HP aero serisi varmış ama, HP'ye de soğuğum zaten.

Vatan'ın gece indirimlerinden Huawei Matebook 14s aldım. Düz 14'e göre %30-35 daha iyi pil ömrü, daha iyi grafik performansı ve tasarımdaki ufak geliştirmeler kararımı belirledi. Parlak ekrana da bir şekilde alışacağız artık.

@oyunbazz evet, Type-C'den görüntü aktarırken şarj da olabiliyorlar. Bu mesajı atarken mesela bilgisayar Dell U2520D'ye tek kabloyla bağlı :)

İyi forumlar.

Teşekkürler arkadaşlar. Önerilerin çoğu ilk mesajda yazdığım çerçevenin dışında ya da zaten baktığım modeller. Ama bu alanda çok fazla seçeneğin olmadığı da doğru. Bakmadığım bir HP Aero serisi varmış ama, HP'ye de soğuğum zaten.

Vatan'ın gece indirimlerinden Huawei Matebook 14s aldım. Düz 14'e göre %30-35 daha iyi pil ömrü, daha iyi grafik performansı ve tasarımdaki ufak geliştirmeler kararımı belirledi. Parlak ekrana da bir şekilde alışacağız artık.

@oyunbazz evet, Type-C'den görüntü aktarırken şarj da olabiliyorlar. Bu mesajı atarken mesela bilgisayar Dell U2520D'ye tek kabloyla bağlı :)

İyi forumlar.

Typec ye çok sevindim. Resmen bir MacBook Air muadili olmuş. Kendi. Sitesinde 15K civarı siz neye mal ettiniz? Bir link atar mısınız?
Touchğad hakkında da yorum rica edelim.
Beğeneiğüni beğenmesiğiniz özellikleri kısaca yazar mısnız?
Her an alabilirim. 14 modelini...

Geri
Yukarı