15.5 Yaşında Fitness Boy Uzamasını Engeller mi ?

Gecen

Hectopat
Yer
antalya
Daha fazla  
Meslek
Serbest Muhasebecilik
Arkadaşlar spora yeni başladım 5 gün oldu ve internette birkaç araştırma sonucu boyum uzamaz diye korkuyorum, son 6 ayda 3-4 cm uzadım, bunu kaybedebilir miyim ? Böyle bir risk var mı ?
Cevaplarsanız çok sevinirim, internette herkes başka bir şey diyor, biri büyüme plakların kırılır diyor, biri boyun kısalır diyor, lütfen cevaplayın. Parasını da verdim 3 aylık 330 lira ama dondurabiliyormuşuz, 1 yıl dondursam mı ?

Boy: 168 CM
Kilo:63.3 KG

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu yaşta fitness'a gidilmesini önermiyorum. Çünkü ergenlik dönemindesin ve vücudun hala gelişmekte. Kendini fazla kasmadan sporunu yaparsan ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmezsen hiçbir sıkıntı yaşamazsın :)

Ben bu yaşta fitness'a gidilmesini önermiyorum. Çünkü ergenlik dönemindesin ve vücudun hala gelişmekte. Kendini fazla kasmadan sporunu yaparsan ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmezsen hiçbir sıkıntı yaşamazsın :)
Tamamdır, fitness hocam bana serbest ağırlık çalışmaz isen bir problem olmaz dedi, makinelerden çalışıyorum şuan ve 14 KG çalıştım, bu gün kaslarım ağrıyor, normal mi ?

Çok normaldir. Kasların da çalışma esnasın küçük yarıklar meydana gelir. İyileşme ve alışma sürecidir bu. İlk 12 gün ve hatta zaman zaman bu tarz ağrılar olur. Ayrıca gelişme süreci içerisinde spor kas gelişimin daha üstündedir. Yeterli ve dengeli yaparsan. Bunun içinde antreman, beslenme, dinlenme dahil. İnsan genetiği yapısıyla ilk 1. yıl en fazla 10 kilogram, 2. yıl 5 kilogram, 3. yıl 3 kilogram, 4. yıl 2 kilogram kas yapabilirsin. Artı olarak ağır bu yaşta başlayıp bir kaç yıl sonra bırakacağım dersen olmaz. Çünkü kalp ritmin ve kan dolaşımın hızlanacağı için ileride sıkıntıya yol açar bırakmak.

Kas gelişimi ise şöyle olur. Antreman esnasın da kaslar da ufak yırtılmalar meydana gelir. Kasların dinlenmesi sürecinde de vücut bu yırtıkları onarır. Fakat eskisinden daha güçlü ve daha büyük şekilde.

Çok normaldir. Kasların da çalışma esnasın küçük yarıklar meydana gelir. İyileşme ve alışma sürecidir bu. İlk 12 gün ve hatta zaman zaman bu tarz ağrılar olur. Ayrıca gelişme süreci içerisinde spor kas gelişimin daha üstündedir. Yeterli ve dengeli yaparsan. Bunun içinde antreman, beslenme, dinlenme dahil. İnsan genetiği yapısıyla ilk 1. yıl en fazla 10 kilogram, 2. yıl 5 kilogram, 3. yıl 3 kilogram, 4. yıl 2 kilogram kas yapabilirsin. Artı olarak ağır bu yaşta başlayıp bir kaç yıl sonra bırakacağım dersen olmaz. Çünkü kalp ritmin ve kan dolaşımın hızlanacağı için ileride sıkıntıya yol açar bırakmak.

Kas gelişimi ise şöyle olur. Antreman esnasın da kaslar da ufak yırtılmalar meydana gelir. Kasların dinlenmesi sürecinde de vücut bu yırtıkları onarır. Fakat eskisinden daha güçlü ve daha büyük şekilde.

Peki hocam boy konusunda nasıl düşünüyorsun ? Bazıları uzamana yardımcı olur diyor.

Peki hocam boy konusunda nasıl düşünüyorsun ? bazıları uzamana yardımcı olur diyor.
Şöyle bir cevap vereyim. Bu konu hakkında cahilce cevap veren çok insan gördüm başka konularda. Kasların geliştikçe kasları taşıyan kemik ve kemiklerin eklemleri gelişeceği için uzamaya yardımcı olur. Tabi genetiğine bağlı. Her insanın genetiği aynı olacak diye bir kural yok. Endomorph vücut yapısına sahipsin ve çabuk yağlanırsın. Bu yüzden kardio antremanları yapmanı öneririm. Ama kardioyu ağırlık antremanlarından önce yapmamalısın.

Şöyle bir cevap vereyim. Bu konu hakkında cahilce cevap veren çok insan gördüm başka konularda. Kasların geliştikçe kasları taşıyan kemik ve kemiklerin eklemleri gelişeceği için uzamaya yardımcı olur. Tabi genetiğine bağlı. Her insanın genetiği aynı olacak diye bir kural yok. Endomorph vücut yapısına sahipsin ve çabuk yağlanırsın. Bu yüzden kardio antremanları yapmanı öneririm. Ama kardioyu ağırlık antremanlarından önce yapmamalısın.
Fitness hocam 1 gün program 1 gün kardio yazmış, sen anlarsan bir resmini atabilirim, arka ve ön kol çalışırken zorlanıyorum, 3 set 10 tekrar yapıyorum. Barfiks uzamana yardımcı olur yazmışlar internette, bu konu hakkındaki görüşlerinide almak isterim.

Dediğim gibi genetiğin müsait ise yardımcı olur. Zorlanman çok normal yeni başlamışsın. 3 set 8 tekrar da yapabilirsin, 3 set 10 tekrar da yapabilirsin ağırlık düşürerek. İlk 12 gün yazılan program normal. Ortalama 12 gün alışma süreci vardır. Önemli olan 12 gün sonra yazılacak program. 12 günden sonra yazılan programı beni etiketleyerek paylaşırsan yardımcı olurum. Ben 8 yaşında kick box başladığım için bu sporla da yaklaşık 12 senedir ilgiliyim. Ben ağır ağırlıklarla, 8 set 6 tekrar veya 6 set 8 er tekrar yapıyorum. Benim ki güç antremanı.

Kafayı geliştirmeye bak. Asosyal biri değilsen kaslarını geliştirecek çok fırsatın olacak. Üstüne para vererek çalışan insanlar nasıl motive oluyorlar anlamak da güçlük çekiyorum. Sizin demiyorum kardeşim ama çoğu genç, eline para ver şurdan şunu al getir desen üf püf yapıyor ama iş salonda çalışmak olunca yorgunluk nedir bilmiyor. Benim size tavsiyem; Basketbol, Futbol gibi takım oyunlarına ağırlık verin.

Yeni konular

Geri
Yukarı