"15.7" SNR margin değeri ile 100Mbps pakete geçilir mi?

MacTavish3450

Hectopat
İnternetten altyapıya baktığımda 46 Mbps diyor ama daha öncesinde DSL menüsünde altyapıyı 75 Mbps görüyordum ve 50 kullanabiliyordum, şimdi ise maximum data 105 Mbps diyor ama SNR margin değerim 16.2 dB. Bu durumda 100 Mbps pakete geçebilir miyim?

SNR margin değeri (hattınızdaki sinyal ve gürültü oranı)
Değer yükseldikçe hat kalitesi artar. Örneğin hattınız 10-15 dB aralığında ise şu anda alabileceğiz hızı alıyor, internetinizi hızlandırmak kopmalara yol açabilir anlamı çıkarılır. 20-30 dB arası değere sahipseniz hattınızın kalitesi güzel ve hızınızı daha da arttırabilirsiniz anlamı çıkarılır.
İnternette yazan SNR margin değer aralıklarına göre tam arafta kalıyorum sizce ne yaparsam kesintisiz pingsiz internet kullanabilirim?

modem dsl.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternetten altyapıya baktığımda 46 Mbps diyor ama daha öncesinde DSL menüsünde altyapıyı 75 Mbps görüyordum ve 50 kullanabiliyordum, şimdi ise maximum data 105 Mbps diyor ama SNR margin değerim 16.2 dB. Bu durumda 100 Mbps pakete geçebilir miyim?

SNR margin değeri (hattınızdaki sinyal ve gürültü oranı)
Değer yükseldikçe hat kalitesi artar. Örneğin hattınız 10-15 dB aralığında ise şu anda alabileceğiz hızı alıyor, internetinizi hızlandırmak kopmalara yol açabilir anlamı çıkarılır. 20-30 dB arası değere sahipseniz hattınızın kalitesi güzel ve hızınızı daha da arttırabilirsiniz anlamı çıkarılır.
İnternette yazan SNR margin değer aralıklarına göre tam arafta kalıyorum sizce ne yaparsam kesintisiz pingsiz internet kullanabilirim?

Eki Görüntüle 1329214
100 alamazsınız. Tahmini olarak en fazla 70 alabilirsiniz gibi.

100 alamazsınız. Tahmini olarak en fazla 70 alabilirsiniz gibi.
O zaman 75'lik pakette 70 e sabitleyeyim kopma felan yaşamadan kullanabilirim her halde
Hızınız artınca SNR margin de düşecektir. Ben 35Mbit kullanırken Margin değerim 28dB, 100 Mbit kullanırken de 8'e düşüyor. Yani baya fark ediyor altyapın sürekli kopup durur.
Çağrı hocamın da dediği gibi 70'e sabitleyip tadını çıkarmak daha doğru olur..

Bende SNR 14 ama 100 mbs tamamını alabiliyorum. Bir arkadaş hız yükseldikçe SNR düşer demiş, benimkisinin düşmüş hali bu olabilir bu konuda detaylı bilgim yok ama modeminde görünen ulaşılabilir max hızı alabiliyor olman lazım diye biliyorum.

O zaman 75'lik pakette 70 e sabitleyeyim kopma felan yaşamadan kullanabilirim her halde

Çağrı hocamın da dediği gibi 70'e sabitleyip tadını çıkarmak daha doğru olur..
Öyle deneyin birkaç gün, kopma yaşarsanız mecburen yine düşürürsünüz hızı. Deneme-yanılma ile en stabil hızı bulmanız lazım.

Kablonuz eski veya ek var sanırım, hat zayıflamanız yüksek. Kablo değişimi yaparsanız sağlıklı bir şekilde 100mbps paketini kullanabilirsiniz. DSLAM kilidini de hesaba katarsak 88-100 arası bir hız alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı