15 yaş için 100 TL vitamin takviyesi

Blax4

Hectopat
Yer
Ankara
Arkadaşlar, 15 yaşındayım. Kilom 68.8, boyum 1.77. Okula gittiğim günlerden beri gücüm çok düştü. Hasta olmaya başladım. Bana vitamin önerebilir misiniz? Hem boy uzatmak için hem de güç toplamak için. Bütçe 90-100 TL. Bütçeyi bir tık aşabilirim.

Arkadaşlar, 15 yaşındayım. Kilom 68.8, boyum 1.77. Okula gittiğim günlerden beri gücüm çok düştü. Hasta olmaya başladım. Bana vitamin önerebilir misiniz? Hem boy uzatmak için hem de güç toplamak için. Bütçe 90-100 TL. Bütçeyi bir tık aşabilirim.
Hastaneye neden gitmiyorsunuz?

Ucuz birşey istiyosan Sustenium Triple Action. İnternette 30-40TL'ye bulabilirsin. İyi bir takviye ucuz olmasına karşın.
Pahalı olarak ise Neurozan Öneririm. Bu baya iyi kendim kullandım.
Omega-3 falanda kullan kesinlikle. Depresyon ve Hafıza için. Onun için ise Venatura Premium Kids Şurup şeklinde öneririm. 150ml kutusu. 5ml'sinde 1162,5mg DHA ve 232,5mg EPA bulunuyor. Ve trendyolda falan 70Tl ye bulabilirsin. Tam F/p ürünü. '' Eczacına danışarak kullan. Ben öyle yapmıştım. ''

Vitamin veya ilaç öneriyle alınmaz. Vücudunda eksik vitamin varsa bunu test yaptırarak öğrenebilirsin. Sonrasında doktorunun tavsiyesiyle kullanırsın. Vücudunun ihtiyacı olmayan vitaminleri almak sağlıklı değil.

Vitamin veya ilaç öneriyle alınmaz. Vücudunda eksik vitamin varsa bunu test yaptırarak öğrenebilirsin. Sonrasında doktorunun tavsiyesiyle kullanırsın. Vücudunun ihtiyacı olmayan vitaminleri almak sağlıklı değil.

Çok fazla yani zehirleyici etki yaratacak düzeyde alınmadığı sürece bir problem olmayacaktır. Vitaminlerin kutusunda genelde içinde bulunan değer ve beslenme referans değeri(BRD) yazar. Genelde günlük ihtiyacın %100'ünü karşılayacak şekilde yapılır vitamin hapları. 1-2 ay kullandıktan sonra ADEK ve B12 seviyen yükselecektir. Çünkü bu vitaminler 4-5 yıl vücutta depolanabiliyor. Test yaptırın diyosunuz aile hekimliğine gitmiştim ben test için B12 B9 ve birkaç mineral hariç test yapmamışlardı. Babama söyledim devlete gidelim diye. Oda şikayetin yok niye test yaptırıyosun falan derler dedi. Gitmedik. Multivitamin kullandıktan sonra ise C ve B complex kullanır zaten bunlar vücutta depolanamıyor. Yani eksikliği kısa sürede hissedilen vitaminler. Suda çözünen idrarla atılan vitaminler. Eksiklik olmayan vitamini almak sadece vücutta depolanır(ADEK-B12) ve uzun yıllar kullanılır bir problem yapmaz. Yada vücuttan atılır.(C-B)

Yine gidip test yaptırabilir. Yaptırmasın demiyorum. Genel olarak rutin şeylere bakıyolar gönderiyolar. Yaptırmasada olur diyorum.

Vitaminler ilaç değildir. Vitamin öneriyle alınır. İlaç öneriyle alınmaz.

Son düzenleme:
Çok fazla yani zehirleyici etki yaratacak düzeyde alınmadığı sürece bir problem olmayacaktır. Vitaminlerin kutusunda genelde içinde bulunan değer ve beslenme referans değeri(BRD) yazar. Genelde günlük ihtiyacın %100'ünü karşılayacak şekilde yapılır vitamin hapları. 1-2 ay kullandıktan sonra ADEK ve B12 seviyen yükselecektir. Çünkü bu vitaminler 4-5 yıl vücutta depolanabiliyor. Test yaptırın diyosunuz aile hekimliğine gitmiştim ben test için B12 B9 ve birkaç mineral hariç test yapmamışlardı. Babama söyledim devlete gidelim diye. Oda şikayetin yok niye test yaptırıyosun falan derler dedi. Gitmedik. Multivitamin kullandıktan sonra ise C ve B complex kullanır zaten bunlar vücutta depolanamıyor. Yani eksikliği kısa sürede hissedilen vitaminler. Suda çözünen idrarla atılan vitaminler. Eksiklik olmayan vitamini almak sadece vücutta depolanır(ADEK-B12) ve uzun yıllar kullanılır bir problem yapmaz. Yada vücuttan atılır.(C-B)

Yine gidip test yaptırabilir. Yaptırmasın demiyorum. Genel olarak rutin şeylere bakıyolar gönderiyolar. Yaptırmasada olur diyorum.

Vitaminler ilaç değildir. Vitamin öneriyle alınır. İlaç öneriyle alınmaz.
Her insanda düzeyler farklıdır aynı şekilde göstereceği etki de. Fikrimin arkasındayım bilinçsiz kullanım ilerde çok başka sorunlara yol açabilir. Yazan kardeşimiz 15 yaşında bir çocuk. Bence bu şekilde tavsiyeler vermemelisin.

Her insanda düzeyler farklıdır aynı şekilde göstereceği etki de. Fikrimin arkasındayım bilinçsiz kullanım ilerde çok başka sorunlara yol açabilir. Yazan kardeşimiz 15 yaşında bir çocuk. Bence bu şekilde tavsiyeler
vermemelisin.
Dostum günlük multivitamin kullanımının bir zararı olmazki. Multivitaminlerde içerlerinde çok az miktarlarda var. Yani D vitamini eksikliğini giderecek miktarda yok mesela. Eğer D eksikliği varsa. Reçeteli 20.000IU Satılan haplar var. D eksikliği yaşayanlar için. Annemde var ona doktor yazmıştı. 30-40 günlük ihtiyacı karşılıyor. Mesela Dünya Sağlık Örgütü tarafından, yetişkin bireylerde ''kandaki D vitamini seviyesine bakılmaksızın 400-800 IU/gün D vitamini'' önerilir.
400IU = 0.01 µg 800IU = 0.02 µg . Yani çok çok az miktarlarda var. Zaten günlük güvenli doz sınırı 4000IU kabul ediliyor. Her yaş için farklı.
Bu arada ; 1g=1000mg , 1mg=1000µg(mikrogram) Yani 1 µg = 1 gramın milyonda biri.

Göstereceği etki farklı olmaz neden farklı olsun ki ? Birçok vitamin suda çözünüp atılıyor zaten. Susteinum Triple Action içerisinde 200IU D var. Mesela neurozan içerisinde 1000IU D var. Dediğim gibi çok çok az. ''Eğer spesifik olarak bir şikayeti yoksa.'' Doktora boşuna gitmesine gerek yok. Eczasına sorarakda alabilir. Eğer tabi kullandığı ilaç vb varsa eczacısına söylemesi gerek. 15 yaşında olabilir. Ne var bunda? 15 yaşında olması kullanmasına engel değilki. Ben sadece bilgi veriyorum. Bende kullanıyorum üniversite sınavı için bir aydır kullanmıyom ara verdim. Ki sağlıklı beslenen biri değilim etkisini hissetmiştim. Şuan C vitamini ve omega-3 kullanıyorum sadece.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı