15 yaşında saç dökülmesi

Resmen beni anlatmışsın kardeşim. Benim de lise 1'de iken şakaklardan dökülmeye başlamıştı. 5 yılın ardından şuan şakaklarım V şeklini almış durumda. 5 senedir 2-3 günde bir banyo yapmak zorunda kalıyorum yağdan dolayı. Saçlarım baya güçsüz ve aşırı ince. Baba tarafında erkek tipi kelleşme var fakat anne tarafı afro tipi, hiç dökülme yok. 3 sene önce cildiyeye gittiğimde pek yapılacak bir şey olmadığını söyledi. Reçeteye şampuan yazdı (şuan adını hatırlamıyorum) ve B12 vitamini yazdı. Yazdıklarının hiçbir etkisini görmeyince artık kendi haline bıraktım. Şuan bebek şampuanı olan Dalin kullanıyorum. Biraz cildime iyi geldi, yağlanma süresi uzadı. Normalde dökülme çok az fakat banyoda şampuandan sonra ellerime avuç avuç teller geliyor. Allah yardımcımız olsun.

Psikolojik sorunlarınız var. B12 ve D eksikliği kombo olan bir insan mantıklı (kendimden biliyorum) düşünemez. Sorunları kesin olarak çözün hocam. 19 yaşındayım ay gibi parlıyor güneş de beyazlarım.

Psikolojik sorunlarınız var. B12 ve D eksikliği kombo olan bir insan mantıklı (kendimden biliyorum) düşünemez. Sorunları kesin olarak çözün hocam. 19 yaşındayım ay gibi parlıyor güneş de beyazlarım.
Psikolojik sorunlar ve stres saçların dökülmesinde en büyük rol oynayan iki şey. Ben de kendimden biliyorum. Belki şu an dökülmemesinin sebebi şampuan değildir de sağlıklı psikolojidir. (y)

Genetikte de varsa daha da hızlandırıyor stres vb. durumlar.

Büyük ihtimal genetik erkek tipi saç dökülmesidir yani AGA diye yazılır. Şampuanla vitaminlerle olacak iş değil, tek çare bir doktora danış belki çok geç olmadan kurtarabilirsin.

Son düzenleme:
Saç dökülmesinin gen ile pek alakası yok vitamin eksikliği, az uyumak, sıcak su ile saç yıkamak, kötü şampuan saç dökebiliyor ama asıl sebep şakak ve tepe bölgesindeki saç hücrelerinde bulunan reseptörlerin erkeklik hormonuna daha duyarlı olması. 15 yaşındasın vücudunda erkeklik hormonu daha fazla salgılanmaya başladı bu yüzden saçının dökülmeye başlaması normal herkes de olmaz ama bazı insanların tepe ve şakak bölgesindeki saç hücrelerinde bulunan reseptörler daha fazla tepki verip kelliğe yol açıyor. Eğer sende bu insanlardansan ileride kel olabilirsin. Ama üzülme benim de senin yaşlarındayken çok dökülüyordu hatta tepem resmen açılmıştı sonra saçıma daha iyi bakmaya başladım daha çok saç çıktı kel olmadım. Saçın iyi bakmayı dene soğuksu ile yıka, haftada 2'den fazla yıkama doğal şampuanlar kullan çok zorlayarak tarama hafifçe kalın uçlu tarakla tara birkaç sene içinde kel kalıp kalmayacağını görürüsün

Kanka ben de seninle aynı yaştayım bende de saç dökülmesi var çok olmasa da. Bazı zamanlar ciddi anlamda dökülüyor. Senın genetik durumun nasıl? Babanda deden de falan kellik var mı? Çözüm buldun mu, bir de tavsiyelerin var mı?

Kanka ben de seninle aynı yaştayım bende de saç dökülmesi var çok olmasa da. Bazı zamanlar ciddi anlamda dökülüyor. Senın genetik durumun nasıl? Babanda deden de falan kellik var mı? Çözüm buldun mu, bir de tavsiyelerin var mı?
baba tarafında çoğu kişide 20-25 yaş arası kellik var anne tarafında 50-60 da şakaklarda hafif açılma harici hiçbirşey yok. ben baba tarafına çektim büyük ihtimal. cildiyeye gittim, 3 aydır vitamin tedavisi yapıyoruz. saçım eskisine göre daha güçlenip kalınlaşsa da sadece %10 civarında bir dökülmede azalma oldu. bu perşembe tekrar gideceğim. önümüzdeki dönemde neler yapacağız ne etkileri olacak gibi sorular sorucam. tavsiyem cildiyeye git doktorla bunu konuş. o zaten normal yada anormal şekilde döküldüğünü bakıp şöyler sana. eğer bir tedaviye başlarsan saçlarını oldukça kısa kesmeni öneririm, saçlarının yenilenmesi daha etkili olur(ben uzun tutuyorum çünkü şakaklarım baya açık kötü duruyor)

Geri
Yukarı