15 yaşında savcılığa verilmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@mrht1234 hocam doğru da daha ilk defa ve 18 yaşında değil belki tazminat alır ama bir şey olacağını sanmıyorum.

Hakimin daha ilk suçundan dolayı öyle kolay kolay hapis cezası vermez. Ancak burada işlenen suç çok önemli. Yoksa tabii hapis cezası verir. Ancak arkadaşımız burada tehdit ve hakaret suçu işlemiş ki bu durum suç olarak kabul edilir, sicile işler. Yaşı da 15 olduğu için hapis cezası değil tazminat cezası verilir. 18 yaşından büyük olsa bile bile eğer aldığı ceza 3 yıldan az ise para cezasına çevirebilir. Kısaca senin adına üzücü bir durum. Kesinlikle uzlaşma yoluna git. Para ödenir ancak sicil için maalesef.

Hocam hapis cezası niye alsın altı üstü bir hakaret ve tehdit etmiş, cinayet işlememiş 😀

Hapis cezası almazsınız konuya yazan arkadaşlar abartmış en fazla para cezası alırsınız ama büyük ihtimalle siciline işlenir ileride sıkıntı yaşarsın.

En kötü ihtimal suçlu bulunsan bile hagb alırsın. Hakaret, taksirle yaralama vb. bazı suçlar sicile işlenmiyor. Tehditi bilmiyorum ama. Ayrıca sicile işlenmeyen polisin vb. görmediği suçları yanlış bilmiyorsam savcılık ve hakimler yine bile görebiliyor.

-İki kişi karşılıklı bir olay yaşadıysa ve ikisinin de sadece ifadeleri varsa, şahit yoksa ya da ikisinin de varsa ceza almaz iki tarafta.

-İki kişi karşılıklı bir olay yaşadıysa konu olan suçları iki tarafında işlediği anlaşılırsa yine birbirlerine karşı ceza aldıramazlar.

-Ama senin olayında olduğu gibi, bir taraf ispatı delili olmayan bir şekilde (telefon açıp yüz yüze vb.) Olup bir taraf ise delil sayılan WhatsApp, mesaj vb. yolla işlediyse o zaman hakim ceza verebilir. Yine de hagb alırsın en kötü. Ayrıca hakaret için ayrıca tazminat açabilir. Ve tabii ki mahkeme masrafları var. Devlet kaybeden taraftan alıyor.

Hagb veya para cezası yerine hapis cezası alması daha yüksek.

2 tane suç işlemiş ve tehdit suçu o kadar küçük bir suç değil hapishaneye girme riski.

Var konu sahibinin burada abartmıyorum.

Ama @Factotum daha iyi cevap verir.

• 12-15 yaş aralığı: Fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmuş olup da 15 yaşını doldurmamış olanların algılama ve irade yeteneklerinin sorgulanması gerekir.
İşlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılayamaması veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olması hâlinde çocuğun cezai sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu çocuklar için çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanacaktır.

İşlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin varlığı hâlinde ise çocuğun cezai sorumluluğu vardır. Bu durumda öngörülen cezalar indirimli uygulanır.

Kısacası cezai işlem uygulanabilir. Ailenle konuşup bunu karşılıklı şekilde tehtit ettiğin çocuğun ailesi ile konuşarak çözmeye çalışın.

Sonra telefonlarıma cevap vermeyince bende sinirlenip WP üzerinden tehdit ettim.
Belki de bu yüzden telefonu açmadı. Arama kayıtları delil olarak sunulamıyor fakat mesajlar kanıttır.

Daha 15 yaşındayım. Geçenlerde bir çocuk arkadaşıma küfürler edip tehdit etmiş ve omuz falan atmış. Bende çocuğun numarasını alıp okulun önüne gittim ve gel konuşacağız dedim. Çocuk sen kimsin diyerek falan küfür etti ve yüzüme kapadı. Sonra telefonlarıma cevap vermeyince bende sinirlenip WP üzerinden tehdit ettim. Seni böyle yapacağım falan. Çocukta korkup annesine söylemiş. Annesi beni arayıp sordu falan bir şey demedim. Sonra babası arayıp hiç olayı sormadan beni savcılığa vereceğini söyledi bende korkutmak için yapıyordur sanıp ver abi dedim kapadım. Doğal olarak korktum. Sonra akşam babamı aramışlar karakoldan. Beni istemişler. 2 gün sonra da ifade için beni çağırıyorlar. Elimde herhangi bir kanıt yok çocukta sadece benim mesajlarım var. Ceza alır mıyım? Bu iş uzar mı veya benim sicilime işlenir mi? Ya da ifade verirken ne yapacağım bilmiyorum çünkü ilk defa yaşıyorum.

Yorum yapmadan önce şunu söylemek istiyorum; eskiden hakaret, sövme ve tehdit suçları için yargı yoluna pek şimdiki kadar başvurulmuyordu. Mağdur ya sineye çekiyor, ya aynı şekilde karşılık vermeyi tercih ediyordu. -Şikayet olduğunda- kolluk güçleri de karakolda bu tip vakalarda tarafları barıştırıp evlerine gönderiyordu. Bugün durum farklı! Şüphesiz sosyal medyanın da bunda önemli rolü var. Vatandaş kendisine küfreden, hakaret eden, tehdit edenlerin ceza aldığını görmeye başladı. Sosyal medya fenomenlerine sövenlerin, davadan kaçınmak uzlaşma görüşmelerinde para ödediğini gördü. Cumhurbaşkanı'na hakaret edenlerin cezaevine girdiğini fark etti. Bu yüzden eskiden tercih edilmeyen yargıya başvurular arttı. Yani hakaret, sövme ve tehdit gibi suçları küçümsemeyin. Diğer -görece- ağır cezalarda bile sanıklar çok ceza almıyor diye düşünmeyin.

Konu özeline gelirsek; -şikayet geri alınmazsa- dava öncesinde uzlaştırma safhası olacak. 18 yaşından küçükler uzlaştırma görüşmelerine velileriyle birlikte katılırlar. Bu görüşmede üzgün olduğunuzu, heyecanınıza yenildiğinizi ve yapmamanız gereken şeyleri yaptığınızı söyleyin. Davalı taraf şayet ortada onarılamayacak bir hasar veya giderilemeyecek bir sağlık problemi yoksa, genelde özrü kabul edip uzlaşmayı tercih ederler. Bazen özürle birlikte bir edim talep edebilirler. Uzlaşma aşamasında bunları rahatça karşı tarafla veya uzlaştırma görevlisiyle konuşabilirsiniz. Uzlaştırma görüşmelerinde gizlilik esastır. Burada ifade edilen şeyler mahkemede delil olarak kullanılamaz. Uzlaşma görüşmesi haricinde başka yere veya kişilere aktarılamaz. Suçtur!

Şayet uzlaşma sağlanamaz ve dava görülürse, daha evvel sabıka kaydınız olmadığı için, muhtemelen ceza almazsınız. Hükmün açıklanması geriye bırakılır. Yani denetimlilik süresince suç işlemezseniz, dava hiç açılmamış gibi kabul edilir. Herhangi bir adli sicil kaydınız olmaz. Dava aşamasında da pişman olduğunuzu, heyecanınıza yenildiğinizi burada hakime belirtmeniz gerek. Elbette hakim cezanın geleceğinizi olumsuz etkileyeceği ve bir daha suç işlemeyeceğiniz kanaatinde olmalı.

Her şeye tamamda, hala anlam veremediğim bir nokta var. Niye sırf bir arkadaş için?

Her şeye tamamda, hala anlam veremediğim bir nokta var. Niye sırf bir arkadaş için?

Aslında bahsetmek istemedim çoğu kişi benim suçlu olduğumu düşünmüş evet suçluyum o konuda sorun yok. Ama arkadaşım dediğim 1 senelik kız arkadaşımdı, size göre ne kadar normal bilmem ama eminim sizin sevgilinizi dövmekle tehdit edip üstüne yürüseler benim yaptığım şeylerden daha ağır şeyler yapardınız. Şimdi neden kız şikayet etmiyor diyeceksiniz. Babası biraz gevşek bir insan ve umurumda olmaz. O yuzden bir tek bana güvenebiliyor ve bana söylüyor. O yüzden yorum yaparken empati kurup yorum yapın. Cezam neysede çekerim kanıtım falanda yok.

Aslında bahsetmek istemedim çoğu kişi benim suçlu olduğumu düşünmüş evet suçluyum o konuda sorun yok. Ama arkadaşım dediğim 1 senelik kız arkadaşımdı, size göre ne kadar normal bilmem ama eminim sizin sevgilinizi dövmekle tehdit edip üstüne yürüseler benim yaptığım şeylerden daha ağır şeyler yapardınız. Şimdi neden kız şikayet etmiyor diyeceksiniz. Babası biraz gevşek bir insan ve umurumda olmaz. O yuzden bir tek bana güvenebiliyor ve bana söylüyor. O yüzden yorum yaparken empati kurup yorum yapın. Cezam neysede çekerim kanıtım falanda yok.

Ben böyle bir şey yapmazdım hiç argo bile kullanmazdım ve sende tepki vermeyebilirdin.

Daha 15 yaşındayım. Geçenlerde bir çocuk arkadaşıma küfürler edip tehdit etmiş ve omuz falan atmış. Bende çocuğun numarasını alıp okulun önüne gittim ve gel konuşacağız dedim. Çocuk sen kimsin diyerek falan küfür etti ve yüzüme kapadı. Sonra telefonlarıma cevap vermeyince bende sinirlenip WP üzerinden tehdit ettim. Seni böyle yapacağım falan. Çocukta korkup annesine söylemiş. Annesi beni arayıp sordu falan bir şey demedim. Sonra babası arayıp hiç olayı sormadan beni savcılığa vereceğini söyledi bende korkutmak için yapıyordur sanıp ver abi dedim kapadım. Doğal olarak korktum. Sonra akşam babamı aramışlar karakoldan. Beni istemişler. 2 gün sonra da ifade için beni çağırıyorlar. Elimde herhangi bir kanıt yok çocukta sadece benim mesajlarım var. Ceza alır mıyım? Bu iş uzar mı veya benim sicilime işlenir mi? Ya da ifade verirken ne yapacağım bilmiyorum çünkü ilk defa yaşıyorum.
Rasgele birine omuz atıp küfür etmek ve tehdit edilince korkmak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı