150 FPS'den 20 FPS'ye düşüşün kaynağı HDD olabilir mi?

abc_123

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, CS:GO'da normalde 150 FPS'nin altına düşmezken bugün FPS 20'nin üstüne çıkmıyor. Bilgisayarımda da anormal bir yavaşlık ve HDD'den anormal şiddetli bir ses geliyor. Normalde HDD'den böyle bir ses gelmiyordu ancak bugün HDD'nin okuma seslerini çok şiddetli duyabiliyorum. Anlık donmalar da oluyor.
Bu durumun sebebinin HDD olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Başka bir parça sebep oluyor olabilir mi? Sesten dolayı HDD'den olabileceğini düşünüyorum ben. HDD eski, 7 seneden fazladır kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• hdd sentneil.PNG
    hdd sentneil.PNG
    92,2 KB · Görüntüleme: 40
Diskin SATA ve güç kablosunu kontrol ediniz. Ultra ATA CRC Error Count değeri var ve değeri çok fazla.
Hocam ben bir kez HDD'yi söküp takmıştım, o sökme takma işleminden sonra ilk kez çalıştırdım bugün PC'yi. Kontrol etmem gereken nedir? Bilmediğim için soruyorum. Temassızlık vs olup olmadığı mı?
Genel bakış kısmı da şu şekilde

Dosya Ekleri

• hdd sentinel genel.PNG
    hdd sentinel genel.PNG
    78,8 KB · Görüntüleme: 47
Evet. Kablolarda bir sorun yoksa diski başka bir SATA portuna takın.
Hocam iki kabloyu da çıkarıp sağlam şekilde taktım ve bahsettiğim ses yok oldu. Ancak oyunda durum hala aynı, arada bir 120 130 FPS oluyor ardından hemen 20. Ortalama 20 30 FPS alıyorum... Ekran kartı driverimi de güncelledim. Sebebini çözemiyorum. Format mı atsam? Kasanın içinden hiç anlamıyorum, bazı boşta olan kablolar vs var. İsterseniz fotoğrafını atayım. Belki yanlış kabloyu kullanıyorumdur ya da başka bir sıkıntı vardır? İsterseniz tekrar HDD Sentinel testi yapıp sonuçları paylaşabilirim de.
Hocam iki kabloyu da çıkarıp sağlam şekilde taktım ve bahsettiğim ses yok oldu. Ancak oyunda durum hala aynı, arada bir 120 130 FPS oluyor ardından hemen 20. Ortalama 20 30 FPS alıyorum... Ekran kartı driverimi de güncelledim. Sebebini çözemiyorum. Format mı atsam? Kasanın içinden hiç anlamıyorum, bazı boşta olan kablolar vs var. İsterseniz fotoğrafını atayım. Belki yanlış kabloyu kullanıyorumdur ya da başka bir sıkıntı vardır? İsterseniz tekrar HDD Sentinel testi yapıp sonuçları paylaşabilirim de.
HDD Sentineldeki güncel sonuçlar şu şekilde
Kasa içi fotolar da şöyle. Başka herhangi bir şey gerekiyorsa atabilirim. Sinirim çok bozuldu.

Dosya Ekleri

• hdd sentinel genel 2.PNG
    hdd sentinel genel 2.PNG
    81,8 KB · Görüntüleme: 34
  • hdd sentinel smart 2.PNG
    hdd sentinel smart 2.PNG
    93,1 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20210305_200121.jpg
    IMG_20210305_200121.jpg
    147,7 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_20210305_200112.jpg
    IMG_20210305_200112.jpg
    146,3 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20210305_200051.jpg
    IMG_20210305_200051.jpg
    317,9 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Boşta olan kablolardan bir kaç tanesi başka bir disk takarsınız diye var. Kablolar kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. MSI AfterBurner'den oyundayekn işlemci ekran kartının kullanımını ve sıcaklıklarını paylaşınız.

Boşta olan kablolardan bir kaç tanesi başka bir disk takarsınız diye var. Kablolar kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. MSI AfterBurner'den oyundayekn işlemci ekran kartının kullanımını ve sıcaklıklarını paylaşınız.
MSI Afterburner indiriyorum hemen hocam.
Hocam şimdi test ettim, işlemci kullanımı %50-%95 arası ortalama %65. Ekran kartı kullanımı ise çok düşük maalesef, ortalama %15'lerde. Ekran kartı kullanımı düştükçe FPS düşüyor. Ara ara ekran kartı kullanımlar %80'in üstüne çıktı ve 200 FPS'leri gördüm ama sadece birkaç saniyeliğine bu değerlere çıktı. Genel olarak çok düşüktü ekran kartı kullanımı. SS'leri ekledim. İşlemci maksimum 30 derece oldu. Ekran kartı da maksimum 43 derece, ortalama 38 dereceydi.
İşlemcim:G4600 Kaby Lake Pentium Ekran Kartı: Gigabyte GT 1030 2GB GDDR5 64 bit OC
RAM: 8 GB DDR4 Normalde FPS hiç 150'nin altına düşmezdi şimdi sadece birkaç saniyeliğine 150 FPS görebildim.
@Assecreed hocam ssleri gönderdim. Yorumu düzenlediğim için bildirim gönderilmedi sanırım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (55).png
    Ekran Görüntüsü (55).png
    1,6 MB · Görüntüleme: 30
  • Ekran Görüntüsü (52).png
    Ekran Görüntüsü (52).png
    2,2 MB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
İşlemci darboğaz yapıyor. Botlarla oynarken bu oluyor mu?
Hemen deniyorum hocam. Onceden de bu sistemi kullaniyordum yaklasik 3 senedir hic boyle bir sorun yasamadim. Ekran kartim da islemcim de dusuk orta seviye aslinda. Darbogazin nedeni ne olabilir? Bundan once yokken simdi olmasinin sebebi ne olabilir? Bu konularda hic bilgim yok.
Hocam bir de ben bu HDD'yi sök tak yaptigim zaman ekran kartini da söküp tekrar takmıştım. Bu sebep oluyor olabilir mi acaba?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı