1500 TL monitör tavsiyesi

Bütçe
1500
Bütçeyi arttırırsanız bu var;

Gerçek 8 bit ve iyi renk gamutları var bunda da.

Ama biraz fazla pahalı gibi. Samsung ile aradaki farka değer mi, siz bilirsiniz.
bütçemi aşıyor maalesef alamam bunu.
Curved değil ama zaten curved olmaması daha iyi bana kalırsa
curved olsun istiyorum en en kötü bunu alacağım.
VIEWSONIC VX2458-C-MHD 23.6” Full HD CURVED VA Panel 1ms 144Hz Gaming Monitör Monitör

Bütçeyi arttırırsanız bu var;

Gerçek 8 bit ve iyi renk gamutları var bunda da.

Ama biraz fazla pahalı gibi. Samsung ile aradaki farka değer mi, siz bilirsiniz.
Şu linkten kazananlar kulubü üyeliği ile 1717 TL'ye geliyor ve bir de 75 TL maxipuan hediye ediyor. Yani 1642 TL'ye denk geliyor.

1642 TL'ye msi optix g24c4 mü? 1597 TL'ye ViewSonic VX2458-C-MHD mi? Aralarında çok fark var mıdır?

Mesela bunda da 4000:1 bir kontrast var, VA olmasına rağmen;
Bu da VA ama 2500:1.

Eğer profesyonel VA'lara bakarsak 5000:1'e kadar yolu var.
Bunu bilmiyordum. Bilgi için sağ ol.

Yazdıktan sonra biraz araştırdım VA 2500:1 ve 4000:1 arası oluyormuş. TV VA ise 5000:1 ve 6500:1 arası olabiliyormuş. Hatta 7500:1.

Genel olarak TN ve IPS 1000:1 ama bazıları 1500:1 oluyor.

"Daha kötü bile etkileyebilir"
Renkleri aşırı doymuş şekilde gösterebilir diye ifade etmek istedim. Bunu fark edebilir mi orası başka.
NTSC renk uzayının tamamındaki renkleri gösterebilen bir monitör ile %72'sindeki renkleri gösterebilen monitör arasında epey fark olacaktır.
Fotoğrafçılık/resim veya renklerle ilgili bir işin yoksa hiçbir fark yaratmayacaktır bence. %72 kapsadığı renkleri tam/kesin olarak gösterebiliyor ama ondan daha fazlası daha geniş bir gamut uzayını kapsayacaktır. Bu renkleri çok doymuş/tam olmayacak şekilde gösterebilir.
FreeSync sürümü eğer arkadaş sabit 100FPS+ alabiliyor ise hissetmez bile. Ama düşük FPS'lerde (O sınır 43-48FPS arası bir şey idi sanırsam) normal FreeSync işlevini yitirir ve yırtılmaları engelleyemez.
Doğru, şimdi yine baktım. Premiumla en az olması gereken FPS azalıyor (LFC).

Genel olarak sizin önerdiğiniz daha paraya değer ama arkadaş curved istediği için önerdim zaten.
1642 TL'ye msi optix g24c4 mü? 1597 TL'ye ViewSonic VX2458-C-MHD mi? Aralarında çok fark var mıdır?
Alacaksan bence Acer olanı al. 5ms gibi bir değeri fark etmezsin. 4ms gibi küçük bir farktan almamak çok saçma olurdu.

@techpa MSI öneririm.

Renk gamutları bir tık daha yüksek gibi. (Kapsadıkları renk uzayları farklı. Birisi NTSC diğeri de DCI P3'ü gösteriyor. Bunları karşılaştırmak güç.)

Ama asıl önemli olay ise MSI gerçek 8 bit iken Viewsonic 6 bit + FRC.

Bu yüzden MSI'a değer diye düşünüyorum.

Ayriyeten önceden dediğim gibi, Viewsonic'in o modeline de şahsen pek güvenmiyorum.
Fotoğrafçılık/resim veya renklerle ilgili bir işin yoksa hiçbir fark yaratmayacaktır bence. %72 kapsadığı renkleri tam/kesin olarak gösterebiliyor ama ondan daha fazlası daha geniş bir gamut uzayını kapsayacaktır. Bu renkleri çok doymuş/tam olmayacak şekilde gösterebilir.
Benim denedigim montiorler ve arastirmalarima gore "daha yuksek kapsayan fazla doygun gosterip az olan normal gosterir" degil "daha dusuk kapsayan soluk gosterirken daha yuksek kapsayan normal gosterir" yonunde.

Mesela %72 kapsayan monitorun gosterebildigi renkleri %100 de gosterebilir, ama %100'un gosterebildigi renkleri %72 gosteremez. Yani kagit ustunde oyle.

Renk sayisi etkeni de var ama onlari dusunmeye kalkarsam isin icinden cikamam :D

Bildigim kadariyla anlatmaya calisirsam yanlis bilgi bombardimani olabilir.

Her neyse, daha anlasilir olmasi acisindan soyle ornek vereyim.

Mesela NTSC renk uzayi icerisinde bir fotograf cektiniz. Bu fotografin en "Gercek" hali, cekilmis hali.
Bu fotografta NTSC uzayindaki renkler var.

Bunun en gercegini de gormek icin ihtiyacimiz olan etkenlerden biri onun cekildigi renk gamutu.

Monitorumuz o fotografin %100'undeki renkleri gosterirse daha mi doygun olur, yoksa %72'sini gosterirse gerce halinden uzaklasip daha mi soluk olur?

Ben soluk diye biliyorum ve oyle deneyimledim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı