1500 TL monitör tavsiyesi

Bütçe
1500
Önerdiğim Samsung en iyisi diye biliyorum bu bütçede. MSI da iyi genel olarak ama ben Samsung seçerdim. 4ms olması çok fark ettirmiyor, seçmemek saçma olurdu.
Samsung'un fiyatı bence gereğinden fazla.

Mesela atılan 242E1GAJ Samsung'dan genel olarak çok daha iyi (Renk gamutları olsun, parlaklık olsun, kontrast olsun, FreeSync sürümü olsun vs. daha iyi).

Bir kavisi, birde görüş açısı var, o kadar (SVA panel var, VA'lardan biraz daha iyi görüş açısı sunar).

bu nasıl?

Mesela atılan 242E1GAJ Samsung'dan genel olarak çok daha iyi (Renk gamutları olsun, parlaklık olsun, kontrast olsun, FreeSync sürümü olsun vs. daha iyi).

Bir kavisi, birde görüş açısı var, o kadar (SVA panel var, VA'lardan biraz daha iyi görüş açısı sunar).

Son düzenleme:

Curved olması galiba fiyatı arttırıyor 😅 ama genel olarak aynı fiyat içerisindeki monitorler yerine tercih edilebilir.

Arkadaş curved istediği için onu önerdim. Hem genel olarak daha iyi denilemez. Parlaklık daha fazla olması hemen daha iyi olduğu anlamına gelmiyor, 250 gayet yeter çoğu kullanım için.

3500:1 diye bir şey olduğunu sanmıyorum, genelde 1000:1 veya 3000:1 arasında değil mi? Yanlış biliyorsam düzelt.

FreeSync sürümü? Bunun çok fark ettiğini sanmam, çok sorun yaşatmadığı sürece ikisi de iş görür.

Renk gamutları sanırım Samsung'un %100-99 sRGB, senin attığın %125 sRGB. Bu genel olarak daha iyi olduğu anlamına gelmiyor ki? Bazı işler için daha yükseği gerekli ve daha iyi ama arkadaşın genel kullanım için yani film, dizi izleyeceğini veya oyun oynayacağını düşünürsek fark etmiyor. Bazı durumlarda daha kötü bile yapabilir renkleri.

SVA, zaten Samsung'un kendi panellerine taktığı isim değil mi? VA'dan birkaç açıdan biraz daha iyi ama büyük bir farkları yok.

@techpa Attığım monitor seni memnun edecektir bence. 4ms olmasını fark etmezsin bile, merak etme.

@enonertetanem

Kontrast 3500:1 olabiliyor. Geneli TN ve IPS'de 1000:1, VA'larda da 3000:1'dir ama bu geneli.

Mesela bunda da 4000:1 bir kontrast var, VA olmasına rağmen;

Bu da VA ama 2500:1.

Eğer profesyonel VA'lara bakarsak 5000:1'e kadar yolu var.

Parlaklık evet, 250 oldukça yeterli. Ama monitörüm 350 olsaydı da hayır demezdim şahsen :)
Ufak bir artı, monitör aldırtmaz tabii.

FreeSync sürümü eğer arkadaş sabit 100FPS+ alabiliyor ise hissetmez bile. Ama düşük FPS'lerde (O sınır 43-48FPS arası bir şey idi sanırsam) normal FreeSync işlevini yitirir ve yırtılmaları engelleyemez.

Premium da bunu engelliyor. 144Hz monitörde daha işlevsiz olsa da artı. Ama bence bu da aldırtmaya yetmez.

Ms olayına girmiyorum, bence monitör alırken "1ms, 4ms" diye düşünmeden önce düşünülmesi gereken 1000 tane şey var. Aradaki fark da çok az dediğiniz gibi.

Renk gamutları film izllereknki renkleri etkileyecektir ve daha iyi olacaktır.
Malum sitelerden inidirlmiş küçük boyutlu flimleri bunun dışında tutuyorum tabii.

Bence bu monitörü aldırmaya yeter, çünkü renk gamutları doğrudan monitörün gösterebildiği renkleri ifade ediyor. Mesela her monitör kırmızıyı gösterir, ama ne kadar kırmızıyı gösterir?

NTSC renk uzayının tamamındaki renkleri gösterebilen bir monitör ile %72'sindeki renkleri gösterebilen monitör arasında epey fark olacaktır.

"Daha kötü bile etkileyebilir" kısmını anlamadım. Açıklarsanız sevinirim.

SVA'ya, bir bakıma dediğiniz gibi Samsung'un ürettiği VA paneller de diyebiliriz ama geliştirilmiş halidir. Görüş açısı olarak biraz daha iyi olduğunu iddia eder. Hatta açılımlara bakarsak;

VA = Vertical Alignment
SVA = Super Vertical Alignment
Bu nasıl?
İdare eder. Samsung'dan çok farklı değil, kontrast'ı hariç. 165Hz ile de 144Hz'in farkı küçük.

@enonertetanem bu da 4000:1 imiş :)

Son düzenleme:
@enonertetanem

Kontrast 3500:1 olabiliyor. Geneli TN ve IPS'de 1000:1, VA'larda da 3000:1'dir ama bu geneli.

Mesela bunda da 4000:1 bir kontrast var, VA olmasına rağmen;

Bu da VA ama 2500:1.

Eğer profesyonel VA'lara bakarsak 5000:1'e kadar yolu var.

Parlaklık evet, 250 oldukça yeterli. Ama monitörüm 350 olsaydı da hayır demezdim şahsen :)
Ufak bir artı, monitör aldırtmaz tabii.

FreeSync sürümü eğer arkadaş sabit 100FPS+ alabiliyor ise hissetmez bile. Ama düşük FPS'lerde (O sınır 43-48FPS arası bir şey idi sanırsam) normal FreeSync işlevini yitirir ve yırtılmaları engelleyemez.

Premium da bunu engelliyor. 144Hz monitörde daha işlevsiz olsa da artı. Ama bence bu da aldırtmaya yetmez.

Ms olayına girmiyorum, bence monitör alırken "1ms, 4ms" diye düşünmeden önce düşünülmesi gereken 1000 tane şey var. Aradaki fark da çok az dediğiniz gibi.

Renk gamutları film izllereknki renkleri etkileyecektir ve daha iyi olacaktır.
Malum sitelerden inidirlmiş küçük boyutlu flimleri bunun dışında tutuyorum tabii.

Bence bu monitörü aldırmaya yeter, çünkü renk gamutları doğrudan monitörün gösterebildiği renkleri ifade ediyor. Mesela her monitör kırmızıyı gösterir, ama ne kadar kırmızıyı gösterir?

NTSC renk uzayının tamamındaki renkleri gösterebilen bir monitör ile %72'sindeki renkleri gösterebilen monitör arasında epey fark olacaktır.

"Daha kötü bile etkileyebilir" kısmını anlamadım. Açıklarsanız sevinirim.

SVA'ya, bir bakıma dediğiniz gibi Samsung'un ürettiği VA paneller de diyebiliriz ama geliştirilmiş halidir. Görüş açısı olarak biraz daha iyi olduğunu iddia eder. Hatta açılımlara bakarsak;

VA = Vertical Alignment
SVA = Super Vertical Alignment

İdare eder. Samsung'dan çok farklı değil, kontrast'ı hariç. 165Hz ile de 144Hz'in farkı küçük.

@enonertetanem bu da 4000:1 imiş :)
Samsung'u eledik o halde. Ne önerirsiniz 1600TL'ye 144hz 1ms ve curved olarak?

O 5 ms imiş ya. o da elendi o yüzden. Curved öneriniz var mıdır sizin?
Bütçeyi arttırırsanız bu var;

Gerçek 8 bit ve iyi renk gamutları var bunda da.

Ama biraz fazla pahalı gibi. Samsung ile aradaki farka değer mi, siz bilirsiniz.

Geri
Yukarı