1500 TL ye Oyun Sistemi Tavsiyesi

Eğer overclock yapmayı düşünmüyorsanız ben Intel'i tercih ederim. Herkes yazıyor yaparım diye ama overclock öyle basit bir işlem değil. Beklenen performansı alacağınız ve stabiliteyi koruyabileceğiniz de garanti değil. Genelde gördüğüm kadarıyla AMD kullanan arkadaşlar işlemcilerini Intel kullananlara oranla biraz daha hızlı değiştiriyorlar bunda sebep performans değil tabi ki sadece AMD'nin işlemcilerini daha ucuza çıkarması ve bizim içimizdeki teknoloji aşkı yatıyor. Bence overclocksuz tercih yapacaksanız Intel'i tekrar öneriyorum. Ayrıca gönderdiğim anakart inceleme linkini de okursanız overclock yapmayı düşünmüyorsanız en pahalı anakartla ucuz anakart arasında performans farkı yok. Sadece bileşen kalite farkı var. Gigabyte gzm945 serisi anakart 8 yıl kullanmış hala da evladiyelik saklamakta olan biriyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben anakart olarak Gigabyte'ı tavsiye ederim. Ayrıca işlemci olarak da yine önceki mesajlarım da belirttiğim gibi i5 4460 alabilirsiniz. Bütçenize ve isteğinize göre durum şekillenebilir. Yani overclock yapmayı düşünmüyorsanız k serisi işlemcileri fazla para verip almanıza gerek yok. Aynı şekilde overclocka uygun anakartlara da gerek yok. Ancak overclock yapacaksanız işin rengi değişir ve bütçe de muhtemelen artışa gitmek zorunda kalırsınız.

Anladığım kadarıyla sistem toplamadan önce OC işini uzunca bir düşünmem gerekiyor.

Dediğim anakartı siz @SypeR destekleyip desteklemediğini bilmiyorsunuz galiba? 4460 söylediğim anakartı destekliyor bir düşünün hatta zahmet edip araştırın isterseniz? Tanımadığını belirterek yanlış bilgilendirmede bulunuyorsunuz! (Bu yüzden birde ceza verdiniz bana). Ayrıca MSI performans ve standart anakartlar arasında yapılan performans testinde hiç bir fark çıkmadığını yapılan incelemeler Pahalı ve Ucuz Anakartlar Arasındaki Performans Farkları - Technopat kısmında okuyabilirsiniz. Yani eğer overclock yapılmayacaksa düşünülmüyorsa anakartı çok üst seviye almaya gerek yok hele birde bütçe kısıtlıyken. Ben arkadaşın overclockla ugraşmadan kuracağı bir sistem önerdim ve ofisinde i3 i5 i7 fx6300 ve evinde a10 6800k ve i5 sistem olan bir insan olarak eminim ki söylediğim sistem APU'dan çok daha iyi oyun oynatacaktır. i7 + gtx660 ti coolermaster 500w gayet yeterli geliyor. İnanmıyorsanız sistemin videosunu çekebilirim veya ofise gelip görebilirsiniz. :)
  1. O anakart BIOS update olmadan 4460'ı tanımıyor, 4440'ı tanıyor.
  2. O incelemeyi yayınladığı gibi okudum ben. Ortada kabak gibi duran bir anakart ile herhangi bir voltaj düşmesi/artması esnasında ortada kalacağını biliyor musun peki sen?
  3. A10 6800K ile 660Ti'yi bir mi tutuyorsunuz siz? Arada dağlar kadar fark var. Ayrıca hem eski mimari hem de kullanılan bellekler belirtilmemiş. Ki benim önerdiğim sistemde Dual Graphics (GDDR5 bellekli) + 2400MHz bellekler var. Yani 2 adet R7 GPU'yu tam performans olarak kullanıyoruz.
4150 neden sıkıntı çıkarıyor anlamadım?
  1. Çift çekirdek olması ve HT'nin bile onu kurtaramaması.
  2. Online oyunlarda (MP'de) yetersiz kalması.
  3. Günlük kullanımda çok daha fazla yüke girmesi ve sistemi yavaşlatması.
Bunlar yeterli midir?

@SypeR kasalara çöp diyen önerdiğim anakartın bir voltaj dalgalanmasında ortada kalacağını söyleyen siz
  1. Frisby'nin 110 tl lik ne olduğu belirsiz 400w verebildiği bile kesin olmayan kalitesizliği zaten herkesçe bilinen PSU'suna a10 7700k yı anakartınızı teslim ediyorsunuz. Bence biraz da kendiniz önerdiğiniz sisteme bakın!
  2. 4460 destekleyen anakarta desteklemiyor diyorsunuz sonrada BIOS güncellemesiyle destekliyor diyorsunuz. Bu ne demek destekliyor demek. BIOS güncellemesiyle desteklediği zaman desteklememiş mi oluyor acaba? Bu yüzden de ceza verdiniz.
  3. Ben 660Ti ile A10 6800k'yı bir tutmadım. İkisini de kullanmış biri olarak konuştum. Benim önerdiğim de 650TiB idi.
Sizden ricam yazmadan önce biraz araştırıp emin olmanız. Ben kullanıp memnun kaldıklarıma göre öneri de bulunuyorum aynı düşüncelere sahip olmayabiliriz. Forumlar bilgi paylaşımı için eksiklerimizi tamamlamak, yeni ve doğru bilgiler öğrenmek için var.

@SypeR kasalara çöp diyen önerdiğim anakartın bir voltaj dalgalanmasında ortada kalacağını söyleyen siz
  1. Frisby'nin 110 tl lik ne olduğu belirsiz 400w verebildiği bile kesin olmayan kalitesizliği zaten herkesçe bilinen PSU'suna a10 7700k yı anakartınızı teslim ediyorsunuz. Bence biraz da kendiniz önerdiğiniz sisteme bakın!
  2. 4460 destekleyen anakarta desteklemiyor diyorsunuz sonrada BIOS güncellemesiyle destekliyor diyorsunuz. Bu ne demek destekliyor demek. BIOS güncellemesiyle desteklediği zaman desteklememiş mi oluyor acaba? Bu yüzden de ceza verdiniz.
  3. Ben 660Ti ile A10 6800k'yı bir tutmadım. İkisini de kullanmış biri olarak konuştum. Benim önerdiğim de 650TiB idi.
Sizden ricam yazmadan önce biraz araştırıp emin olmanız. Ben kullanıp memnun kaldıklarıma göre öneri de bulunuyorum aynı düşüncelere sahip olmayabiliriz. Forumlar bilgi paylaşımı için eksiklerimizi tamamlamak, yeni ve doğru bilgiler öğrenmek için var.
İyice kavgaya çevirdin olayı.
  1. O anakart piyasada şuan ki satıldığı BIOS sürümüyle o işlemciyi desteklemiyor! Hadi aldı arkadaş o sistemi. İşlemciyi okumayınca ne yapacak? Bana bunu açıklar mısın? USB BIOS Flashback mi var o anakartta da BIOS update yapsın?
  2. O bütçeye daha iyi bir kasa koy görelim. Ayrıca artık PSU'lar da voltaj ve akım koruyucu olmadan piyasaya çıkmasına izin verilmiyor. Güçsüz de olsa mecbur koyulmalı. Ayrıca önerdiğim APU sistem en ağır koşullarda 200W kadar çekecektir. En dandik PSU bile 250W veriyor. Sorun teşkil ediyor muymuş acaba?
  3. İkisini karşılaştırmaya koymak bir tutmaktır arkadaşım.

@SypeR sen coştun ya. :D

Neyse benimde bir sistem önermem lazım :) @SypeR 'ın sistemi görmemişim :)
Fakat Powercolor R7 250 stoklara gelmemiş sanırım. O yüzden bunu alabilir arkadaş.

Bu sistemi alın ve dual graphics yapın. Daha performanslı olacaktır ve daha az güç harcayacaktır.
Tutar 1.521,04 TL

@SypeR sen coştun ya. :D

Neyse benimde bir sistem önermem lazım :) @SypeR 'ın sistemi görmemişim :)
Fakat Powercolor R7 250 stoklara gelmemiş sanırım. O yüzden bunu alabilir arkadaş.

Bu sistemi alın ve dual graphics yapın. Daha performanslı olacaktır ve daha az güç harcayacaktır.
Tutar 1.521,04 TL
Yorum yapmam gerekirse fena bir sistem değil. Bellekleri 2400'e çekebiliriz. Ama 20 TL daha ucuza direk 2400MHz gelen bellekler var GSkill TridentX örneğinde ki gibi. Ayrıca R7 250'nin Powercolor modeli ben tavsiye ettiğim sırada stoklarda duruyordu. Şuan ki durum ne bilmiyorum. Bakmam lazım. :) HDD'yi 1TL daha ucuz olan ve daha iyi olan Seagate Barracuda yapalım. İşlemci olarak 7700K'ya düşülebilir. Zira 7850K ile 7700K arasındaki fark frekans farkı. GPU modülleri copy + paste. :)

Yorum yapmam gerekirse fena bir sistem değil. Bellekleri 2400'e çekebiliriz. Ama 20 TL daha ucuza direk 2400MHz gelen bellekler var GSkill TridentX örneğinde ki gibi. Ayrıca R7 250'nin Powercolor modeli ben tavsiye ettiğim sırada stoklarda duruyordu. Şuan ki durum ne bilmiyorum. Bakmam lazım. :) HDD'yi 1TL daha ucuz olan ve daha iyi olan Seagate Barracuda yapalım. İşlemci olarak 7700K'ya düşülebilir. Zira 7850K ile 7700K arasındaki fark frekans farkı. GPU modülleri copy + paste. :)

Ben mi yanlış biliyorum acaba, 7850K da GPU çekirdekleri daha fazla olması lazım. Bu yüzden 7700K daha düşük kalıyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı