1500TL Cyberpunk açan i5 4590 Sistem nasıl?

Bütçe
1500
Maksimum yer yer 30 FPS alırsın. Yukarda arkadaşın dediği gibi, oynatır fakat güzel bir performans alamazsın.

RAM'in FPS ile ne alakası var? 16 olsa ne olacaktı?

Bazı oyunlarda RAM'den darboğaz yersen arttırır. Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bazı oyunlarda RAM'den darboğaz yersen arttırır. Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çift kanal RAM yapmak işlemcinin performansını arttırır. Bu sayede işlemcinin ekran kartına olan darboğazını azaltır. GTX 770 ve i5 4590 darboğaz yapacak ikili değiller. Bu nedenle RAM'i çift kanal yapmak FPS'i arttırmaz. Darboğaz yapacak ikili olsalardı o zaman çift kanal yapmak FPS'i arttırırdı.

Çift kanal RAM yapmak işlemcinin performansını arttırır. Bu sayede işlemcinin ekran kartına olan darboğazını azaltır. GTX 770 ve i5 4590 darboğaz yapacak ikili değiller. Bu nedenle RAM'i çift kanal yapmak FPS'i arttırmaz. Darboğaz yapacak ikili olsalardı o zaman çift kanal yapmak FPS'i arttırırdı.

Ben darboğaz yapan bir ikili demedim zaten. 8 GB RAM bu oyun için yetersiz sadece. Kendim kullandığım ekran kartı ve işlemcide darboğaz yapan ikili değillerdi. 8 GB RAM kullanırken birçok oyunda drop ve düşük FPS alıyordum. 16 GB RAM'e geçtim, tüm Drop'lar ve FPS düşüşleri ortadan kalktı. Günümüzdeki oyunların çoğuna artık 8GB RAM yetersiz geliyor. Çift kanal RAM FPS'i arttırır. Yine bir örnek;
Videoda, sistemdeki işlemci ve ekran kartı darboğaz yapacak ikili değiller fakat FPS bariz şekilde artıyor.

Yanlış düşünüyorsunuz. Örneğin 8 GB RAM'in neredeyse tümünü tüketerek FPS kaybına ve Drop'a neden olan bir oyun, RAM 16 seviyesine çıkarıldığında her anlamda sistemi rahat ettirir.

Ben darboğaz yapan bir ikili demedim zaten. 8 GB RAM bu oyun için yetersiz sadece. Kendim kullandığım ekran kartı ve işlemcide darboğaz yapan ikili değillerdi. 8 GB RAM kullanırken birçok oyunda drop ve düşük FPS alıyordum. 16 GB RAM'e geçtim, tüm Drop'lar ve FPS düşüşleri ortadan kalktı. Çift kanal RAM FPS'i arttırır. Yine bir örnek;
Videoda, sistemdeki işlemci ve ekran kartı darboğaz yapacak ikili değiller fakat FPS bariz şekilde artıyor.

Attığınız videodaki ekran kartı kullanımına bakıyor musunuz? Tek kanalda daha düşükken çift kanalda daha yüksek. Yani FPS artması normal. Ekran kartı %100 ise işlemci de yükseltsen RAM de yükseltsen FPS artmaz. Attığınız videodaki son oyunu açın mesela. Ekran kartı kullanımları benzer. Haliyle FPS de benzer.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı