Çözüldü 1500X'ten 3300X'e geçiş sonrası RAM yazma hızı düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
42
Dün İşlemcimi 1500X'ten 3300X'e yükseltmiştim. Format, BIOS güncelleme ve CMOS temizliği yaptım bu arada da. Sonrasında BIOS'tan hazır profilleri seçsem de RAM'ler 2133MHz'de çalışıyordu ben de el ile 3200MHz'e getirdim. UserBenchmark direkt güvenilir bir site değil hatta yasaklı fakat aynı testi 1500X ile yaparken her defasında %110 ve bu yazma değerlerini alırken yeni işlemci sonrası kaç kere yapsam da alttaki sonucu veriyor. RAM'leri söküp taksam mı yoksa BIOS'dan yapmam gereken ayarlar mı var yoksa işlemci daha güçlü olduğu için mi böyle biraz kafam karıştı.

Screenshot_2-vert.jpg

Çözüm
Dediğiniz gibi güvenilir değil ve yasaklı. CPU-Z ile Memory ve SPD sekmelerini paylaşın. Değerlerine bakabiliriz.

Elle 3200MHz yaptınız fakat alt gecikme değerleri üzerinde herhangi bir oynama yaptınız mı?

Hiç yapmadım. Tek hatırladığım ReSizeBAR aktif etmekti tekrar BIOS'a girmeden buraya konu açayım dedim.

Dediğiniz gibi güvenilir değil ve yasaklı. CPU-Z ile Memory ve SPD sekmelerini paylaşın. Değerlerine bakabiliriz.

1500X'den kalan tek veri o olunca mecburen karşılaştırmak için paylaştım. Yazma verilerinde garip bir düşüş görünüyor.

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Çözüm
Sorun yok hocam. 3200 MHz CL 16 ve Dual Channel olarak çalışıyorlar. Hayırlı olsun. 3300X, tekli çekirdek güçlü bir işlemci.

Zen 2 mimarisine özel bir durummuş sanırım bazı kaynakları araştırdım.

Geri
Yukarı