16-17 bin TL sistem toplama

Evet, bu bütçeye bu kartı almak inanılmaz bir hata ama şükür ki iade etme şansınız varmış, sevindim. 1050 Ti benim de kullandım bir kart, hala elime ama 5 sene önceki bir kart. Yineliyorum size tavsiyem, mümkünse her şeyi iptal edip, 10-15 bin civarı hazır sistem bir PC almanız. RTX 2060/3060'lı sistemlere yönelebilirsiniz, konu açarsanız yardımcıda oluruz. Paranızı yazık etmeyin.
peki teşekkür ederim

Peki teşekkür ederim.

Sana şunu söyleyebilirim, o kadar parayı 1050 karta vermek anlamsız ve aptalca olmuş, 1650 alabilirdin biraz daha ekleyip, ayrıca şu yılda sistem toplamak değil de hazır sistem almak daha mantıklı... Ve o paraya 3060 desktop, laptop vs. iki türden de bir sürü var. Masaüstü şartsa hazır sistem al dizüstü alacaksan Tulpar T7 22.1 , Asus ROG Zephyrus gibi bilgisayarlara göz atabilirsin.

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba ve iyi forumlar diliyorum.
Yeterli bütçeyi toplamamın hemen ardından şöyle bir sistem toplamaya karar verdim ve bunu sizlerle paylaşıp sizlerinde fikrini almak istiyorum.
Sistemi tamamen oyun için kuruyorum bunu belirtmek isterim.
Kafamda bazı soru işaretlerinin gitmesine yardımcı olacağınızı düşündüğüm için böyle bir konu açmaya karar verdim.
Günümüzdeki çıkmış olan ve yeni çıkacak olan Online oyunları grafik ayarlarını çok kısmadan sorunsuz şekilde ve uzun vadeli olacak şekilde bir oyuncu bilgisayarı toplamaya karar verdim.

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X = 3200 TL.
Ekran kartı: ASUS Cerberus GeForce GTX 1050 Ti OC 4G ekran (grafik) kartı = 2750 TL (alındı)
RAM: Corsair (2x8GB) Vengeance Pro RGB siyah 3600MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM = 1300 TL.
Anakart: MSI MPG B550 GAMING Plus anakart = 1600 TL.
SSD: 480GB Kingston SATA M.2 SSD = 556 TL.
HDD: Kararsızım öneriniz nedir?
Power Supply: Corsair CX750F RGB CP-9020218-EU 750W 80+ Bronze Full modular Power Supply = 900 TL.
Sıvı soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 360r ARGB 360mm işlemci sıvı soğutucu MAG-CoreLiquid-360r = 1400 TL.
Kasa: Gamepower warcry 6x120mm ARGB fanlı Gaming oyuncu bilgisayar kasası = 1050 TL (alındı)

Birinci sorum; bu sistemde uyuşmayan bir parça görüyor musunuz? Evet ise önerilerinizi almak istiyorum.
İkinci sorum; SSD: 480GB Kingston SATA M.2 yerine Samsung 500 GB 980 Pro alsam bu kasa için gereksiz bir SSD mi olur emin değilim.
Üçüncü sorum ise; monitör konusunda çok kararsızım ama hiçbir şekilde kavisli monitör istemiyorum.
Benim düşündüğüm monitör 2.5k-3K arasında bir 165 Hz 0.5 ms monitör. ( 165 yerine 144 de olabilir ms 0.5 yerine 1 de olabilir )
Monitör olarak düşündüğüm; ASUS 165 Hz 0.5 ms 27 inç ( TN panel mevcut ) fiyat 2900 TL.
Panellere göre görüntü kalitesi ve renk canlılığı değişiyor ıps>va>tn ( panel olarak ne tercih edilmeli emin değilim )

Benim soracaklarım bu kadar herkese ilgi ve alakasından dolayı şimdiden teşekkür ederim.

17bin TL yazmışsın ve hala Ryzen 5, GTX 1050 Ti diyorsun. GTX 1050 Ti iade edebiliyorsan et. Ekran kartına da azıcık para ayır. 3000TL nedir? Sistemin pahalı olmasının asıl nedeni ekran kartıdır. Ve sen ekran kartını ucuz seçtiğin halde diğer parçalara acayip paralar harcamışsın. Ekran kartı, işlemci ve RAM'i ilk önce kaliteli seçeceksin. Sonrasında diğerlerini paranın yettiği kadar seçeceksin. İşlemciyi pek bilmiyorum belki güzeldir. Ama GTX 1050 Ti'ın ne olduğunu biliyorum. İlla GTX 1050 Ti ile sistem kuracaksan 17 bin TL harcama bari. 6-7 bin arası sana yeter. Hadi bilemedin 8 bin. Fazlası israf. Bana göre 6 bin bile 1050 Ti için israf. Bunun içine ekran kartının fiyatını da dahil ederek diyorum. 1050 Ti ile sistem kurmak istiyorsan yeni bir konu aç. Elimde GTX 1050 Ti var. Buna göre sistem kurmak istiyorum de.

YouTube'da bir tane adam var. Adam birkaç ay evvel RTX 2060'lı sistemi 8000 TL'ye topladı. Reklam olmasın diye adını yazmıyorum. Şu an bile RTX serisinden bir ekran kartı ile o fiyatlara sistem toplayabilirsin.

Sana şunu söyleyebilirim, o kadar parayı 1050 karta vermek anlamsız ve aptalca olmuş, 1650 alabilirdin biraz daha ekleyip, ayrıca şu yılda sistem toplamak değil de hazır sistem almak daha mantıklı... Ve o paraya 3060 desktop, laptop vs. iki türden de bir sürü var. Masaüstü şartsa hazır sistem al dizüstü alacaksan Tulpar T7 22.1 , Asus ROG Zephyrus gibi bilgisayarlara göz atabilirsin.
Evet 1050 ekran kartı seçimi hatalı olmuş ve düzelttim. Masa üstü şart hazır sistemlere göz atıyorum fakat istediğim bileşenlerle kurulu sistem bulamadım bu yüzden konu açtım.

O para varken bende. Böyle bir hazır sistem alırım. Tabii bu örnekler değişir. Bende daha ekran kartı almadım. Eski ekran kartımı kullanıyorum. 10 k ekran kartıma versem 3060 senin 5600'lü sistemden çok daha iyi olan bir sistemim olacak. Kasa ve Power satın alınmamış haliyle. 17 k ya benim sistem Power'sız ve kasasız gelmiş olacak. Hesabını yaparken bence yanlış yapmışsın. Ekran kartını iade ed. Elinde kasa varsa onu da iade ed. Kasaya harcadığın parayı elinde bulunan kasaya sıvı soğutma al. Ben 5600'ü stok fanla kullanıyorum. Herkes kullansın demiyorum diyemem. Bütçeyi daha faydalı harcama taraftarıyım.

17bin TL yazmışsın ve hala Ryzen 5, GTX 1050 Ti diyorsun. GTX 1050 Ti iade edebiliyorsan et. Ekran kartına da azıcık para ayır. 3000TL nedir? Sistemin pahalı olmasının asıl nedeni ekran kartıdır. Ve sen ekran kartını ucuz seçtiğin halde diğer parçalara acayip paralar harcamışsın. Ekran kartı, işlemci ve RAM'i ilk önce kaliteli seçeceksin. Sonrasında diğerlerini paranın yettiği kadar seçeceksin. İşlemciyi pek bilmiyorum belki güzeldir. Ama GTX 1050 Ti'ın ne olduğunu biliyorum. İlla GTX 1050 Ti ile sistem kuracaksan 17 bin TL harcama bari. 6-7 bin arası sana yeter. Hadi bilemedin 8 bin. Fazlası israf. Bana göre 6 bin bile 1050 Ti için israf. Bunun içine ekran kartının fiyatını da dahil ederek diyorum. 1050 Ti ile sistem kurmak istiyorsan yeni bir konu aç. Elimde GTX 1050 Ti var. Buna göre sistem kurmak istiyorum de.
3 bin TL monitör için yani sistem için ayrılan bütçe 14 bin TL. Evet 1050 Ti seçimim hatalı olmuş bende hemen ürünü iade ettim.

Geri
Yukarı