16.500 TL PC vs MacBook

Ben şaka yapmıyordum valla :)

Bende ciddeyim arkadaş çok haklı 16.500 az para değil ve altın 2-3 seneye kendini katlıyor bu yüzden yatıracağın 8K para sana 16K olarak döner tabii sen bilirsin alacak olan sensin ama bence bu şekilde çok mantıklı.

Hem taşıma kolaylığı, hem batarya, hem de performans arıyorsan bir model önerebilirim. Ne yazık ki Türkiye'de yok. Ancak imkanın varsa yurt dışından getirmeyi değerlendirmene alabilirsin.

Mag-15, XMG Fusion 15 bunun gibi bir sürü ismi var. İntelin tasarladığı bir bilgisayar. Her ülkede başka bir firmaya fason ürettiriyor. Ben şahsen kullanıyorum ve çok memnunum.

Ekleme: Aynı zamanda dünyanın en hafif oyun bilgisayarlarından bir tanesi. 2.1 kg.
İnceleme videosu Dave Lee
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba arkadaşlar, bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim 1 tane MacBook ya da PC alacağım. Şu an kullandığım bilgisayar var, Windows ve Linux yüklü ancak işlemcisinden pek memnun değilim.

Hiç MacBook deneyimim olmadı açıkçası denemek de isterim. Bütçem 16.500 TL.

PC: Tulpar T5 V21.1 15,6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook

Mac: 16 inç MacBook Pro - Uzay Grisi.

Öğrenci indirimiyle 16.800 TL civarı yapıyor.

PC'den pek oyun oynayan birisi değilim en fazla LOL ETS 2 vs. genellikle PS4'den oynuyorum.
İş için kesinlikle MacBook öneririm. Ayrıca içindeki ekran kartı da oyunlarda sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

Ben Bilgisayar Programcılığı okuyorum. Biz evde 3 kisi kalıyorduk. 2 Macbook 1 Windows vardı.

Ekranı küçük, hafif. Ufak tefek birşey. İçinde GPU yok (güçlü birşey değil en azından. Mesela bi GTX değil. HD Graphics'ten hallice) ama sistem takılmıyor. İkisinin de iPhone 6 ve 7'si vardı. Daha güzel diyorlar. Uyumlu çalışıyorlarmış.

Ama benim Apple ürünüm yok. Oyun oynayan biriyim. Macbook bana gelmez. Ama onlar sadece kod yazıyor, ara sıra LOL, MC giriyordu.

İhtiyacına göre tercih yap.

Bütçe dahilinde laptop arıyorsanız en iyi seçeneklerden bir tanesi. İşlemci performansı gayet iyi.

Merhaba arkadaşlar, bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim 1 tane MacBook ya da PC alacağım. Şu an kullandığım bilgisayar var, Windows ve Linux yüklü ancak işlemcisinden pek memnun değilim.

Hiç MacBook deneyimim olmadı açıkçası denemek de isterim. Bütçem 16.500 TL.

PC: Tulpar T5 V21.1 15,6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook

Mac: 16 inç MacBook Pro - Uzay Grisi.

Öğrenci indirimiyle 16.800 TL civarı yapıyor.

PC'den pek oyun oynayan birisi değilim en fazla LOL ETS 2 vs. genellikle PS4'den oynuyorum.
Bence sadece profesyonel işler için kullanmayacaksan PC tercih et.

İşlemci gücü lazımsa bence R7 4800H içeren laptopların stoklarının geri gelmesini bekle. Stoktayken R7 4800H ve RTX 2060 fiyatı 11000TL satılıyordu. İşlemci gücü gerektiren işlerde İ7 10750H modelinden çok daha iyidir.

Bütçe dahilinde laptop arıyorsanız en iyi seçeneklerden bir tanesi. İşlemci performansı gayet iyi.
Bütçen yetiyorsa R7 stoğu beklemeden direkt R9 da alabilirsin 😀

Herkes güzel öneriler yazmış fakat ben de arkadaşımız alternatif bir yol görsün diye birkaç cümle yazayım dedim.

6 Yılı aşkın süredir MacBook Pro retina 15" kullanıyorum. Hala güncelleme alıyor ve en ufak bir sorunu bile yok. Tüm gündelik kullanımlarımı ve küçük çaplı yazılım ve 2D cad işlerimi kolaylıkla yerine getiriyor. Ve ben de sizin gibi oyunlarımı PS4'te oynuyorum.

Eğer yazılım ile uğraşıyorsanız ve o parayı gözden çıkardıysanız MacBook'tan başka seçenek yok diyebilirim size. Çünkü sizin GPU gücüne çok ihtiyacınız yok, fakat düşündüğünüz modelin GPU performansı da yabana atılacak kadar kötü değil. Yani belirttiğiniz oyunları rahatça oynarsınız. Ve sıradan malzemeli ve sıradan ömürlü oyuncu laptobuna o kadar para vermenizi tavsiye etmem.

Ayrıca izlemeniz gereken yola örnek olarak kendi durumumu anlatayım. Ben de bu aralar 3D cad programlarını (makine mühendisliği okuduğum için şart oldu) daha akıcı kullanabilmek için masaüstü toplama kararı aldım. Çünkü elimdeki en iyi laptop MacBook ve içindeki Intel iris Pro 3D cad için pek elverişli değil. Benim durumuma benzer bir hal olmadıkça alacağınız tek sistem her işinizi görecektir. Yani yanına bir de masaüstü toplamanıza gerek kalmaz demek istiyorum. :D.

Size de önerim bütçenizi akıllıca kullanmanız olacaktır. Eğer hiçbir şekilde yüksek GPU gücüne ihtiyacım olmayacak diyorsanız oyuncu laptobu önerilerini direkt göz ardı edebilirsiniz. Ve direkt olarak o parayı MacBook'a yatırmak sizin tercihiniz ama size ikinci el MacBook piyasasına göz atmanızı öneririm. Çünkü gerçekten bozulması ve yıpratılması zor olan ürünler."Pro" ibareli seriler senesi aşırı eski olmadıkça işinizi rahatlıkla görür. Sadece piyasada arayışa çıkmadan satılık olmayan, normal kullanımda olan bir MacBook Pro test etmenizi öneririm. Umarım doğru ve hayırlı bir karar verirsiniz.
Not: Sanal işletim sistemleri kullanmayı planlıyorsanız MacBook Pro'nun en doğru seçim olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı