16+8 GB RAM Dual Channel performansı 8+8 gibi mi olur?

Charrins07

Kilopat
Daha fazla  
Şimdi arkadaşalar PC de tek slot 16 GB RAM olduğu için Dual channel yapmak istedim yanına bir 8 GB'lık RAM aldım CPU Z de Dual Channel olarak görünüyor sıkıntı yok ama sanki performansa etkisi olmadı gibi gerçekten çalışmıyor mu Dual olarak yoksa 8+8 de de aynı performansımı alırdım.
Yani merak ettiğim şu 8+8 Dual Channel'a 16+8'in içindeki 8+8 Dual calişma performansı aynı mıdır?
Sistemim işlemci Ryzen 7 4800H ekran kartı RTX 3050 RAM 16+8 = 24 GB 3200 MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi arkadaşalar PC de tek slot 16 GB RAM olduğu için Dual channel yapmak istedim yanına bir 8 GB'lık RAM aldım CPU Z de Dual channel olarak görünüyor sıkıntı yok ama sanki performansa etkisi olmadı gibi gerçekten çalışmıyor mu Dual olarak yoksa 8+8 de de aynı performansımı alırdım.
Yani merak ettiğim şu 8+8 Dual Channel'a 16+8'in içindeki 8+8 Dual calişma performansı aynı mıdır?
Sistemim işlemci Ryzen 7 4800H ekran kartı RTX 3050 RAM 16+8 = 24 GB 3200 MHz.

Hayır. 8+8 alın daha iyi.

Evet hocam. 8+8 gibi olur. Flex bağlantı olur. Programlar Dual Channel olarak gösterir.

Evet hocam. Yine de fark olur. Sonuçta bant genişliği artıyor.

Yani RAM kullanımı 16 GB geçene kadar alacağım performans 8+8'le aynı değil mi tamamen?

8+8 çift kanal çalışır 16 GB'lık modelden kalan diğer 8 GB'lık kısım ise depo işlevi görür. Her türlü 1x16 kullanmaktan iyidir.

Şöyle bir durum oluyor oyun başları Valorant'ta FPS 200 civarı oluyor ilerleyince RAM kullanımı 8'i geçince sanki FPS 140 180 arasına düşüyor.
Evet hocam. Yine de fark olur. Sonuçta bant genişliği artıyor.

8+8 de kesin daha fazla performans alacaksam 16 GB liği satabilirim yani toplam 16 GB benim için yeterli. Olur ama fark etmeyecekse gerek yok gibi değil mi?

Geri
Yukarı