16 Çekirdekli Ryzen 9 5950X 6 GHz’e Hız Aşırtıldı

Bu mantıkla bütün işlemciler 1.0 GHz olmalı. Ne de olsa işe yaramıyor.
Böyle bir şey iddia etmedim. Zen 3 ile karşılaştırıyoruz, %25 IPC farkı var. Çarpma bölmeyle neyin ne olduğunu hesaplayabilirsin, çok basit matematik. Zen 3 rakibine göre düşük frekansta çalışırken bile daha fazla performans veriyor.

Böyle bir şey iddia etmedim. Zen 3 ile karşılaştırıyoruz, %25 ıpc farkı var. Çarpma bölmeyle neyin ne olduğunu hesaplayabilirsin, çok basit matematik. Zen 3 rakibine göre düşük frekansta çalışırken bile daha fazla performans veriyor.

İyi de bu işlemciler Zen 3'ün rakibi değil. Onun için 11. nesil çıkacak. Burada anlatmak istediğim şey basitlik.

İyi de bu işlemciler Zen 3'ün rakibi değil. Onun için 11. nesil çıkacak. Burada anlatmak istediğim şey basitlik.
Benim de demek istediğim frekans her şey değil. 11. nesil de rakip olursa sadece oyunlarda olur Zen 3'e, single veya multiple çekirdek performansında yetişemez genel olarak. Intel alacak olsam 12. nesli beklerdim.

Benim de demek istediğim frekans her şey değil. 11. nesil de rakip olursa sadece oyunlarda olur Zen 3'e, Single veya multiple çekirdek performansında yetişemez genel olarak. Intel alacak olsam 12. nesli beklerdim.

Intel yüksek çekirdek sayıları ile 10. nesilde öne geçti. Ayrıca 10600K rakibi 3700 X'e 5-15 FPS fark yapıyor. Neden yetişemesin tek çekirdek performansında?

@lengthok 2 saattir Zen 3 ile alakalı konuşuyoruz. Çekirdek sayılarıyla öne geçtiği yok, zaten 11. nesilde maksimum 8 çekirdekli işlemci gelecek yüksek ihtimal. 10000 serisinden hiçbir işlemci Zen 3 ile yarışamaz şu an. Aynı şekilde 11. nesil de ekstra fazla bir şey katmayacak ama yeni mimari, hatırı sayılır bir IPC artışı gelecektir. %10-15 civarlarında tahmin ediliyor bu, %25'lik fark yine kapanmayacak ancak oyunlardaki fark kapanabilir. Ayriyeten 3700X yerine 10600K alan birine rastlamadım, rastlayacağımı da düşünmüyorum. 10400F-10400 gibi işlemciler fiyat avantajıyla tercih edilir ancak 10600K boşa yatırım, Z serisi anakartı ve soğutmasıyla israf tamamen. 10900K ve 10700K için aynısını düşünmüyorum tabii. Sonuçta yüksek bütçelerde tercih ediliyorlar.

İşlemci kaliteli olduğu için basit işlemlerle 5.4 GHz oluyor.
Evet silikon kalitesi kendini bariz belli ediyor ama 5.4GHz çalışan 10900K'yı soğutmak için araba radyatörü lazım. Üst seviye 360mm sıvı soğutmalar bile işlemciyi 80-90 derece civarında anca tutabiliyor. 2080 Ti Kadar güç çekmesi de çabası. Şu an Intel tarafında uygun fiyatlı işlemciler hariç üst seviyeden işlemci almak mantıklı durmuyor. Çok güç tüketiyorlar, çok ısınıyorlar ve rakibine göre geride kalıyorlar. AMD, Intel 10nm'ye geçene kadar bu işin ekmeğini yiyecek. Başka oluru yok.

32 tane iş parçacığını 6 ghz'e mi...
Sıvı nitrojen :D?
Bu arada aynısı Intel'de yapılsa 14NM sağolsun trafo bağlardık. Ama 12. Nesil DDR5 10NM Intel işlemcileri çok fena bekliyorum.
12.Nesil DDR5 10nm çıkana kadar AMD 5nm DDR5'e çoktan geçmiş olur.
Bir bitmediniz be kardeşim. Bunun rakibi uygun anakartla 5.4 GHz'de çalışıyor zaten. Üstelik sıvı nitrojan falan kullanılmadan.

Bunun rakibi mi :D arada neredeyse 2 katı çekirdek sayısı farkı var. Yeni Ryzen 5000 serisi Intel 10.nesili ezdi geçti. Üstelik i9 10900K'yı tam performansta çalıştırmak için Custom sıvı soğutmaya ihtiyacın var. Bak burayı iyi dinle i9 10900K tam yükte tam 650W güç çekiyor bu ne demek haberin var mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dakika 14:23'ü açmanı tavsiye ediyoum. Bir de 12:23.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı