16 GB bellek 14.9 GB gözüküyor

Ziya Erkara

Kilopat
Makaleler
7
Yer
Bucak | Burdur | Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ben de benzer bir sorun yaşıyorum o yüzden buraya yazmaya karar verdim . 16 GB'lık Flash belleğim var ancak özelliklerden kapasitesine baktığımda 16.021.471.232 bayt olarak görünüyor sağda ise GB biçiminden 14,9 GB yazıyor. Flash bellek tamamen boş ve NTFS kullanarak biçimlendirme yaptım neden kaynaklanıyor olabilir , 16 GB olarak kullanabilir miyim ?

Bunun iki nedeni var:

1- Üreticiler için 1 GB 1000 MB'tır. Windows için ise 1 GB 1024 MB.
2- NTFS ile formatladığın zaman dosya indeksleri de belli bir alan kaplar.

Bu yüzden 16 GB'ı sistem 14.9 GB olarak görür.

Aynı durum sabit diskinde de var. Onu neden sorgulamıyorsun da flash belleğini sorguluyorsun? :)

Ben de benzer bir sorun yaşıyorum o yüzden buraya yazmaya karar verdim . 16 GB'lık Flash belleğim var ancak özelliklerden kapasitesine baktığımda 16.021.471.232 bayt olarak görünüyor sağda ise GB biçiminden 14,9 GB yazıyor. Flash bellek tamamen boş ve NTFS kullanarak biçimlendirme yaptım neden kaynaklanıyor olabilir , 16 GB olarak kullanabilir miyim ?
Belleğinin format kapasitesi yukarda belirtildiği gibi 16.021.421.232 byte dır. Sen bu belleğe bu kadar byte değerinde bilgiler atabilirsin. Yazılım kurallarında bir kilo byte değeri asla 1000byte a eşit olmaz. Yazılım esnasında adresleme ikili sistemde 2 üzeri adreslendiği için (2.4.8.16.32.64.128.256.512.1024) asla 1kilobyte değerini 1000byte olarak adresleyemezsin.
Dolayısıyla bu belleğe adreslenebilecek bilgiler toplamda 1024 çarpanı ile bulunmaktadır.

Benim 8gb lik hafıza kartımda 32 mb görüyor ve biçimlendirme istiyor. Sanırım artık kullanamayacağım.

Format atarken ne tür biçimlendirme yapıyorsun. Bazı bellekler Ex-FAT türü format kabul etmektedirler. Bu tür bir belleği NTFS biçimlendiriyorsan netice alamazsın.

Format atarken ne tür biçimlendirme yapıyorsun. Bazı bellekler Ex-FAT türü format kabul etmektedirler. Bu tür bir belleği NTFS biçimlendiriyorsan netice alamazsın.

NTFS ya da FAT32 kullanıyorum. Ex-FAT XP'de çalışmıyordu sanırım kullanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
NTFS ya da FAT32 kullanıyorum. Ex-FAT XP'de çalışmıyordu sanırım kullanmıyorum.
Bir tavsiye.
Low-level format programı indir ve bilgisayarına kur. Flash belleği bilgisayarına takıp low-level format programını çalıştır. Flash belleği görürse, tüm ayarları varsayılan yapıp bir de bu programla formatlamayı dene.
Format atmadan önce format seçeneklerine dikkat etmelisin. Kaç tür format seçeneği var bi bak.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı