16 GB Bellekten 8 GB Donanıma Ayrılmış Gözüküyor

NeuwiLe

Kilopat
Yer
Hatay/Antakya
Herkese iyi günler. Kasayı masaya koyarken 5 santimetre gibi bir yükseklikten elimden kayması sonucu masaya çarptı. Görünürde hiçbir hasar olmadı. Ondan önce hiçbir sorunu yoktu. Fakat bu olaydan sonra açılmadı. Anakarttaki kontrol ışıklarında CPU ışığı yanıyordu, işlemciyi çıkarıp dişlerini kontrol edip tekrar taktığımda sorun düzeldi fakat bellek konusunda bir sorun oldu. 16 GB belleğin 8 GB donanıma ayrılmış şekilde gözüküyor. Bu durumdan önce 3000 MHz kullanırken 2133 MHz'ye geçmiş ve 3000 MHz'ye yükseltmeyi denediğimde kasa kendini 2 kere kapatıp açıyor ve geri 2133 MHz'ye çekiyor ama 8 GB belleği çıkarınca 3000 MHz'de sorunsuz çalışıyor sistem. Böyle bir sorunum var. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM uçlarını silgi ile sil. BIOS sıfırlayıp XMP ayarını aktif et. RAM yuvasının sıkıntısız olduğuna emin ol.

Denedim BIOS sıfırladım. XMP denedim olmadı 2133 üstünü kabul etmiyor.
Benzer bir sorunu yaşamıştım 1 yıl önce. 16GB RAM takılı olmasına rağmen 8GB kullanılabilir RAM gözüküyordu. RAM'leri çıkartıp slotlarının yerlerini değiştirdiğimde düzelmişti. İsterseniz bir deneyin düzelmezse @The G.O.A.T arkadaşın dediğini de deneyebilirsiniz.
Denedim maalesef düzelmedi.
Sorunun anakarttan olduğunu düşünüyorum. Garantiye göndermeyi düşünüyorum. Bu konu hakkında görüşleriniz nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı