16 GB RAM, 8.1GB donanıma ayrılmış

• Konuyu başlatan uhpep
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 111
  • Görüntüleme 11B

uhpep

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle baştan söylemem gerekiyor piyasadaki bütün çözümleri denedim hiçbiri işe yaramadı. BIOS Update son sürüm.
  • Windows 10 pre 64 Bit kurulu
  • GTX 1060 6 GB ekran kartı
  • Ryzen 5 1500X işlemci
  • 16 GB RAM var

unknown.png

Screenshot_1.png

BIOS üzerinden ve görev yöneticindende 16 GB tamamen görüyor + olarak RAM'ları teker teker söküp sistemi çalıştırdım RAM'larda hiçbir sorun yok çift olarak almıştım zaten marka farklı değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM seçiypr olabilir test edilmiş kullanın.

Böyle bir RAM değişimine gitmeye gerek yok çünkü bu hata bilgisayarı topladıktan hemen sonra başıma gelen bir şey değildi hocam. Zaten 3 yıldır 16 GB sıkıntısız kullanıyordum. 2 haftalık daha bu hata ve bir anda random oldu anlamadım da.

Hocam arkadaş haklı herhalde. Okuyamayan RAM'i bulup silgi ile silin.
Bellekleri ayrı ayrı takınca çalışıyor diyor, siz hala okuyamıyor diyorsunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu izleyin düzelebilir.
İki farklı RAM kullanıp üstüne bir de video yapıyor saçma sapan...
Buradaki durum BIOS ayarlarınla alakalı. Güncellemişsin iyi güzel fakat ayarları ne durumda? BIOS'unun ayarlarını fotoğraf yükle yardımcı olalım.
Modern sistemlerde 16 GB belleği görmek için BIOS ayarı gerekmiyor.
Merhaba
Ayni sorunu bende yasadim gunlerce cozemedim ama bir yerde Recep baltasin yazdigi bir gonderi ile cozume kavustum.

Cozum şole oluyor: Bu sorun işlemci faninin vidalarini cok sıkmaktan kaynaklaniyor. 4 vidayi da biraz gevşettim sistem bellegi 16 GB oldu direk. Denemekten bir şey kaybetmesin belki sende de cozume kavusur.
Bu Intel sistemlerde işe yarayan bir çözüm, AMD ile bir alakası yok.
BIOS'da Memory remap feature sende çok yüksek ihtimal kapalıdır, onu aç dene bakalım %90 ihtimalle çözülür.
Hocam o ayar 10 yıllık sistemlerde var, güncellesek bilgilerimiz, nasıl olur?
Kusura bakmayın ama arkadaş çözüm istemiş ve ne kadar çaresiz olduğundan bahsetmiş neden bu kadar sert bir tepki veriyorsunuz anlamadım?
Sorunu çözmek için bir fikriniz var mı? Yoksa konuya engel olmayınız.
İşlemciyi söküp tekrar geri takın. Bunu yaparken yamuk pin var mı diye de bakın.

@uhpep
Olmazsa Clear CMOS yapın:

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Sorunu çözmek için bir fikriniz var mı? Yoksa konuya engel olmayınız.
İşlemciyi söküp tekrar geri takın. Bunu yaparken yamuk pin var mı diye de bakın.

@uhpep
Olmazsa Clear CMOS yapın:

Hocam cevabınız için teşekkürler. Daha önce de cevap vermiştim CMOS yaptım sorun çözülmedi.
İşlemcimi çıkardım, pinler arasında beyaz renkli bir kredi kartı aralayarak tam sırasına baktım dümdüz asker gibi bekliyorlar, hiçbir sıkıntı gözükmüyor.

Hocam cevabınız için teşekkürler. Daha önce de cevap vermiştim CMOS yaptım sorun çözülmedi.
İşlemcimi çıkardım, pinler arasında beyaz renkli bir kredi kartı aralayarak tam sırasına baktım dümdüz asker gibi bekliyorlar, hiçbir sıkıntı gözükmüyor.
Kasanızda CD/DVD okuyucu veya SD kart okuyucu var mı? Sisteminizdeki tüm harici donanımları söyleyebilir misiniz? Örneğin kamera, mikrofon v.s

Bu Intel sistemlerde işe yarayan bir çözüm, AMD ile bir alakası yok.

Bundaki sorunun aynisi bende yasadim gunlerce arastirdim hiç birisi cozum olmadi.
En son sizin yazdiginız bir yoruma denk geldim hangi islemci icin gecerli olduguna dahi dikkat etmedim denemekten bir şey kaybetmicemi düsünerekten denedim ve cözüm oldu hocam. Ondan oncesinde BIOS reset, CMOS clear RAM'lari söküp takma temizleme Windows'u yeniden kurma ne varsa denedim olmamişti.

Bundaki sorunun aynisi bende yasadim gunlerce arastirdim hiç birisi cozum olmadi.
En son sizin yazdiginız bir yoruma denk geldim hangi islemci icin gecerli olduguna dahi dikkat etmedim denemekten bir şey kaybetmicemi düsünerekten denedim ve cözüm oldu hocam. Ondan oncesinde BIOS reset, CMOS clear RAM'lari söküp takma temizleme Windows'u yeniden kurma ne varsa denedim olmamişti.
Intel işlemcilerde pinler anakarttadır. Soğutucu aşırı sıkılırsa işlemci altındaki kontak noktası ile anakart üstündeki pinler denk gelmez. Bundan dolayı işlemci içindeki bellek kontrolcü bellekler ile iletişim kuramaz.

AMD işlemcilerde ise böyle bir durum söz konusu değil zira pinler işlemcide yer alıyor.

Önce bir belleği takıp XMP açıp sonra da diğer belleği takar mısınız?

Bir de Clear CMOS derken BIOS pilini çıkarmaktan bahsetmiyorum. Jumper ile yaptınız mı?

Kasanızda CD/DVD okuyucu veya SD kart okuyucu var mı? Sisteminizdeki tüm harici donanımları söyleyebilir misiniz? Örneğin kamera, mikrofon v.s
CD/DVD okuyucu bölümü bulunmamaktadır. SD kart okuyucu yok. sadece mikrofon bağlı kamera vs kullanmıyorum.
Intel işlemcilerde pinler anakarttadır. Soğutucu aşırı sıkılırsa işlemci altındaki kontak noktası ile anakart üstündeki pinler denk gelmez. Bundan dolayı işlemci içindeki bellek kontrolcü bellekler ile iletişim kuramaz.

AMD işlemcilerde ise böyle bir durum söz konusu değil zira pinler işlemcide yer alıyor.

Önce bir belleği takıp XMP açıp sonra da diğer belleği takar mısınız?

Bir de Clear CMOS derken BIOS pilini çıkarmaktan bahsetmiyorum. Jumper ile yaptınız mı?
Jumper ile yapmamıştım sanırım jumper anakartım üzerinde yok hiç dikkat etmedim ama tekrar bakayım şimdi deniyeyim.

Bir belleği takıp XPM açıp daha sonra diğer belleğide takıp test edeceğim.

Geri
Yukarı