16 GB RAM, 8.1GB donanıma ayrılmış

• Konuyu başlatan uhpep
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 111
  • Görüntüleme 11B

uhpep

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle baştan söylemem gerekiyor piyasadaki bütün çözümleri denedim hiçbiri işe yaramadı. BIOS Update son sürüm.
  • Windows 10 pre 64 Bit kurulu
  • GTX 1060 6 GB ekran kartı
  • Ryzen 5 1500X işlemci
  • 16 GB RAM var

unknown.png

Screenshot_1.png

BIOS üzerinden ve görev yöneticindende 16 GB tamamen görüyor + olarak RAM'ları teker teker söküp sistemi çalıştırdım RAM'larda hiçbir sorun yok çift olarak almıştım zaten marka farklı değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz önce Recep Baltaş hocam bunun sadece Intel işlemciler ile alakalı olduğunu yazmıştı. AMD'de böyle bir durum yok.

Hocam AMD'de böyle bir sorun yokmuş Intel'de oluyormuş bu sorun.
Geleceğe not: Soket AM5 ile bu durum AMD için de geçerli olabilir 😎

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Pinlerde yamuk eğik yok demişsiniz. Kırık olabilir mi peki? Dikkatlice incelediniz mi? Kopmuş pin olabilir mi?

Bu sorun çıkmadan önce macun yenilemesi veyahut soğutucu sök tak yaptınız mı?

AMD işlemcilerin soğutucusunu sökerken birçok kişi işlemciyle birlikte yolarak alıyor pinlere zarar veriyor.

Hocam bir de bilgisayarda sadece klavye ve mouse kalacak şekilde diğer donanımları kaldırarak denediniz mi?
Bununla bellek arasında uzaktan yakından hiçbir bağ göremiyorum ama isterse denesin.

Bununla bellek arasında uzaktan yakından hiçbir bağ göremiyorum ama isterse denesin.
Hocam bende SD kart okuyucu (daha doğrusu bir çok çeşit kart okuyucu, değişik çok eski bir cihaz, kasayla entegreli) ve CD/DVD okuyucu vardı. Bunları ihtiyaç duymadığımdan söktüm ve 2GB ayrılan RAM geri geldi. Ben de bundan mütevellit belki harici bir donanımdan dolayı arkadaşta bu sorun olmuş olabilir diye düşündüm. Eski bir bileşenden dolayı.

Dediklerinizi denedim lakin sorunuma çözüm olmadı. En son çare servise göndereceğim bir baksınlar bakalım problem neredeymiş belki dediğiniz gibi işlemci pinlerinde bir sıkıntı vardır termal macun sürmüştüm geçenlerde belki onla alakalı bir yamulma falan olmuştur.

Öncelikle baştan söylemem gerekiyor piyasadaki bütün çözümleri denedim hiçbiri işe yaramadı. BIOS Update son sürüm.
  • Windows 10 pre 64 Bit kurulu
  • GTX 1060 6 GB ekran kartı
  • Ryzen 5 1500X işlemci
  • 16 GB RAM var

Eki Görüntüle 1263180

Eki Görüntüle 1263181

BIOS üzerinden ve görev yöneticindende 16 GB tamamen görüyor + olarak RAM'ları teker teker söküp sistemi çalıştırdım RAM'larda hiçbir sorun yok çift olarak almıştım zaten marka farklı değil.

Son durum nerdir acaba, bir çözüm bulabildiniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı