16 GB RAM 8 GB kullanılabilir sorunu

Melih ALTINOVA

Decapat
donanım
  • Anakart: MSI B350 M GAMING Pro.
  • Işlemci: AMD Ryzen 5 1500X Quad-Core Processor.
  • Ekran kartı: MSI 1060 Gaming X 6G.
  • RAM: Adata XPG dazzle Red 16 GB 2x8.
Sistemimde uzun süredir RAM sorunu var. Bu sorunu nasıl düzeltmem gerek veya hangi adımları izlemem gerek bilmiyorum.
Bu sorunu fark ettiğimde bilgisayarımı tamir için bir donanımcıya götürmüştüm, aradan biraz zaman geçti ve ben sorunu fark ettim.
Donanımcıyla alakalı olabilir mi bilmiyorum fakat bir keresinde de termal macun değişikliği ve genel temizlik için RAM'lerimi çıkarttım.
İşlemcim soğutucu fana yapışık çıkmıştı fön makinesiyle ayırdım. Ama sonrasında PC çalıştırdığımda bir sorun olmamıştı, çözüle bileceğini sandığım RAM sorunu ise devam ediyordu. Bu konu hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var.

Desktop Screenshot 2020.12.05 - 19.40.01.87.png

Desktop Screenshot 2020.12.05 - 19.39.23.26.png

Son düzenleyen: Moderatör:
donanım
  • Anakart: MSI B350 M GAMING Pro.
  • Işlemci: AMD Ryzen 5 1500X Quad-Core Processor.
  • Ekran kartı: MSI 1060 Gaming X 6G.
  • RAM: Adata XPG dazzle Red 16 GB 2x8.
Sistemimde uzun süredir RAM sorunu var. Bu sorunu nasıl düzeltmem gerek veya hangi adımları izlemem gerek bilmiyorum.
Bu sorunu fark ettiğimde bilgisayarımı tamir için bir donanımcıya götürmüştüm, aradan biraz zaman geçti ve ben sorunu fark ettim.
Donanımcıyla alakalı olabilir mi bilmiyorum fakat bir keresinde de termal macun değişikliği ve genel temizlik için RAM'lerimi çıkarttım.
İşlemcim soğutucu fana yapışık çıkmıştı fön makinesiyle ayırdım. Ama sonrasında PC çalıştırdığımda bir sorun olmamıştı, çözüle bileceğini sandığım RAM sorunu ise devam ediyordu. Bu konu hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var.

Eki Görüntüle 766208

Eki Görüntüle 766207
RAM'lerin slotlarını değiştirip denedin mi?

Diğer bellek çalışmıyor. İşlemci pinlerindeki bükülmenin buna neden olduğundan neredeyse eminim. İşlemcinin pinlerini düzeltin.
+1
Bellekleri başka bir sistemde çalıştırmayı deneyin. 2-4.Kanalları takılı olduğundan emin olun.

RAM'i sonradan mı aldınız yoksa kit olarak mı aldınız? Belki iç yapıları farklı olduğundan beraber çalışmayı reddediyorlardır.

Sistemi ilk kurduğumda almıştım, sonrasında sistemde aksesuar ve soğutmalar dışında hiçbir değişiklik yapmadım.
RAM'lerin slotlarını değiştirip denedin mi?

Evet, daha önceden denemiştim.

+1.
Bellekleri başka bir sistemde çalıştırmayı deneyin. 2-4.kanalları takılı olduğundan emin olun.

Anakartım 2X slotlu.
Diğer bellek çalışmıyor. İşlemci pinlerindeki bükülmenin buna neden olduğundan neredeyse eminim. İşlemcinin pinlerini düzeltin.

Bunu yarın deneyeceğim, pimlerimde sıkıntı olabilir. Çıplak gözle kontrol ettiğimde hiçbir şey görmemiştim, mikroskop altında inceleyeceğim.
Anakartında 2 bellek yuvası var zaten.

İşlemcinin yamuk veya macun kaçmış pini varsa düzeltmeyi deneyin.

Macun kaçmadığından eminim, fakat pimlere sadece çıplak gözle baktım. Bir ihtimal mikronluk bir yamuk olabilir yarın mikroskop ile bakacağım.

Anakartım 2X slotlu.

Bunu yarın deneyeceğim, pimlerimde sıkıntı olabilir. Çıplak gözle kontrol ettiğimde hiçbir şey görmemiştim, mikroskop altında inceleyeceğim.

Macun kaçmadığından eminim, fakat pimlere sadece çıplak gözle baktım. Bir ihtimal mikronluk bir yamuk olabilir yarın mikroskop ile bakacağım.
Sorun çözmede basitten karmaşığa doğru ilerleyin. Önce RAMlerinizi başka sistemde deneyin yine çalışmazsa başka RAM deneyin. Sonuçlardan bizleri haberdar edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı