Çözüldü 16 GB RAM görev yöneticisinde 8 GB gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M.Tetik

Hectopat
Sorunum başlıkta belirttiğim gibi bir durum. G Skill 8GB 2400Mhz RAM'den HYPERX 2x8GB 3200MHz'lik RAM'lere geçtim fakat görev yöneticisinde baktığımda hala 8GB gözüktüğünü gördüm. Yardımcı olursanız sevinirim. Sistemin özelliklerini de bırakıyorum.

• İşlemci: AMD Ryzen 1600
  • Ekran Kartı: Asus GeForce GTX1050Ti ROG STRIX GAMİNG 4GB GDDR5
  • Anakart: MSI A320M GAMING PRO
  • Bellek: GSKILL 8GB RipjawsV Kırmızı DDR4 2400Mhz CL15 > HYPERX 16GB (2X8GB) Fury RGB 3200MHz CL16 DDR4
  • Güç Kaynağı: Corsair Builder VS550 550W 80+ PSU
Screenshot_17.png
Screenshot_18.png
Screenshot_19.png

Çözüm
A-XMP ayarını 3200MHz olarak ayarlayıp sonrasında current MHz'yi 3200MHz olarak ayarlayıp BIOS ayarlarını kaydedip çıktım. Ayrıca taktığım RAM'lerin slotlarını da karşılıklı olarak önceden değiştim.
Her şeye format yazmaktan bıkmadınız mı? Doğru en köklü yöntem ama her şeye de format dememek lazım.

Hocam en iyisi RAM'lerin slotlarını değiştirmeyi deneyin, sonra teker teker deneyin ve RAM'leri temizleyin.

Senin dediğin büyük ihtimalle olacaktır.

Her şeye format yazmaktan bıkmadınız mı? Doğru en köklü yöntem ama her şeye de format dememek lazım.

Hocam en iyisi RAM'lerin slotlarını değiştirmeyi deneyin, sonra teker teker deneyin ve RAM'leri temizleyin.
Hocam inanın bugüna kadar milletin başına gele lerden daha kötu seyler basıma geldi çogunun çözümü format oldu :)

Deneyeyim ama daha yeni kutusundan çıkarıp taktım. Şaşırtıcı bir durum.

Hocam inanın bugüna kadar milletin başına gelelerden daha kötu seyler basıma geldi çogunun çözümü format oldu :)

Format yazılımsal sorunları kökten çözer, hepsi değil de %98'ini falan. Ama her şeye format yazmak mantıksız. Önce kolay çözümlerden başlayıp en son format atmak lazım.

Senin dediğin büyük ihtimalle olacaktır.

Dalga geçmek amacıyla mı yazdınız?

Format yazılımsal sorunları kökten çözer, hepsi değil de %98'ini falan. Ama her şeye format yazmak mantıksız. Önce kolay çözümlerden başlayıp en son format atmak lazım.

Dalga geçmek amacıyla mı yazdınız?

Doru dediniz hocam. Benim format dememin sebebi, bende 8 GB RAM'dan sonra 16 GB'ye geçtiğimde Windows 16 olarak görmedi. Ben de format atinca düzeldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı