Çözüldü 16 GB RAM görev yöneticisinde 8 GB gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M.Tetik

Hectopat
Sorunum başlıkta belirttiğim gibi bir durum. G Skill 8GB 2400Mhz RAM'den HYPERX 2x8GB 3200MHz'lik RAM'lere geçtim fakat görev yöneticisinde baktığımda hala 8GB gözüktüğünü gördüm. Yardımcı olursanız sevinirim. Sistemin özelliklerini de bırakıyorum.

• İşlemci: AMD Ryzen 1600
  • Ekran Kartı: Asus GeForce GTX1050Ti ROG STRIX GAMİNG 4GB GDDR5
  • Anakart: MSI A320M GAMING PRO
  • Bellek: GSKILL 8GB RipjawsV Kırmızı DDR4 2400Mhz CL15 > HYPERX 16GB (2X8GB) Fury RGB 3200MHz CL16 DDR4
  • Güç Kaynağı: Corsair Builder VS550 550W 80+ PSU
Screenshot_17.png
Screenshot_18.png
Screenshot_19.png

Çözüm
A-XMP ayarını 3200MHz olarak ayarlayıp sonrasında current MHz'yi 3200MHz olarak ayarlayıp BIOS ayarlarını kaydedip çıktım. Ayrıca taktığım RAM'lerin slotlarını da karşılıklı olarak önceden değiştim.
Şu an temizleyemem ama format atabilirim fakat format da atmak çok istemiyorum her şeyi baştan kur zor oluyor. Formatsız bir çözüm dhaa iyi olur benim için ama tabii son çare format atmaksa atacağım :(

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izleyip RAM'leri test edip bize dönerseniz sevinirim.
Format atmana gerek yok.

Son çare atmak zorunda.

Şu an temizleyemem ama format atabilirim fakat format da atmak çok istemiyorum her şeyi baştan kur zor oluyor. Formatsız bir çözüm dhaa iyi olur benim için ama tabii son çare format atmaksa atacağım :(

BIOS'tan kontrol edin. Gözükmüyorsa soketlerde sıkıntı olabilir.

Bakalım kimler üstüne alınmış dedim, alınanlar olmuş.

@EZİC AJANI hayatında kaç kere Memtest86 testi yaptın? Ne kadar sürdüğünden haberin var mı?

Teste gerek bir şey görmüyorum ben. Bellekler tek tek çalışıyorsa beraber çalışmamaları için bir sorun yok bence. Beraber çalışmayıp hata alındığında yapılır o. Burada hata yok. Burada sistemin niyeyse donanıma koca 8 GB'ı ayırması söz konusu. Ben durumun belleklerin çıkarılıp takılması veya benzeri, hatalı belleği tespit etme yöntemleri ile düzeleceğini sanmıyorum. BIOS bellek ayarları sıfırlamayı, onları değiştirmeyi deneyebilir. Donanıma BIOS ayırıyor olmalı.

Bakalım kimler üstüne alınmış dedim, alınanlar olmuş.

@EZİC AJANI hayatında kaç kere Memtest86 testi yaptın? Ne kadar sürdüğünden haberin var mı?

Teste gerek bir şey görmüyorum ben. Bellekler tek tek çalışıyorsa beraber çalışmamaları için bir sorun yok bence. Beraber çalışmayıp hata alındığında yapılır o. Burada hata yok. Burada sistemin niyeyse donanıma koca 8 GB'ı ayırması söz konusu. Ben durumun belleklerin çıkarılıp takılması veya benzeri, hatalı belleği tespit etme yöntemleri ile düzeleceğini sanmıyorum. BIOS bellek ayarları sıfırlamayı, onları değiştirmeyi deneyebilir. Donanıma BIOS ayırıyor olmalı.

Yine de test edip bir sorun var mı yok mu diye kontrol etmesi içini rahat ettirecektir. Uzun sürdüğünü biliyorum ama yapmalı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı