16 GB RAM kullanılabilir 14 GB

mühendis52

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 16 GB DDR4 RAM, Ryzen 7 3750H işlemci var fakat sistem özelliklerine baktığımda RAM miktarını parantez içinde kullanılabilir miktar:13.9GB olarak gösteriyor neden 16 yerine 14 gösteriyor çözümü nedir?

İşletim sistemi Windows 10 Home 64 Bit.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum diğer bilgisayarda 8 gb ram var kullanılabilir miktarda 8 onda neden öyle düşük göstermiyor?
Çünkü senin sistemin APU. 2 GB'yi sistem direkt kendine ayırıyor kısacası anormal bir durum yok. Görev Yöneticisi'ne bakarsan "Donanıma Ayrılmış" kısmının 2,1 GB olduğunu görebilirsin.

Merhaba, 16 GB DDR4 RAM, Ryzen 7 3750H işlemci var fakat sistem özelliklerine baktığımda RAM miktarını parantez içinde kullanılabilir miktar:13.9GB olarak gösteriyor neden 16 yerine 14 gösteriyor çözümü nedir?

R7 3750H modelin içinde Vega 10 grafik birimi var ve bu birim kendine varsayılan olarak 2GB RAM ayırıyor. Nasıl engellenir ya da engellenebilir mi bilmiyorum.

Eğer APU sistem ise çok normal, çünkü Ryzen işlemcilerin grafik birimleri çok güçlü olduğu için onlarda 1 2 GB yiyebiliyor, ama sizde Windows 10'un 1 GB yediğini varsayarak sorun olmadığını söylüyorum.

Laptop'unuzda hem harici ekran kartı hem dahili ekran kartı var. Donanım kendine ayırıyor.

O dahili ekran kartı devre dışı bırakılmıyor genelde. Rahat olun, normal bir şey hocam. Yapabileceğiniz bir şey yok.

BIOS'da 1-2MB falan alır kendine bir de.

İşlemcinizin içinde grafik birimi var ise BIOS ona otomatik olarak 2 GB RAM atamıştır bunu istemiyorsanızki faydalı bir şey BIOS'dan kapatabilir ya da miktarını düşürebilirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı