16 GB RAM'de sadece 7.95 GB kullanılabilir

canyurtbay

Femtopat
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle sistemimi yazayım;
  • MSI RX570 Armor OC 4 GB GDDR5 256Bit.
  • AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 19MB önbellek 6 çekirdek AM4 14nm işlemci.
  • G.SKILL 8 GB Ripjaws V kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
  • MSI A320M Bazooka 3200MHz(OC) DDR4 soket AM4 HDMI DVI VGA mATX anakart.
  • Power Boost VK-T01B RGB 650W 80+ mesh panel USB 3.0 mid Tower kasa.
  • Adata 480GB SU630 SATA 3.0 2.5" SSD.
Arkadaşlar, sistemimi bu şekilde sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Tek yaptığım değişiklik, BIOS üzerinden RAM MHz 2933 yapmak oldu. Sistemi hızlandırmak maksadıyla geçen gün aynı RAM'den bir tane daha sipariş ettim ve sisteme taktım. Sarı, yeşil, sarı, yeşil olarak düşünürsek. 1. RAM yeşile takılıydı, anakart kitapçığına göre diğerini de yeşil 2'ye taktım. Sorun yok ama BIOS üzerinden baktığımda 8 GB RAM gözüküyor, PC'yi açtım sistem bilgisinde 16 GB yüklü 7,95 kullanılabilir diyor. YouTube'a sorunu yazıp birçok yöntem denedim ama bir türlü çözemedim.

• BIOS güncelledim.
  • Chipset güncelledim.
  • RAM'ları farklı yuvalara taktım çalıştı ama düşük verimlilik oldu sanırım uyarı verdi çünkü yuvaları değiştir diye.
  • Yerlerini değiştirdim.
  • Tek tek takarak açmayı denedim çalıştı.
  • Bir arkadaş işlemciyi fazla sıkmışsındır dedi (sistem yeni 1 ay önce hazır toplattım) vidalarını biraz gevşettim.
  • MSConfig olayını yaptım.
  • Sanal belleği devre dışı bıraktım.

Sorun donanımsal mı yazılımsal mı onu bile anlayamadım. Bana bir yardım lütfen.

Dosya Ekleri

• asdasdasd.png
    asdasdasd.png
    91,8 KB · Görüntüleme: 126
  • qweqwe.png
    qweqwe.png
    9,3 KB · Görüntüleme: 49
  • weqwqeqwe.png
    weqwqeqwe.png
    24,2 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleyen: Moderatör:

MSI RX570 Armor OC 4 GB GDDR5 256Bit.
AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 19MB önbellek 6 çekirdek AM4 14nm işlemci.
G.SKILL 8 GB Ripjaws V kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
MSI A320M Bazooka 3200MHz(OC) DDR4 soket AM4 HDMI DVI VGA mATX anakart.
Power Boost VK-T01B RGB 650W 80+ mesh panel USB 3.0 mid Tower kasa.
Adata 480GB SU630 SATA 3.0 2.5" SSD.

Arkadaşlar, sistemimi bu şekilde sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Tek yaptığım değişiklik, BIOS üzerinden RAM MHz 2933 yapmak oldu. Sistemi hızlandırmak maksadıyla geçen gün aynı RAM'den bir tane daha sipariş ettim ve sisteme taktım. Sarı, yeşil, sarı, yeşil olarak düşünürsek. 1. RAM yeşile takılıydı, anakart kitapçığına göre diğerini de yeşil 2'ye taktım. Sorun yok ama BIOS üzerinden baktığımda 8 GB RAM gözüküyor, PC'yi açtım sistem bilgisinde 16 GB yüklü 7,95 kullanılabilir diyor. YouTube'a sorunu yazıp birçok yöntem denedim ama bir türlü çözemedim.

BIOS güncelledim.
Chipset güncelledim.
RAM'ları farklı yuvalara taktım çalıştı ama düşük verimlilik oldu sanırım uyarı verdi çünkü yuvaları değiştir diye.
Yerlerini değiştirdim.
Tek tek takarak açmayı denedim çalıştı.
Bir arkadaş işlemciyi fazla sıkmışsındır dedi (sistem yeni 1 ay önce hazır toplattım) vidalarını biraz gevşettim.
MSConfig olayını yaptım.
Sanal belleği devre dışı bıraktım.

Bro yeni aldığın RAM'i taktığın yere eskiden beri kullandığın RAM'i takınca bilgisayar açılıyor mu ? Ram yuvası arızalı olabilir. Bunun haricinde 1-3 , 2-4 şeklinde takmalısın diye biliyorum birde öyle deneyebilirsin.

BIOS'a girin Exit kısmında fabrika ayarlarına geri döndür veya Load Optimized Defaults seçeneği olması lazım. Bunu seçerek ayarlarınızı kaydedip çıkın. Sorun devam edecek mi kontrol edin. Eğer ediyorsa soğutucuyu ve işlemciyi sökün. İşlemci pinlerini kontrol edin. Kırılmış veya yamulmuş pin olabilir.

Sorun devam ediyorsa Thaiphoon Burner programıyla belleklerin detaylı bilgilerini kontrol edin. Çip üreticisi gibi bir özelliği farklı olduğu için uyum sorunu çıkartıyor ve bu yüzden beraber çalışmıyor olabilirler.

Bro yeni aldığın RAM'i taktığın yere eskiden beri kullandığın RAM'i takınca bilgisayar açılıyor mu? RAM yuvası arızalı olabilir. Bunun haricinde 1-3, 2-4 şeklinde takmalısın diye biliyorum bir de öyle deneyebilirsin.

Merhaba o şekilde de denedim aynı sonuç. 2.ci yuvaya 2 RAM'i taktığımda da çalışıyor

BIOS'a girin Exit kısmında fabrika ayarlarına geri döndür veya Load Optimized Defaults seçeneği olması lazım. Bunu seçerek ayarlarınızı kaydedip çıkın. Sorun devam edecek mi kontrol edin. Eğer ediyorsa soğutucuyu ve işlemciyi sökün. İşlemci pinlerini kontrol edin. Kırılmış veya yamulmuş pin olabilir.

Sorun devam ediyorsa Thaiphoon Burner programıyla belleklerin detaylı bilgilerini kontrol edin. Çip üreticisi gibi bir özelliği farklı olduğu için uyum sorunu çıkartıyor ve bu yüzden beraber çalışmıyor olabilirler.

Merhaba dediklerinizi harifyen yaptım değişen bir şey olmadı İşlemci pinleri gayet düzgün yalnız Fan'ı geri yerine takamadım vidaları boşa dönüyor bunu nasıl ilk takmışlar onu da anlamadım kasa yan duruyor şu an :D

Destek: A320M BAZOOKA | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Türkiye RAM uyumluluğuna bakabilirsin veya başka Dual kit 16 GB RAM deneyebilirsin imkanın varsa arkadaş akraba vs.
ek bilgi olarak Ryzen işlemci kullanıyorsa Dual kit RAM alman gerekirdi.

RAM uyumluluğu listesinde mevcut ama demek istediğinizi anlamadım?
Arkadaşlar soğutucuyu vidaları kısa kalıyor sanırım çıkardım ama tekrar yerine takamıyorum 🤪

Dosya Ekleri

• 3068c614-aa3b-4a04-9e1e-90c9af072f65.jpg
    3068c614-aa3b-4a04-9e1e-90c9af072f65.jpg
    152,4 KB · Görüntüleme: 60
  • 30974556-90b4-4714-ae7a-528407f33f9d.jpg
    30974556-90b4-4714-ae7a-528407f33f9d.jpg
    238,7 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart plakasının altına gelecek şekilde sünger gibi bir şey koyun. Vidaları takacağınız yerlerin uçları yükselir ve soğutucuyu daha kolay takarsınız.

MSI RX570 Armor OC 4 GB GDDR5 256Bit.
AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 19MB önbellek 6 çekirdek AM4 14nm işlemci.
G.SKILL 8 GB Ripjaws V kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
MSI A320M Bazooka 3200MHz(OC) DDR4 soket AM4 HDMI DVI VGA mATX anakart.
Power Boost VK-T01B RGB 650W 80+ mesh panel USB 3.0 mid Tower kasa.
Adata 480GB SU630 SATA 3.0 2.5" SSD.

BIOS güncelledim.
Chipset güncelledim.
RAM'ları farklı yuvalara taktım çalıştı ama düşük verimlilik oldu sanırım uyarı verdi çünkü yuvaları değiştir diye.
Yerlerini değiştirdim.
Tek tek takarak açmayı denedim çalıştı.
Bir arkadaş işlemciyi fazla sıkmışsındır dedi (sistem yeni 1 ay önce hazır toplattım) vidalarını biraz gevşettim.
MSConfig olayını yaptım.
Sanal belleği devre dışı bıraktım.

Aynı sorunu ben de yaşıyordum. Sonra farkettim ki RAM slotunun birisi bozuk ondan dolayı kullanılabilir RAM düşük görünüyordu.

Mantıklı gelmiyor 4 tane slot var diğer ikisine takınca da aynı sonuç. 2 tanesi mi bozuk. Madem bozuk neden sistem yüklü olarak görüyor...
Seninki bozuktur demiyorum. Benim 2 slot vardı. 2 RAM takınca 8,00 GB yüklü görünüyordu. Ama kullanılabilir 3,98 GB gibi bir şeydi. Profilimden bakabilirsen görürsün ben de senin gibi konu açmıştım orda birkaç tavsiye vermişlerdi belki yardımcı olabilir sana.

Son olarak CPU-Z dosyasını da TXT olarak buraya ekleyeyim RAM'lerin ikisini de aynı şekilde gördüğünü ama MHz olarak nedense düşük kaldığını belirteyim. Sorunu çözemedik ileride aynı problem karşılaşan arkadaşlar kıyas yapabilir en azından.
@Recep Baltaş son çare :)

Dosya Ekleri

• DESKTOP-RTVB0N2.txt
    135 KB · Görüntüleme: 75

Geri
Yukarı