Çözüldü 16 GB RAM'in 8 GB'ı Donanıma Ayrılmış Olarak Gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DodgeMeister

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar topladığım bilgisayarı 2 senedir kullanıyordum ve ısınma problemi üzerine termal macununu değiştirmeye karar verdim. İşlemciyi sökerken fanla işlemci direk yuvasından çıktı ve işlemcinin ayaklarında yamulma vardı. İşlemci ayaklarını iğne yardımıyla iyice düzelttim. İlk 3-5 denememde bilgisayar hiç açılmadı. Parçaları anakarttan söküp tekrar taktığımda sistem çalıştı. Fakat şu an 2X8 olacak şekilde 16 GB RAM'i bilgisayar özelliklerinde görüyorum, 8 GB kullanılabilir diyor. Görev yöneticisinde 8 GB donanıma ayrılmış olarak gösteriyor. Bilgisayarı elektronikçiye götürdüm. RAM'leri test ettik 2'si de sorunsuz çalışıyor, işlemci ve RAM'leri farklı bir anakartta test ettik o da sıkıntısız çalışıyor. Parça değişimine gideceğim ama anakartta sıkıntı olduğundan emin olmak istiyorum. Bu konu hakkında herhangi bir bilgisi olan yardımcı olabilir mi? (Yazılımsal bir sıkıntıysa boşuna anakart almış olmayım)
(RAM'leri farklı slotlarda tekli ve çiftli olarak denedim. Sıkıntının RAM'lerde olmadığına eminim. )

• işletim sistemi: Windows 10 64 Bit
  • RAM: Corsair 16 GB (2X8GB) Vengeance LPX kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM
  • Anakart: MSI X370 PRO GAMING carbon
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 1700
  • Ekran kartı: ASUS GeForce GTX1070 ROG STRIX OC 8 GB GDDR5 256Bit DX12 NVIDIA ekran kartı

dxdiag.png
Gorev.png
Ozellik.png

Çözüm
Farkındayım ancak BIOS'tan atama yapılmış olabilir. Bunun için sistemde görmek gerek ayrıca BIOS ayarlarını da Default'a çekmesi gerekebilir.

BIOS'ta 2 RAM'i de takılı olarak görüyor fakat Current RAM Size 8 GB gözüküyor.

Windows 10 Pro ile yeniden bir kurulum gerçekleştirebilir misin?

Format veya başka bir HardDisk e geçici bir kurulum yapmayı düşündüm fakat bilgisayarın içini açtıktan hemen sonra kaynaklanan bir problem olduğu için yazılımsal bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

Arkadaşlar topladığım bilgisayarı 2 senedir kullanıyordum ve ısınma problemi üzerine termal macununu değiştirmeye karar verdim. İşlemciyi sökerken fanla işlemci direk yuvasından çıktı ve işlemcinin ayaklarında yamulma vardı. İşlemci ayaklarını iğne yardımıyla iyice düzelttim. İlk 3-5 denememde bilgisayar hiç açılmadı. Parçaları anakarttan söküp tekrar taktığımda sistem çalıştı. Fakat şu an 2x8 olacak şekilde 16 GB RAM'i bilgisayar özelliklerinde görüyorum, 8 GB kullanılabilir diyor. Görev yöneticisinde 8 GB donanıma ayrılmış olarak gösteriyor. Bilgisayarı elektronikçiye götürdüm. RAM'leri test ettik 2'si de sorunsuz çalışıyor, işlemci ve RAM'leri farklı bir anakartta test ettik o da sıkıntısız çalışıyor. Parça değişimine gideceğim ama anakartta sıkıntı olduğundan emin olmak istiyorum. Bu konu hakkında herhangi bir bilgisi olan yardımcı olabilir mi? (Yazılımsal bir sıkıntıysa boşuna anakart almış olmayım)
(RAM'leri farklı slotlarda tekli ve çiftli olarak denedim. Sıkıntının RAM'lerde olmadığına eminim. )

• İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit
  • RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM
  • Anakart: MSI X370 PRO GAMING Carbon
  • Ekran kartı: ASUS GeForce GTX1070 ROG STRIX OC 8 GB GDDR5 256Bit DX12 NVIDIA ekran kartı

Eki Görüntüle 432511Eki Görüntüle 432512Eki Görüntüle 432513

Problem anakarttaymış değiştirdim düzeldi.
Farkındayım ancak BIOS'tan atama yapılmış olabilir. Bunun için sistemde görmek gerek ayrıca BIOS ayarlarını da Default'a çekmesi gerekebilir.

BIOS'ta 2 RAM'i de takılı olarak görüyor fakat Current RAM Size 8 GB gözüküyor.

Windows 10 Pro ile yeniden bir kurulum gerçekleştirebilir misin?

Format veya başka bir HardDisk e geçici bir kurulum yapmayı düşündüm fakat bilgisayarın içini açtıktan hemen sonra kaynaklanan bir problem olduğu için yazılımsal bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

Arkadaşlar topladığım bilgisayarı 2 senedir kullanıyordum ve ısınma problemi üzerine termal macununu değiştirmeye karar verdim. İşlemciyi sökerken fanla işlemci direk yuvasından çıktı ve işlemcinin ayaklarında yamulma vardı. İşlemci ayaklarını iğne yardımıyla iyice düzelttim. İlk 3-5 denememde bilgisayar hiç açılmadı. Parçaları anakarttan söküp tekrar taktığımda sistem çalıştı. Fakat şu an 2x8 olacak şekilde 16 GB RAM'i bilgisayar özelliklerinde görüyorum, 8 GB kullanılabilir diyor. Görev yöneticisinde 8 GB donanıma ayrılmış olarak gösteriyor. Bilgisayarı elektronikçiye götürdüm. RAM'leri test ettik 2'si de sorunsuz çalışıyor, işlemci ve RAM'leri farklı bir anakartta test ettik o da sıkıntısız çalışıyor. Parça değişimine gideceğim ama anakartta sıkıntı olduğundan emin olmak istiyorum. Bu konu hakkında herhangi bir bilgisi olan yardımcı olabilir mi? (Yazılımsal bir sıkıntıysa boşuna anakart almış olmayım)

• İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit
  • RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM
  • Anakart: MSI X370 PRO GAMING Carbon

Eki Görüntüle 432511Eki Görüntüle 432512Eki Görüntüle 432513

Problem anakarttaymış değiştirdim düzeldi.

Dosya Ekleri

• ekrandxdiag.png
    ekrandxdiag.png
    13,1 KB · Görüntüleme: 92
Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı