16 GB RAM'in sadece 8 GB'ı kullanılabilir durumda

ilyas inam

Centipat
Daha fazla  
Ekran kartı
HD 7850
Anakart
A320M-S2H
İşlemci
R3 1200
Gigabyte marka A320M-S2H model anakarım var. 1 yıldır Ballistix'in 8 GB 2400MHz RAM'ını kullanıyordum ve 16 GB'a geçmek için 2 adet Adata'nın aşağıdaki linkte olan ürününden aldım 2 tane. RAM'lar elime ulaştı ve ikisini aynı anda anakarta takıp bilgisayarı açmaya çalıştığımda bilgisayar açılmıyor fakat 1 slota Ballistix'in RAM'ını, diğer slota yeni gelen RAM'lardan birini taktığımda bilgisayar açılıyor. Fotoğraftaki gibi oluyor ve sadece 8 GB Ballistix'in RAM'ını kullanıyorum. Ama RAM'ler çalışıyor, CPU-Z'de eksiksiz şekilde gözüküyor. Yeni gelen 2 RAM'ı kullanabilmemin bir yolu var mı?

Link: https://www.hepsiburada.com/adata-x...g16a-sr30-p-HBCV00000B1I9D?magaza=Tekramarket

2.PNG

1.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

İlk önce anakartının bios update'e ihtiyacı varmı ona bak, ve mümkünse güncell bios sürümüne geç. Anakartının hangi revizyonda olduğunuda bilmen gerekiyor. Sonrasında sorunun yine çözülmez ise eğer güncel bir kurulum imajı (Windows 10 21H2 , Windows 11 21H2) ile UEFI olarak yeniden windows kurmanı önereceğim.

Ref:

Not!
Eğer bios sürümünüz F32 versiyonun altında ise ilk önce bios'unuzu F32'ye daha sonrasında daha yüksek versiyonlara (F54) yükseltmeniz gerekiyor. Bu zaten sayfada yazıyor, dikkat edin.

Son düzenleme:
Anakarttaki 2. ve 4. sıradaki slotları dene Dual channel çalışması için, olmazsa 1-2 dene.

Anakart da 2 slot var sadece.
Merhaba,

İlk önce anakartının BIOS Update'e ihtiyacı var mı ona bak, ve mümkünse güncell BIOS sürümüne geç. Anakartının hangi revizyonda olduğunuda bilmen gerekiyor. Sonrasında sorunun yine çözülmez ise eğer güncel bir kurulum imajı (Windows 10 21h2, Windows 11 21h2) ile UEFI olarak yeniden Windows kurmanı önereceğim.

Ref:

Not!
Eğer BIOS sürümünüz F32 versiyonun altında ise ilk önce BIOS'unuzu F32'ye daha sonrasında daha yüksek versiyonlara (F54) yükseltmeniz gerekiyor. Bu zaten sayfada yazıyor, dikkat edin.

BIOS sürümüm F50'miş F54'e güncelledim ama sorun aynı şekilde devam ediyor yarın UEFI olarak Windows 10 21H2 kuracağım inşallah düzelir.
Merhaba,

İlk önce anakartının BIOS Update'e ihtiyacı var mı ona bak, ve mümkünse güncell BIOS sürümüne geç. Anakartının hangi revizyonda olduğunuda bilmen gerekiyor. Sonrasında sorunun yine çözülmez ise eğer güncel bir kurulum imajı (Windows 10 21h2, Windows 11 21h2) ile UEFI olarak yeniden Windows kurmanı önereceğim.

Ref:

Not!
Eğer BIOS sürümünüz F32 versiyonun altında ise ilk önce BIOS'unuzu F32'ye daha sonrasında daha yüksek versiyonlara (F54) yükseltmeniz gerekiyor. Bu zaten sayfada yazıyor, dikkat edin.

Maalesef olmadı. Başka çözüm yolu bilen var mı?
Yardım edebilecek biri var mı?
heey

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı