16 Mbps Hız İle Neler Yapılır?

16Mbps paketim var ama altyapı kötü olduğu için en fazla 10-11 Mbps hız alabiliyorum. Youtube'da 2K video izleyebiliyorum. Netflix'te 1080p veya üzerinde film/dizi izleyebiliyorum. Netflix'te çözünürlük yazmadığından hangi kalitede izlediğimden emin değilim. Belki 16Mbps ile zar zor olsa da 4K video izlenebilir. 4GB dosyayı 30-35 dakika arasında indirebilirsin. Bahsettiğim durumlar interneti tek başına kullandığında yapabileceklerin. Başkaları bağlanıp internetini sömürdüğü zaman sonuçlar değişecektir. Günümüz şartlarında 16Mbps alabileceğimiz en düşük hız olması gerekirken onu bile alamıyoruz...

Süperonline kullanıyorum Benim de 50 hız- kota 100 geçen ay 380 gb olmuş 1 ayda. Kota dolunca 16'ya düşüyor hız. 8 günde bitti yine. 16'da yetiyor. Yüksek kaliteli her video izleniyor ama bir şey indirmeye kalksam o zaman işim zor.

@fearlesshuman Dediğim gibi en fazla ISO dosyası indiririm. Youtube'de takılırım. Alt komşu kablo çekti akşamları girer. Gündüzleri nadir girerler. Diğer alt komşu ve bizimkiler WİFİ çekerler. Normalde hızım 16 Mbps ama AKK 50 GB olunca ayında 5'inde hemen doluyor. Ve hızım 5 Mbps ay sonuna kadar.

@TerabyteForever 24-25 hızlar nasıl? Uçuşa geçmişsin. :D

@orcun06 Sen ne diyorsun biz 6-7 kişi 5 Mbps hızlarda sürünüyoruz. :D

Videodan videoya değişmekle beraber 3-7 kişi arası aynı anda 720p video izleyebilir. Birisi indirme yaptığında iş değişir çünkü tüm interneti o sömürmeye başlar. Bahsettiğiniz duruma göre 16Mbps size yetecektir. Modem arayüzünden hız değerlerinizi paylaşırsanız en fazla kaç Mbps alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Oda sorunum işte ben aylardır modem arayüzüne giremiyorum. Sayfa yükleniyor açılmıyor. Yüksek ihtimal modemi resetleme yapacağım. D-Smart müşteri hizmetleri bana şunu dedi. Bölgen 16 Mbps hıza kadar destekler. Ama ben sistemde senin hıza 16 verirsem kopmalar olur. Bu yüzden senin hızı 12 Mbps yapıyorum dedi. Ama ben bir kere yapmayın 16 hızlarını göreyim dedim. Ve 15-16 hızlarını gördüm ama çok nadir kopmalar oldu. Belki de 16 üstünü de görebilirdim. Paketim 16 en fazla ya 16 üstünü vermedi. Şimdi TürkNet bana 100 Mbps vereceğim diyor. O zaman belli olur alacağım en fazla hız.

Ben 16 Mbps kullanıyorum. Bu yıl sonunda kurtuluyorum. 35 Mbps hızına geçiş yapacağım. Doğrusu diğer ülkeler ile kıyasladık mı gülünç bir rakam farkındayım.
Her neyse 16 Mbps ile hiçbir şey olmuyor. 1 GB dosyayı yaklaşık 10 dakikada indiriyorsun. 10 dakikada inmesi için hızınızın bazen 17 Mbps olması lazım. Diğer yandan yükleme hızınızı bilmiyorum ama benim ölüm. Bir şey yüklemek imkansıza yakın. Üstelik bir video falan yükleme yapmayı düşünüyorsanız hiç düşünmeyin derim.

Yüklemeyi geçtim, artık oyunlar öyle 1 GB veya 2 GB değil. Adam akıllı oyunlar 50 GB. 50 GB indirmekte ayrı bir uğraştırıcı. İşin yoksa sabah akşam bilgisayar açık kalacak ve o sürede video falan izlenmeyecek çünkü hızınız düşüyor.
Eğer AKK kotalı alırsanız işinizi çok zor olur. AKK diye bir bela var. AKK kotanız dolunca 5 Mbps oluyor. Artık indirmek imkansıza dönüşüyor. Özellikle yüksek boyutlu bir şey indirecekseniz ay başını veya gece ikiyi beklemek lazım. İnsanı sinir eder.

Onun dışında HD kalitede video izlenebilir. Fakat diğer ülkeler 4K kalitede video izlediğini düşünürsek moral bozucu.

Kısacası moralinizi bozmak istemem ama kendim 16 Mbps kullandığım için biliyorum, işkenceden farkı yok denebilir. Belki daha iyi hız alabilirsiniz. Çünkü bizde de öyle olmuştu. Farklı şirketlere sorunca herkes farklı hız söylüyordu. Biraz araştırın. Eğer yine 16 Mbps alıyorsanız yapacak bir şey yok maalesef. Türkiye çok geride kaldı bu konuda.

Hızım 4 Mbps kotası bitinçe 1Mbps :) saniyede 100 KB dowloand :)

Yeni konular

Geri
Yukarı