16 yaşında aşırı sinirlenme

Oluyordu, kendimi bildim bileli oluyor. Şu an sadece daha uzun sürüyor ve bir anda kontrolü kaybediyorum. Yakında çığlık atmaya başlayacağım, çok korkuyorum daha da ileri gidecek diye.
Hocam ilk başta sinrini bozabilecek oyunlar oynama (PUBG, PES falan), sonra kimseyle kavga etme ve insanı güldüren şeyler yap. (fıkra oku mesela)

Bir de sürekli besmele çek.

Doktora gitmen tabii ki faydalı olacak ama günümüz doktorları hastaları ile artık çok ilgilenmiyorlar ve iki ilaç verip gönderiyorlar. Bir süre bekle lise çağın bittikten sonra doktora görünürsün.

Gündelik hayatıma da çok etkisi oluyor toplum içine çıkamıyorum bir anda bir şey tetikler diye.

Gündelik hayatıma da çok etkisi oluyor toplum içine çıkamıyorum bir anda bir şey tetikler diye.

Tam tersine toplum içerisine çıkıp sosyalleş. İnsanların birbirleri ile olan ilişkilerine odaklan ve kendinde bir sonuca var. Kız arkadaşın mutlaka olsun. Kızlarla konuş bu senin kötü huyunu yontacak ve davranış kontrolünün olmasına yardımcı olacak. Eğer şimdi bir şeylerin ucundan tutmazsan ileride ilişkilerinde ve iş hayatında zorlanmaların olacak. Benden tavsiye sosyalleşmeye çalış ve bir tavsiye daha vereyim spora başla. Vücut geliştirme ile ilgilenebilirsin, yüzmeye gidebilirsin. Dene hepsini.

Tam tersine toplum içerisine çıkıp sosyalleş. İnsanların birbirleri ile olan ilişkilerine odaklan ve kendinde bir sonuca var. Kız arkadaşın mutlaka olsun. Kızlarla konuş bu senin kötü huyunu yontacak ve davranış kontrolünün olmasına yardımcı olacak. Eğer şimdi bir şeylerin ucundan tutmazsan ileride ilişkilerinde ve iş hayatında zorlanmaların olacak. Benden tavsiye sosyalleşmeye çalış ve bir tavsiye daha vereyim spora başla. Vücut geliştirme ile ilgilenebilirsin, yüzmeye gidebilirsin. Dene hepsini.

Kız arkadaşım vardı bu hastalık mı rahatsızlık mı ne derseniz artık onun yüzünden ayrıldık. Spora gidiyorum zaten ama insan içine karışamam, çok korkuyorum insan içinde bir şey tetikler diye.
Bir psikoloğa görün. Sinir hastası olabilirsin. Seni sinirlendiren şeylerden uzak durmaya çalış.

Beni hiçbir şey sinirlendirmiyor, bir anda ufacık bir şeye tetikleniyor. Mesela geçen Zoom'dan attı diye tetiklendi.
Başka şeylere odaklan misal müzik, oyun, kitap vb. daha rahatlarsın.
Oyun oynayamıyorum, becerememek açısından değil herhangi bir boss'a ölsem bile sinirleniyorum. Sinirlenince ekipmanlarıma zarar veririm diye çok korkuyorum, o yüzden 2 senedir oyun oynamayı bıraktım bu rahatsızlık yüzünden. Kitap okuyup spora gidiyorum ama hiçbir faydası olmuyor. Arkadaş çevrem var, bir tek onlar biliyor bu olayı, sadece onların yanında rahatım ama onlarla da hep görüşemiyorum.

Oyun falan değil, YouTube harici bilgisayara dokunmuyorum neredeyse. Evde oturup insan gibi konuşabileceğim kimse yok.
Kanka evde konuşabileceğin kimse yoksa arkadaş edinmeye çalış, ya buradan ya da başka bir yerden. Benim de evde konuşabileceğim, kafa yapısı olarak uyuştuğum kimse yok; bu yüzden oyunlardan arkadaş edindim ve sevdiğim arkadaşlarım oldu. İnsan ergenlik çağındayken kafasından milyon tane düşünce geçiyor, kafası karışıyor, ne yapacağını şaşırıyor. Hayatını düzene sokmayı dene. Bence 16 yaşında biri olarak sadece ders çalışıp, oyun oynayıp, arkadaş edinip arkadaşlarınla vakit geçirmen gerekiyor.

Kanka evde konuşabileceğin kimse yoksa arkadaş edinmeye çalış, ya buradan ya da başka bir yerden. Benim de evde konuşabileceğim, kafa yapısı olarak uyuştuğum kimse yok; bu yüzden oyunlardan arkadaş edindim ve sevdiğim arkadaşlarım oldu. İnsan ergenlik çağındayken kafasından milyon tane düşünce geçiyor, kafası karışıyor, ne yapacağını şaşırıyor. Hayatını düzene sokmayı dene. Bence 16 yaşında biri olarak sadece ders çalışıp, oyun oynayıp, arkadaş edinip arkadaşlarınla vakit geçirmen gerekiyor.

Zaten öyle yapıyorum, arkadaşlarım falan da var sadece bu sorunumdan ötürü ben kendimi toplumdan soyutlamaya çalışıyorum. Diğer insanlar garipsemesinler diye, ben bile bazen kendime zarar vereceğim diye korkuyorum. O an yanımda biri olsa ona her şeyi yapabilirim, kendime hakim olamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı