16 yaşında aşırı sinirlenme

Arkadaşlar öncelikle merhaba. 16 yaşındayım, ortalama bir lise öğrencisiyim fakat bir sorunum var. Çok çabuk sinirleniyorum. Etrafıma ve kendime zarar vermeye çalışıyorum, kendime engel olamıyorum. Kafamı duvarlara vuruyorum. Sanki bedenimi başka birisi kontrol ediyormuş gibi oluyorum ve aileme belli etmemeye çalışıyorum. Sizce bir doktora danışmalı mıyım yoksa ergenliktendir deyip geçmesini mi beklemeliyim? Herhangi bir hastalık belirtisi falan mı bu? Açıklarsanız sevinirim.

Babanda da aynı sinir var mı?
Veya aile bireylerinde.

Zaten öyle yapıyorum, arkadaşlarım falan da var; sadece bu sorunumdan ötürü ben kendimi toplumdan soyutlamaya çalışıyorum. Diğer insanlar garipsemesinler diye ,ben bile bazen kendime zarar vereceğim diye korkuyorum. O an yanımda biri olsa ona her şeyi yapabilirim, kendime hakim olamıyorum.
O zaman bir psikoloğa git derim kanka, muhtemelen seni psikiyatriste yönlendirir.

O zaman bir psikoloğa git derim kanka, muhtemelen seni psikiyatriste yönlendirir.

Aileme sorun açmak istemiyorum, daha önce böyle bir şeyden bahsetmedim. Ailemi karıştırmadan çözemez miyim bu sorunu? Kendimle her gün konuşuyorum neden böyle oluyor diye ama hiçbir nedeni yok, anlamıyorum. Bir anda beynim yukarı aşağı oluyor ve çığlık atacak gibi oluyorum.

13 yaşımda olmama rağmen bende de oluyor. Sinirden dudağım uyuşmaya başlıyor, sinir boşalması yaşayıp yere düşüyorum kendimi sıkıp.

13 yaşımda olmama rağmen bende de oluyor. Sinirden dudağım uyuşmaya başlıyor, sinir boşalması yaşayıp yere düşüyorum kendimi sıkıp.

Dostum kötü bir haberim var. 2 sene önce ergenliğe ilk girdiğimde bende de öyleydi, sadece dudağımı sıkıyordum patlatacak gibi oluyordum. Şimdi ilerledi ve bu raddeye geldi.
Babanda da aynı sinir var mı? Veya aile bireylerinde?
Hayır kesinlikle genetik değil, benden kaynaklı olduğuna eminim.

Arkadaşlar öncelikle merhaba. 16 yaşındayım, ortalama bir lise öğrencisiyim fakat bir sorunum var. Çok çabuk sinirleniyorum. Etrafıma ve kendime zarar vermeye çalışıyorum, kendime engel olamıyorum. Kafamı duvarlara vuruyorum. Sanki bedenimi başka birisi kontrol ediyormuş gibi oluyorum ve aileme belli etmemeye çalışıyorum. Sizce bir doktora danışmalı mıyım yoksa ergenliktendir deyip geçmesini mi beklemeliyim? Herhangi bir hastalık belirtisi falan mı bu? Açıklarsanız sevinirim.
Ben de aynı durumdayım.

Normalde yüzümde hiç sivilce yok, sadece sinirlenince oluyor. Anlamadım hiç yok normalde ama sinirlenince bir anda yüzümden fışkırıyor gibi hissediyorum.
Bende de aynı şey oluyor. Ailemden kum torbası istedim, sinirlendiğim an sağlam bir yumruk atacağım. Şimdilik yastığa yapıyorum :D

Kendini toplumdan soyutlaman daha kötü olabilir. Ya piskoloğa git ya da kendini sakinleştirebileceğin bir şey bul. Örneğin sinirlendiğin zaman kendi kendine konuş, sakin ol, sinirlenecek bir şey yok falan de. Eğer inancın varsa Allah'ın isimlerini tekrar edebilirsin. Sinirlendiğin zaman zorla kendini, otur bir yere ve bu dediklerimi yap.

Yeni konular

Geri
Yukarı