16 yaşında boy neden az uzar?

XArnold

Hectopat
Arkadaşlar selam, yaş 16,5. Normalde böyle bir konu açmam ve boya da takmazdım. Hatta bu konuları açanlara sinir olurdum ama e-Okul'da gezinirken bir şey fark ettim. Boyum diğer insanlara göre çok yavaş uzuyor. Koca 4 yılda hele ki tam uzama yıllarında sırayla 3 cm + 2 cm + 5,5 cm uzamışım. Az değil mi?

Resimler e-Okul'dan. Beden hocalarının yaptığı fiziksel uygunluk testi. Resimler sırasıyla 8, 9 ve 11. sınıftan. (10 yok bildiğiniz üzere.)
Neden çoğu insanda olduğu gibi uzamıyorum ben? Sizde durumlar nasıldı? Ben ergenliğe 13,5-14 yaşında girmeye başlamıştım. Geç ergenliğe girdiğim için mi boyum yavaş uzuyor?

Not: Dayılarım 1.80 üstü ve abim 1.78 civarlarında. Sorarsınız diye yazdım. 🤨

Utanıyorum bu konuyu açtığım için zaten, lütfen. 😃

Dosya Ekleri

• 8.png
    8.png
    10,3 KB · Görüntüleme: 257
  • 9.png
    9.png
    10,4 KB · Görüntüleme: 269
  • 11.png
    11.png
    9,9 KB · Görüntüleme: 253
Her insanın genetiği ve anatomisi farklıdır. Genetik olarak ailenize benzersiniz ama bu durumun terside olabilir kiloya çözüm varda boya yok maalesef. Doktora gitmenizi öneririm. Doktorlar kaç yaşına kadar uzayacağınızı ya da az uzayacağınızı ölçümlerin ardından size söyleyecektir. Negatif bir durum olursa inanın kafanıza bile takmaya değmez. Fikrimi sorarsanız 21 yaşına kadar bekleyin 21 yaşına kadar istediğiniz kadar uzayacağınıza eminim.

Her insanın genetiği ve anatomisi farklıdır. Genetik olarak ailenize benzersiniz ama bu durumun terside olabilir kiloya çözüm varda boya yok maalesef. Doktora gitmenizi öneririm. Doktorlar kaç yaşına kadar uzayacağınızı ya da az uzayacağınızı ölçümlerin ardından size söyleyecektir. Negatif bir durum olursa inanın kafanıza bile takmaya değmez. Fikrimi sorarsanız 21 yaşına kadar bekleyin 21 yaşına kadar istediğiniz kadar uzayacağınıza eminim.
Hocam moral için sağ olun. Boyumun uzamasını çok istiyorum. Anlarsın işte kız meselesi. 😜

Boyum 9-10 arası hiç uzamıyordu fakat Süt ve Süt ürünlerini bol bol tüketmeye başlayınca ayrıca basketbol oynamaya başlayınca ciddi bir artış gösterdi, öneriyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı