16 yaşında protein tozu kullanılır mı?

CBum

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Alanya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 3 3100 - Anakart: Gigabyte B450M-S2H - Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 6600 - RAM: Adata XPG Gammix 8GB 3200MHz (x2) - SSD: GeIL Zenith R3 High Performance 512GB - HDD: WD Blue 1TB 7200RPM - Kasa: Dark Diamond Pro Mesh - PSU: High Power 500W 80+ Bronze - Monitör: Asus TUF Gaming VG259QR 165HZ 1 ms

İşletim Sistemi: Windows 11 Pro

Telefon: Samsung Galaxy A52
Merhaba, ben 16 yaşındayım ve Fitness'a gideceğim. Daha önce ara vere vere toplam 7-8 ay yaptım. Şimdi ise tekrardan yeni başlayacağım. Tüm hareketleri doğru yaptığımı düşünüyorum ancak gelişme az oluyor. Ben de protein tozu kullanma isteğine kapıldım. Size birkaç sorum var.
1- Protein tozu yaşım gereği bana zararlı olur mu?
2- Protein tozu alınca gelişimim hızlanır mı?
3- Protein tozu kullanmalı mıyım?
Boy: 1.75
Kilo: 55 KG

Teşekkürler. @reptile hocam sizin de belki bilginiz vardır.

Öncelikle protein tozunun bir takviye besin olduğunu hatırlatmakla başlayayım. Protein tozu, gün içinde doğal besinlerden yeterince protein alamadığınız zaman kullanılabilir.

Sorulara gelecek olursak;

1) 16 yaşında protein tozu kullanmanızı şahsen gereksiz buluyorum. Onun yerine doğal yollardan protein ihtiyacınızı karşılamaya bakın. Zararı ise kullandığınız tozların içeriğine, nasıl kullandığınıza ve sizin sağlık durumunuza bağlı. Bilinçsiz bir şekilde tüketmenin, gereğinden fazla kullanmanın elbette zararı olacaktır.

2) Yukarıda da belirttiğim gibi; Protein tozu takviye bir besindir. Toz kullanınca mucizevi bir şekilde gelişim sağlamıyorsunuz. Gelişiminizin hızlanması, çalışmanıza, beslenmenize, uyku düzeninize ve birçok faktöre bağlı.

3) Doğal yollardan alabiliyorsanız gerek yok.

Son düzenleme:
Merhaba, ben 16 yaşındayım ve Fitness'a gideceğim. Daha önce ara vere vere toplam 7-8 ay yaptım. Şimdi ise tekrardan yeni başlayacağım. Tüm hareketleri doğru yaptığımı düşünüyorum ancak gelişme az oluyor. Ben de protein tozu kullanma isteğine kapıldım. Size birkaç sorum var.
1- Protein tozu yaşım gereği bana zararlı olur mu?
2- Protein tozu alınca gelişimim hızlanır mı?
3- Protein tozu kullanmalı mıyım?
Boy: 1.75
Kilo: 55 KG

Teşekkürler. @reptile hocam sizin de belki bilginiz vardır.
7-8 ay ara vere vere spor yaptığında gelişim zaten az olur. Protein tozuyla alakası yok. 7-8 ay ara vermeden düzenli bir şekilde yaparsan gelişirsin.

Piyasada satın alacağın protein tozlarının %90'ı talaş.

%100 hydrolize kaliteli bir protein tozu bulduğunu varsayalım. Pankreasın saatte parçalayabileceği protein miktarı sınırlıdır. Fazlasını alırsan zaten dışkı ile atacaksın.

Yani öyle aldığın proteinin tamamı zaten emilemez. Sindirim kapasitenin üstüne çıktığında, verdiğin yüzlerce ₺ yi boğazından geçirip tuvalete bırakmış olursun.

Aynı zamanda vücudun anormal seviyede pepsin, tripsin v.d. enzimlerden salgılayacak. Buda başka sağlık sorunlarını beraberinde getirecek. Kısacası kaportayı düzelteyim derken iç takımları çürüteceksin.

Protein tozu genelde böyle alayımda kas yapayım gibi düşünülüyor fakat öyle bir şey değil vücudun doğal olarak yapabileceği Max kası zaten protein tozu olmadan da yapabiliyor.

Protein tozu, 1 kutu alıyım, en azından denemiş olurum demekle bitmiyor. Protein tozunun kaslara çok bir etkisi yok. Sadece besin takviyesi. Günde 5 yumurta yesen, protein tozunun günlük verdiği proteinden fazlasını alırsın. Kalsiyum da cabası. Hem de sağlıklı.

Sana önerim: Yumurta, Süt, Lor peyniri, Hindi salam.
Bu 4 yiyecek piyasada protein ihtiyacına destek olabilecek besin değerlerine sahip (en ucuz) bulabileceğin protein kaynakları. Önce bunları dene, bakarsın olmuyor yine alırsın ama en iyisi her zaman sağlıklı yoldan denemek.

Kas geliştirmek istiyorsan, lif bakımından zengin besinler tüket.

Cevaplarınız için teşekkür ederim, kullanmayacağım.

Geri
Yukarı