16 yaşında yabancı plakalı araba kullanılırsa sorun olur mu?

erenaga_1

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 5 5500
Asus Dual RX 6700 XT
Asus B450 Tuf Gaming
Fury RGB 2x8GB Ram
Babam her yıl Fransa'dan araba getiriyor bu yılda getirecek, ama arabayı bize bırakıp geri Fransa'ya gidecek. Yaşıma göre çok araba kullanmışlığım var, şimdi sorum şu olacak;
Babamın getireceği fr plakalı arabada tek başıma yakında ki bir markete gitsem yolda polis görse beni ne yapar? TR plaka olmadığı için işlem yapabiliyor mu? Evim şurada, ekmek almaya geldim vs. diyerek ikna edebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Babam her yıl Fransa'dan araba getiriyor bu yılda getirecek, ama arabayı bize bırakıp geri Fransa'ya gidecek. Yaşıma göre çok araba kullanmışlığım var, şimdi sorum şu olacak;
Babamın getireceği fr plakalı arabada tek başıma yakında ki bir markete gitsem yolda polis görse beni ne yapar? TR plaka olmadığı için işlem yapabiliyor mu? Evim şurada, ekmek almaya geldim vs. diyerek ikna edebilir miyim?

Normal araba kullanmanız da sorun olur ama ona bir şey demiyorlarsa buna da bir şey demezler.

Gizli gizli halledebilirsiniz.

Evinin yakınında polis devriye atmıyorsa polis yakalamaz ama yakalarsa ehliyet sorar. Ehliyetin olmadığı için ceza yazar. Eğer insaflıysa bir daha görmeyim deyip salar.

Direkt olarak babanız hariç kimse kullanamaz.
Sadece 1. derece akrabaları kullanabiliyor, ama onların da yurt dışında ikamet etmesi gerekiyor bunun için.

Yabancı plakalı taşıtlar; taşıt programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurtdışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. İzin hak sahibi araç içinde bulunsa dahi yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (önemli durumlar hariç) mümkün değildir. Yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlamayan anne, baba, eş ve çocukları yabancı plakalı taşıtları kullanamaz.

Kaynak https://www.mevzuat.net/fayda/yabanci_plakali_kara_tasitlari_yolcu_rehberi.pdf

Geri
Yukarı