1600 Mhz RAM'li sisteme 1866 Mhz RAM takabilir miyim?

• Konuyu başlatan CihanUnlu
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 3B
C

CihanUnlu

Ziyaretçi
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle işlemcim Amd Fx 8320 Anakartım Asus m5A97 r2.0. Ben bu sisteme Gskill 2x4 1600 mhz ram aldım. Ama işlemcim 1866 mhz ram destekliyormuş 1866 mhz ram ile sistem daha kararlı çalışır diye düşündüm. Ve sanırım 1866 mhz de çalışan 8gb ram alacağım toplam 16 gb ram olacak sistemde.

Benim merak ettiğim 1600 mhz ramli sisteme 1866 mhz 2x4ram takabilirmiyim? işlemci hangi ramı kullanacak çünkü ramlerin hız değeri farklı. Biraz karışık yazmış olabilirim ama anlayacağınızı düşünüyorum teşekkürler. Bu arada alacağım ram VATAN COMPUTER - GSKILL - 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram - Ram

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet biraz karışık yazmışsın ramleri komple mi değiştireceksin takviye mi yapacaksın kaç slot boş kaç slot dolu anlamadım. Öncelikle zaten 16 gb ram'e gerek yok. 4x4 ram aldıysan ram slotlarının hepsi doludur, takviye yapamazsın. Evet amd işlemciler 1866 ile rahat çalışabilir ama elindeki parçaları ikinci elde satışa çıkartıp zararına satıp gidip tekrar sıfır ram almana hiç gerek yok. Aldıysan devam et kullan gitsin. Aradaki performans farkını pek hissetmezsin. Hele oyunda hiç hissetmezsin.

2x4 1600 mhz ram in yanına 2x4 1866 mhz ram almak ve elindeki tek modül 1600 mhz tam i emekliye ayırıp. Sistemi 2x4 1600 ve 2x4 1866 mı yapmak istiyorsun?

Arkadaşlar anakartımda 4 ram slotu var ve ikisi dolu. Elimdeki ramler 2x4 yani 2 tane 4 gb oluyor. Ve iki slot boş. Bende diyorum ki bu şuan kullandığım ramler hem anakartta kalacak hemde o boş duran 2 ram slot girişine 1866 mhz 2x4 ram daha alıcam ve toplam 16 gb ram olacak. Yani elimde şuan bulunan ramleri satmayacağım onlarda sistemde duracak. Yani 2 tane 1600 mhz ram 2 tanede 1866 mhz ram olmuş olacak sistemde. Bu arada 4x4 değil 2x4 olacak yazım yanlışı yapmışım.

2x 1600 ile 2x 1866 olduğunda sistemin yanlışım yoksa eğer en alt seviye ramin hızında çalışıyor. Gereksiz masraf edersin bence.

Evet dediğin gibi yaparsan 1866'da kullanamazsın. Zaten hiç gerek de yok boşa masraf edip pişman olursun sonra olduğu gibi devam et.

Dostum öyle birşey yapman saçma olur. Taktığın ikinci 1866 Mhzlik 2x4 bellekler de 1600 Mhz'den çalışır. Dolayısıyla sen de para israfından başka birşey yapmamış olursun. 16Gb bellği de kullanacak bir işlem yapmayacaksındır emin ol. Sanırım sen sistem toplarken de yazmıştım 1866Mhz bellek al diye. Sen miydin çok emin değilim aslında forumda bir arkadaşa yazmıştım.

Yani eğer illa 1866 Mhz e terfi etmek istiyorum diyorsan ve bellekleri yeni aldıysan aldığın mağazadanbir değişim şansını zorlamayı dene derim. 1866 Mhz 2x4 bellekler senin için ideal olacaktır.

Dostum öyle birşey yapman saçma olur. Taktığın ikinci 1866 Mhzlik 2x4 bellekler de 1600 Mhz'den çalışır. Dolayısıyla sen de para israfından başka birşey yapmamış olursun. 16Gb bellği de kullanacak bir işlem yapmayacaksındır emin ol. Sanırım sen sistem toplarken de yazmıştım 1866Mhz bellek al diye. Sen miydin çok emin değilim aslında forumda bir arkadaşa yazmıştım.

Yani eğer illa 1866 Mhz e terfi etmek istiyorum diyorsan ve bellekleri yeni aldıysan aldığın mağazadanbir değişim şansını zorlamayı dene derim. 1866 Mhz 2x4 bellekler senin için ideal olacaktır.

Almaktan vazgeçtim. Yok ben sistem önerisi felan almadım kendim gidip topladım sistemi konu felan açmadım yani. Ramlerin değişeceğini sanmıyorum sistemi alalı 6 7 ay oluyor :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı