165Hz destekli monitör en fazla 120 Hz veriyor

Kontrol panelinizin görüntüsünü paylaşabilir misiniz? Laptop modelinden bahsetmediğiniz için Type-C'den görüntü alıp alamayacağınıza bakalım. Eğer ki olmazsa NVIDIA ayarlarından OC ile 165 Hz yaparak HDMI'dan yapılandırma sağlatalım.

Eki Görüntüle 1596586
1.png

@Saint Lucia @06antony @atar1993

NVIDIA kontrol panelinden harici monitöre OC yapın. Aralık dışında hatası verirse 5 sn bekleyin eski haline geri dönecektir.
Hocam öyle bir seçeneğim yok sanırsam NVIDIA denetim masasında.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1596610

Laptopu bulmuştum. Epey bakındım. Portlar güncel seviye port. HDMI versiyonu epey yüksek. Kendi ekranı 165 Hz akıcılığa sahip diyor. Aklıma gelen kutu içinden çıkan HDMI kablo uyumsuz olabilir endişesi.

Edit: Lenovo ile görüştüm.
Cevabı: HDMI 2.0 bulunuyor bilgisayarda ve yüksek çözünürlüklerde Hz değeri düşecektir.

Konuyu biraz daha uzattım. Çözünürlük aynı dedim olamaz. Type-C üzerinden görüntü alayım dedim. Cevap olarak "görüntü aktarımı yapmıyor" dedi.
Çıkmaza girdik.
HDMI 2.0 HDMI kablo alın öyle deneyin dedi. Kendileri de bilmiyor ne garip.

Laptopu bulmuştum. Epey bakındım. Portlar güncel seviye port. HDMI versiyonu epey yüksek. Kendi ekranı 165 Hz akıcılığa sahip diyor. Aklıma gelen kutu içinden çıkan HDMI kablo uyumsuz olabilir endişesi.

Edit: Lenovo ile görüştüm.
Cevabı: HDMI 2.0 bulunuyor bilgisayarda ve yüksek çözünürlüklerde Hz değeri düşecektir.

Konuyu biraz daha uzattım. Çözünürlük aynı dedim olamaz. Type-C üzerinden görüntü alayım dedim. Cevap olarak "görüntü aktarımı yapmıyor" dedi.
Çıkmaza girdik.
HDMI 2.0 HDMI kablo alın öyle deneyin dedi. Kendileri de bilmiyor ne garip.
Gerçekten çok tuhaf elimdeki kablo zaten 2.0 ama nasıl olacak bir fikrim yok.

Gerçekten çok tuhaf elimdeki kablo zaten 2.0 ama nasıl olacak bir fikrim yok.

Yukarıda paylaştğın NVIDIA panelinde görüntünün işlemciye bağlı olduğu görünüyor. Bir terslik var sanki. Otomatik seç yerinde başka hangi seçenekler var?

Eki Görüntüle 1596610

RTX 3050'ye bağlı çıkışınız yok. HDMI çıkışınız dahili ekran kartına bağlı. MUX Switch varsa dahili ekran kartını kapatıp deneyin. Eğer ki yine olmuyorsa servise gönderin. "HDMI çıkışım harici ekran kartından görüntü vermek yerine dahiliden görüntü veriyor" diye söyleyin.
Benzer bir konu yaşandı. Çıkış portları düzgün görünmediğinde chipset arızası olabiliyor. Sizdeki laptopta çıkış portunda dahili bağlantısı var ama harici ekran kartı bağlantısı yok.

RTX 3050'ye bağlı çıkışınız yok. HDMI çıkışınız dahili ekran kartına bağlı. MUX Switch varsa dahili ekran kartını kapatıp deneyin. Eğer ki yine olmuyorsa servise gönderin. "HDMI çıkışım harici ekran kartından görüntü vermek yerine dahiliden görüntü veriyor" diye söyleyin.
Benzer bir konu yaşandı. Çıkış portları düzgün görünmediğinde chipset arızası olabiliyor. Sizdeki laptopta çıkış portunda dahili bağlantısı var ama harici ekran kartı bağlantısı yok.

MUX Switch dediğiniz muhabbet nedir nasıl kapatıp deneyebilirim?

Yukarıda paylaştğın NVIDIA panelinde görüntünün işlemciye bağlı olduğu görünüyor. Bir terslik var sanki. Otomatik seç yerinde başka hangi seçenekler var?

Yani o kısmı GPU olarak değiştiriyorum fakat hala aynı kalıyor o kısım, belki dedim driverdan kaynaklıdır falan güvenli modda DDU ile sildim ama yine bir şey değişmedi.
Bir de bildiğim kadarıyla zaten 1080p de HDMI 2.0 kablosu 165Hz'ye kadar destekliyor bunun problemi nedir acaba?

1.png

Son düzenleme:
MUX Switch dediğiniz muhabbet nedir nasıl kapatıp deneyebilirim?

Yani o kısmı GPU olarak değiştiriyorum fakat hala aynı kalıyor o kısım, belki dedim driverdan kaynaklıdır falan güvenli modda DDU ile sildim ama yine bir şey değişmedi.
Bir de bildiğim kadarıyla zaten 1080p de HDMI 2.0 kablosu 165Hz'ye kadar destekliyor bunun problemi nedir acaba?

Eki Görüntüle 1596718

Laptopunuzun marka modelini paylaşabilir misiniz? MUX Switch BIOS ayarlarınızda da yer alan ayrıca yazılımlada chipseti kontrol ederek dahili ya da harici ekran kartının bağlantı yönünü değiştiren bir teknoloji. Kullandığınız laptopta MUX Switch yoksa bile RTX 3050 olan laptopta harici ekran kartı bağlantıları arasında HDMI yer alması gerekiyordu. Bu sebeple MUX Switch kontrolü yapmak gerek önce. MUX yoksa servisle konuşup durumu anlatmanız gerekiyor.

Laptopun marka modelini yukarıda paylaşmışsınız yeni gördüm. Cihazda MUX Switch yok. Ya chipset arızası ya da ekran kartı output sağlayan çıkışlarınızda arıza var. HDMI bağlantınız sadece dahili ekran kartından çalışıyor. Eğer ki servis sorun yok derse Intel grafik ayarlarından özel çözünürlülük ayarları açıp orada Hz değerinizi ve çözünürlülük değerinizi girip özelleştirin. Bu arada dahili ekran kartının kapatılabilmesi için birincil monitörü kapatarak bakıyorsunuz değil mi?

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1596610

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı