165Hz Huawei monitörde HDMI ile FPS 60Hz'den yukarı çıkmıyor

zorexq

Zeptopat
Daha fazla  
Monitör
ZQE-CBA
Merhaba,
Kullandığım laptop, GF63 Thin 10SCSR i5 Nvidia Gtx-1650 Ti Max-Q
Monitör, HUAWEI MateView GT 34" 3440*1440 VA ZQE-CBA
Kullandığım HDMI kablosunu yeni aldım. S-link HDMI Kablo
Laptopum anladığım kadarıyla HDMI çıkışı ile 120Hz e kadar aktarabilmesi gerekiyor.
Type-C çıkışı vb şekilde görüntü aktaramıyorum. MSI Support'tan bunları anladım.

1654788102585.png

Laptopun kendi ekranı 144Hz destekliyor ve bağdaştırıcı ile alakalı olmadığını görselden de görebilirsiniz.

laptop-ekran-sriver.png

Monitörde ise yine görselleri paylaşıyorum. 60Hz'den yukarı hiçbir şekilde görünmüyor.

1654788871320.png

1654788888836.png

nvidia-physx.png

ekran-görüntü.jpg

Sorun 165Hz diye satılan monitörün 60Hz olması değildir sanırım. Fakat bu sorunu çözmeme yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aldığınız HDMI alirken 3440x1440p de kac Hz yenileme hizi veriyor diye baktiniz mi monitörunuzun çözünürlüğü 3 k ya tekabül ediyor 3440x1440 165 Hz destekleyen bir DP veya HDMI almaniz lazim önerim ise DP almaniz ne monitör de sıkıntı var ne de kabloda yani. 2.1 hdmi ile max hz 144 diye biliyorum oda 2k çözünürlükte

Hocam affınıza sığınarak konuyla alakasız ama siyah ekranda ışık sızması var mı? Bu monitörün 27 inç olanını almayı düşünüyorum.

Aldığınız HDMI alirken 3440x1440p de kac Hz yenileme hizi veriyor diye baktiniz mi monitörunuzun çözünürlüğü 3 k ya tekabül ediyor 3440x1440 165 Hz destekleyen bir DP veya HDMI almaniz lazim önerim ise DP almaniz ne monitör de sıkıntı var ne de kabloda yani. 2.1 hdmi ile max hz 144 diye biliyorum oda 2k çözünürlükte
laptopumda dp çıkışı yok maalesef. hdmi ise normalde 120hz den fazla desteklemiyor. Desteklese bile laptopun çıkışı max 120hz veriyor. Ama aldığım hdmi 2k ya 120hz 4k ya 60hz veriyor. Eğer 4K ya 120hz veren kablo ile denersen olacaktır derseniz buradaki kabloyu almayı düşünüyorum.
Laptop 120 Hz'e kadar FHD monitore goruntu aktarabilir. Sizin monitorun cozunurlugunde maksimum 60 Hz gormeniz anormal degil. Cihazdaki HDMI cikisi o cozunurlukte maksimum 60 Hz verebiliyor demekki.
Sanırım dediğiniz gibi. Aşağıdaki resimde 4k ve 2k da max 30hz çıkış destekliyor yazıyor. Cevaplar geldiğinde az daha anlamlandırdım destekleme muhabbetini.
1654793418335.png
Ama yine de şöyle bir soru işareti takılıyor aklıma. Ben Çözünürlüğü 1920x1080 e çekmem rağmen neden 120hz vermiyor monitör. Hdmi kablosu ve çıkışı Full Hd de 120hz destekliyor sonuçta.
Hocam affınıza sığınarak konuyla alakasız ama siyah ekranda ışık sızması var mı? Bu monitörün 27 inç olanını almayı düşünüyorum.
Hocam ışık sızması 4 köşede de var. Ama uzaktan belli oluyor ve sadece siyah ekranda anlayabiliyorsunuz. Monitörün karşısında farkedilmiyor. Araştırdığımda Lcd panel ve kavisli ekranlarda, bu sızmanın olmaması imkansız görünüyor. Fakat ben monitörden memnunum.
Ayrıca ışık sızması 27 inçte daha az olabilir. Fakat benim yaşadığım sorunu sizde yaşayabilirsiniz. Laptopta kullanacaksanız Hz i ve fiyatı daha düşük monitör tercih edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Laptopumda DP çıkışı yok maalesef. HDMI ise normalde 120Hz'den fazla desteklemiyor. Desteklese bile laptopun çıkışı Max 120Hz veriyor. Ama aldığım HDMI 2K ya 120Hz 4K ya 60Hz veriyor. Eğer 4K ya 120Hz veren kablo ile denersen olacaktır derseniz buradaki kabloyu almayı düşünüyorum.

Sanırım dediğiniz gibi. Aşağıdaki resimde 4K ve 2K da Max 30Hz çıkış destekliyor yazıyor. Cevaplar geldiğinde az daha anlamlandırdım destekleme muhabbetini.
Eki Görüntüle 1414205
Ama yine de şöyle bir soru işareti takılıyor aklıma. Ben çözünürlüğü 1920x1080'e çekmem rağmen neden 120Hz vermiyor monitör. HDMI kablosu ve çıkışı Full HD de 120Hz destekliyor sonuçta.

Hocam ışık sızması 4 köşede de var. Ama uzaktan belli oluyor ve sadece siyah ekranda anlayabiliyorsunuz. Monitörün karşısında farkedilmiyor. Araştırdığımda LCD panel ve kavisli ekranlarda, bu sızmanın olmaması imkansız görünüyor. Fakat ben monitörden memnunum.
Ayrıca ışık sızması 27 inçte daha az olabilir. Fakat benim yaşadığım sorunu sizde yaşayabilirsiniz. Laptopta kullanacaksanız Hz i ve fiyatı daha düşük monitör tercih edebilirsiniz.

Masaüstünde DisplayPort kablo ile kullanacağım. Bilgi için teşekkürler ben de izlediğim videolardan ışık sızması olsa bile rahatsız etmeyeceğini düşünmüştüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı