165Hz IPS vs 240Hz VA

Birkan Öztürk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sizce hangisi tercih edilmeli? IPS panel olup 165Hz olması mı yoksa 240Hz olup VA panel olması mı? Genelde oyun oynuyorum bu arada.

165Hz ile 240Hz arasında çok fark var mıdır gözle görülür?

Valorant gibi oyunlar oynuyorum dolayısıyla 240FPS'i aşıyor sistemim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görüntü olarak illa ki fark vardır. Panelin kalitesine bağlı olmakla beraber IPS ve VA panel arasında ki renk canlılığı gözle görülür bir farktır. IPS'de renkler daha canlı ve güzel görünür. Ama rekabetçi oyun oynuyorsanız 240hz VA panel almanız daha iyi olacaktır.

Kabaca tabir ile IPS olan hikayeli oyun ağırlıklı oynuyanlar için. VA panel olan ise rekabetçi oyun ağırlıklı bir monitör. IPS panele daha kaliteli bir dizi, film deneyimi de diyebiliriz. Tabii VA panel olan Curved ise dizi, film deneyimi daha iyi olabilir.

Genel günlük kullanım olarak da düşünmek gerek. 165 Hz ile 240 Hz arasındaki farktan profesyonel e sporcular bile aşırı derecede az etkilenirken IPS'e kıyasla bir VA panel almayı saçma buluyorum şahsen. Renkler ve görüntü kalitesi açısından aşırı derecede ağzınızın tadı kaçar. Yanlardan bakınca renklerin değişmesi vesaire konuları da cabası. Daha iyi bir karar vermek için IPS ve VA farklarını araştırmanızı tavsiye ederim.

Arkadaşlar sizce hangisi tercih edilmeli? IPS panel olup 165Hz olması mı yoksa 240Hz olup VA panel olması mı? Genelde oyun oynuyorum bu arada.

165Hz ile 240Hz arasında çok fark var mıdır gözle görülür?

Valorant gibi oyunlar oynuyorum dolayısıyla 240FPS'i aşıyor sistemim.
240 Hz daha iyi fakat panelinden ötürü sana input lag yapacaktır. IPS olan model Fast IPS ise sorun yok ama eski tip IPS panellerden ise o da input lag yapacaktır. Bütçeniz yetiyorsa şahsen Fast IPS teknolojisine sahip monitörler almanız. Yetmiyor ise kaliteli TN panel alabilirsiniz.

Odyssey G7 modelini almiyorsaniz piyasdaki 240 Hz VA'lar rezalet. Ayrica renk canliliginin panel ile bir ilgisi yok, renk gamutu cogu IPS'den genis olan VA'lar da mevcut.

Butceniz yetiyorsa 240 Hz IPS, hatta TN bile olur fakat yetmiyorsa 144/165Hz IPS. 240 Hz VA'lardan uzak durulmali.

Valorant tarzı fps oyunlar için kesinlikle 240Hz tercih edilmelidir, kısacası rekabetçi oyunlar için 165Hz IPS alınmasındansa 240Hz TN panel kesinlikle daha çok işinizi görecektir.

Geri
Yukarı