1660 Super Ventus vs 1650 Super Ventus

eren92

Femtopat
Merhabalar, AMD Ryzen 3-3100 3.6 GHz işlemcili ve Gigabyte B450M S2H AMD B450 3600 MHz anakartlı bir masaüstü topluyorum. 16 GB RAM koyacağım. Amacım daha çok CS:GO ve GTA 5 gibi popüler oyunlar oynamak. Ekran kartı konusunda şunu merak ediyorum.

MSI Ventus üretimlerin Gaming'lere kıyasla daha kalitesiz malzemeden yapıldığını ve soğutmasının daha kötü olduğunu biliyorum. Aynı modellerde Ventus'lar ile Gaming'ler arasında en az 300 TL gibi bir fark varken de aynı içeriğe sahip Gaming sürüm almak da bana enayilik gibi geliyor çünkü Ventus sürüm alıp soğutmada şikayet eden görmedim. (Bunu belirtmemin sebebi belki bilmediğim bir şey vardır.)

Neyse asıl sorum şu dostlar: MSI 1650 Super Ventus (1629 TL) ile MSI 1660 Super Ventus (2229 TL) arasında güncel piyasada 600 TL'lik bir fark var. 1660 Super beni çok zorlar ama alabilirim fakat belirttiğim sistem dahilinde 600 TL fazla vermeye değer mi sizce?

Ben o farkla daha kaliteli bir monitör almayı düşünüyorum da tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

600 TL'ye değer bence şu videodan performans farkını görebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

MSI Ventus almak yerine Inno3D alabilirsin. Asıl soruna gelirsek 1650 Super gayet yeterli senin oynamak istediğin oyunlara bu yüzden monitöre para ayırman daha mantıklı olacaktır, yine de iki kart için de link bıraktım:

MSI Ventus almak yerine INNO3D alabilirsin. Asıl soruna gelirsek 1650 Super gayet yeterli senin oynamak istediğin oyunlara bu yüzden monitöre para ayırman daha mantıklı olacaktır, yine de iki kart için de link bıraktım:

INNO3D yerine yenilenmiş ASUS TUF'da alınabilir. Asus TUF GeForce GTX 1650S Gaming 4GB 128Bit GDDR6 (DX12) Fiyatı

VRAM önemli ve oynayacağın oyunlara göre seçmelisin. @Umut 77 attığı videoda dikkat edersen Modern Warfare'da VRAM kullanımı 4 GB üzerinde rahatça çıktığı için 1650 Super fazla performans kaybediyor. Fakat 4 GB VRAM yeterli oyunlarda ise bu fark çok az.

Aradaki fiyat farkı %25, performans farkı ise %15-20. 1660 Super daha iyi diyemeyiz çünkü ne kadar fazla para veriyorsan o kadar fazla performans alıyorsun (veya alamıyorsun). AAA oyunları sıklıkla oynayacaksan 1660S, rekabetçi oynayacaksan hiç kendini kasmadan 1650S.

VRAM önemli ve oynayacağın oyunlara göre seçmelisin. @Umut 77 attığı videoda dikkat edersen Modern Warfare'da VRAM kullanımı 4 GB üzerinde rahatça çıktığı için 1650 Super fazla performans kaybediyor. Fakat 4 GB VRAM yeterli oyunlarda ise bu fark çok az.

Aradaki fiyat farkı %25, performans farkı ise %15-20. 1660 Super daha iyi diyemeyiz çünkü ne kadar fazla para veriyorsan o kadar fazla performans alıyorsun (veya alamıyorsun). AAA oyunları sıklıkla oynayacaksan 1660S, rekabetçi oynayacaksan hiç kendini kasmadan 1650S.

Modern Warfare konusunda haklısınız ama Bannerlord, PUBG oyununda VRAM yine 4 GB civarı kullanırken 20-30 FPS fark atıyor GTX 1660 Super.

Modern Warfare konusunda haklısınız ama Bannerlord, PUBG oyununda VRAM yine 4 GB civarı kullanırken 20-30 FPS fark atıyor GTX 1660 Super.
FPS farklarına bu nedenle yüzde olarak baktım. Ortalama FPS farkı Bannerlord'da %20. RDR2 gibi AAA ve FPS değerinin azaldığı oyunda ise %15. Fiyat farkı %25.

Konu sahibinin bir de kaliteli bir monitör alma durumu var 1650S ile. İyi bir monitörü 5 sene rahat rahat kullansa desek bu sürede 1650S de alsa 1660S de alsa uzun vadede abartı farklar olmayacak ve belki 2-3 seneye uygun fiyatlı ve güçlü bir ekran kartına yükseltir. Nvidia ve AMD bayağı agresif bu sıralar ekran kartı tarafında. Ucuz monitörlere güven olmuyor garantileri bitince elinde patlayabiliyorlar.

Üstadlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Inno3d 1650 super şu an fiyat performans olarak en iyi seçenek gibi duruyor fakat yine de indirim kovalıyorum belki 2000 TL civarı uygun bir fiyata 1660 super düşürebilirsem onu alırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı