1660S GPU değişikliği sonrası kararsızlık ve mavi ekran hatası

Berkolata

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.

Geçtiğimiz günlerde Rx 580'den Gtx 1660 Super ekran kartına geçiş yaptım ve bazı problemler ile karşılaştım. Ekran kartı geçiş işleminden sonra hali hazırda sorunsuz olan sistemimde sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Ekran kartı değişim işleminden sonra DDU yardımı ile güncel sürücüleri temiz bir şekilde kurduktan sonra fps değerleri tam olması gerektiği gibi olsa da çok fazla stuttering ve anlık takılmalar meydana gelmeye başladı. Sorunu çözmek için farklı sürücüler ve ayarlar denemiş olsam da maalesef fayda etmedi. En sonunda sıfırdan Windows 10 kurup test ettim, bu kez oyun esnasında mavi ekran hatası aldım. Sistemi farklı farklı oyunlar ile test etme fırsatım oldu, ortalama - minimum - maksimum fps değerlerinde bir anormallik olmasa da "%0.1 Fps Low" değeri tam donma olduğunda sıfıra yakın konumda seyrediyor. Ayrıca tam anlık donmanın oluştuğu saniye ekran kartının çektiği güç %90'lı rakamlardan %40 - %50'li rakamlara iniyor.

Sistemim;
Ryzen 5 1600 AF (3.925 MHz 1.284V - Aylarca stabil şekilde çalıştı.)
Asus Gtx 1660 Super
Crucial 2x8GB 3000 Mhz CL 15 Ram (3600 Mhz CL16 - Bir aydır stabil şekilde çalışıyor.)
High Power Performance GD 600W Gold Psu
Gigabyte B450M S2H Anakart

Kasamın havalandırması oldukça iyi durumda. İşlemcimde kule tipi soğutucu mevcut ve sıcaklıklar işlemci için maksimum 55 derece, ekran kartı için maksimum 65 derece.

Durumu daha iyi özetlemek için Rx 580 ve 1660 Super'e ait oyun içi benchmark değerlerini ve mavi ekran sonrasında "Minidump" klasöründe oluşan .dmp uzantılı dosyayı upload ediyorum.

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

.dmp dosyası > İndir Minidump 112720 8093 rar

@Recep Baltaş

Düzenleme: İşlemci ve belleklere overclock uygulamıştım ve uzun süreler bu şekilde kullanıyordum. Fps düşme sorununu yaşadıktan sonra bios'u default değerlere alıp test etmeyi denedim fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Ayrıca en son sürücüyü, bir önceki sürücüyü ve bayağı eski bir sürücüyü denedim. Üç sürücüde de problem yaşamaya devam ettim.

Sistemim Samsung 850 Evo'ya kurulu. Oyunları ssd ve mekanik diskte denedim, yükleme süreleri kısalmış olsa da fps düşüşlerine bir etkisi olmadı.

Rx 580 kullanırken sadece Witcher 3'de bu tarz bir stuttering problemi yaşamıştım. 1660 Super ile hemen her oyunda yaşıyorum. Ayrıca mhz düşürerek ve güç limitini artırarak da denedim bir şey fark etmedi.

Furmark testinde 2160p 8x Msaa kullanarak kartı test ettim. Tam frekansında herhangi bir drop vs olmadan uzun süre çalıştı. OCCT ile ayrıca denedim, 1080p'den daha yüksek çözünürlük seçemediğim için tam frekans tam güçte çalışmadı fakat yüzde 95 güçte bir saate yakın kaldı ve herhangi bir problem olmadı. Bu testleri yaparken afterburner üzerinden yüzde 1 ve binde 1 değerlerini kontrol ettim, fps kaç ise o civarda seyrettiler.

Hwinfo ile vram sıcaklıklarını kontrol etmek istediğimde ramlerde herhangi bir sensör bulunmadığını gördüm. Fakat ısınacağını sanmıyorum çünkü vram'lerin üzeri termal pedler ile kapalı ve tam üzerine oldukça kalın bir soğutma bloğu temas ediyor.

Kartın sıcaklık değerleri çok iyi, genellikle yüzde 45 50 arası bir fan devri ile 65 derece sabit kalmayı başarabiliyor. Ayrıca çoğu oyunda herhangi bir darboğaz söz konusu değil, yüzde 99 şekilde 1905 mhz'lere kadar çıktığı oluyor. Ben voltaj ve saat hızlarına müdahale etmedim.

Böyle bir kara sevdanın serviste bitmemesi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum fakat umudum kalmadı diyebilirim.

Dosya Ekleri

• 1660s.png
    1660s.png
    823,7 KB · Görüntüleme: 35
  • rx 580.png
    rx 580.png
    819,8 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Sanırım problemi çözdüm. Ram frekansını xmp profili açık ya da otomatik olarak ayarladığımda "Manuel Timing" ekranı pasif duruma geçiyor, yine de değer girili halde pasif gözükmesine rağmen sistem açıldığında manuel olarak girilmiş değerler ile çalışıyormuş. Bu da sistem açıldığında overclock uygulanmış belleklerin 1.35v'da çalışmasına, dolaylı olarak düzgün çalışmamasına sebep oluyormuş. Elle girdiğim ayarları tek tek "Auto" moduna alıp xmp aktif ettiğimde sorun çözüldü gibi gözüküyor.

Yukarıda yüklediğim görsellerde Rx 580 ile yapılmış düzgün gözüken benchmark'taki oyun AC Odyssey ve eski zamandan kalma bir ekran görüntüsü. Ben sadece stutter ve drop olmadan nasıl bir grafik sergilediğini göstermek için örnek olarak yükledim. Yine yukarıdaki görsellerde 1660S'in performans testinin yapıldığı oyun ise Ac Origins idi.

Bios'daki ayarları el ile tek tek düzelttikten sonra pc'yi başlatıp AC Origins performans testini tekrarladım ve bir saat kadar da oyun içinde vakit geçirdim. %1 ile %0.1 low fps değerleri sırasıyla en az 37 ve 31'i gördü. Performans testinin sonuçları ise bu mesajın görsellerindeki gibi...

Mavi ekran bununla ilgili miydi bilmiyorum. Dump dosyasını açıp kendim analiz ettiğimde sorunun GPU ile ilgili olduğu kanaatine vardım ve Windows 10'u güncellemekten başka aklıma bir şey gelmedi. Şimdilik bir problem gözükmüyor, gerçi sadece bir oyunda deneme fırsatım oldu. Eğer bir gelişme olursa konu üzerinden bilgilendirme yaparım.

Dosya Ekleri

• update.png
    update.png
    738,2 KB · Görüntüleme: 33

Geri
Yukarı