16GB RAM 7,95 GB Kullanım Sorunu

Bora.dra

Hectopat
Bilgisayarıma dün 8 GB RAM daha aldım. İki RAM'de 8 GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz,
Msconfigden RAM ayarını kontrol etmeme rağmen ve 64 Bit işletim sistemine sahip olmama rağmen
Sistem Kısmında 16 GB (7,95 Kullanılabilir yazıyor).

Vatandaki abiye sorunca kendiside cidden bilgili biri bunu orada sohbet sırasında hissettim. Ekran Kartın Paylaşımlı olduğu için RAM'den yiyordur fakat oyunlarda gerektiğinde kullanır dedi ve dediği gibi oyunlarda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.

Anakart: B450 Tomahawk
İşlemci: Ryzen 2600
Ekran Kartı: RTX 2060 Ventus 6GB

Adsız1.pngAdsız2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncel değilse günceller misin? Bir de RAM'lerin DIMMA2 ve DIMMB2 slotlarına takılı olduğundan emin ol.

Windows+R Aynı Anda basarak çalıştırı açıp "msconfig" yazıp enterla. Önyükleme sekmesine gelip gelişmiş seçeneklere bas. Bellek üst sınırı bölgesi tikli ise tiki kaldır. Tikli değilse elleme. Büyük ihtimal çözülür. Bir başka seçenek ise bios ayarlarından yapmak ama apu ve ekran kartı kullanılan sistemlerde oluyor bu çözüm genelde. bilgisayar ram miktarından kısıp entegre yani apu ekran kartına vram veriyor. ryzen 5 2600 da apu bulunmadığı için ilk yazdıgım çözüm işine yaracaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı