16TB ZyXEL nas ile ortak Steam kutuphanesi paylasımi

Oglum yan odada, ben benim odada ayri ayri PC'lerimiz var. Bazen ben bir oyun indiriyorum, benim 4TB'lik USB'deki Steam kutuphanesinde duruyor, bazen o indiriyor, onun 4TB'lik hard Disk'inde oluyor. Surekli indir, yeni guncelleme ciksin, sonra iki bilgisayarda da tekrar guncelle. Falan derken benim aklima eve nas sürücü almak ve ortak library paylasimi yapmak geldi. Ubisoft, battle.net, Epic, Steam, rockstar Games, Origin, GOG derken bayağı bir oyun kutuphanemiz birikti. Neredeyse 4TB'lik HDD"yi ucu ucuna doldurdugumuzdan 16TB'lik ortak bir kutuphane yapalim dedik.

Evimizde CAT 6 kablo zaten dosenmis durumda ve butun cihazlarda gigabit Ethernet var. O yuzden hiz konusunda cok problemimiz yok. Hatta tum bilgisayarlar 2.5gbit Port'a sahip, eger gerekirse Switch'i degistirerek daha da hiz kazanabiliriz.

Dun bir arkadasimdan 4 X 4TB WD4000FYyz aldim. Her biri 7200RPM, 64MB Cache'e sahip orta halli suruculer.

1614684187154.png

Bunlari da diger bir arkadasimdan aldigim Zyxel Nas540'in icine yerlestirdim.

1614684362518.png

Daha sonra bu Disk'leri RAID 5 olacak sekilde, 11TB yukleme alani, 3.4TB guvenli saklama alani olarak belirleyip bicimlendirdim. Sonrasinda, HDD bicimlendirme tamamlaninca dosya yoneticisi uzerinden Games adli klasoru olusturdum.

Daha sonra PC uzerinde "add a network location" a tiklayarak harici suruculeri Z baglantisi olarak tanimlayip, network locations listesi altinda goruntuledim. Bundan sonrasi zaten kolay:

Steam veya diger servis saglayicilarin program ozelliklerine girerek, downloads veya library baglantilarini, bu yeni surucuye yonlendirecek, sonrasinda dahili suruculerdeki dosyalarinizi network surucusune aktaracak, ve bundan sonra butun oyunlari oraya indireceksiniz. Artik evdeki tum bilgisayarlardan es zamanli olarak ortak bir sekilde oyun kutuphanelerini kullanabilirsiniz!

Ben de fotoğraf ve özellikle Timelapse'lerin RAW dosyalarını, ProRes çıktılarını tutmak için zamanında benzer bir sisteme geçmiştim. Sonrasında fotoğraf dışında şeyler için de kullandım hatta evde olmadığım zamanlar uzaktan erişime de açmıştım birkaç kere. Faydalı oluyor.

Bu arada TS100'i ve XT60'ı gördüm, yeni bir proje geliyor sanırım. :D

Ben de fotoğraf ve özellikle Timelapse'lerin RAW dosyalarını, ProRes çıktılarını tutmak için zamanında benzer bir sisteme geçmiştim. Sonrasında fotoğraf dışında şeyler için de kullandım hatta evde olmadığım zamanlar uzaktan erişime de açmıştım birkaç kere. Faydalı oluyor.

Bu arada TS100'i ve XT60'ı gördüm, yeni bir proje geliyor sanırım. :D

Bugun evde biraz bunalinca cekmecede buldugum yedek parçalardan yeni bir 6s 7" yaptim :) elimde dijital kamera kalmamis, o yuzden hayvani analog kamera kullandim dijital alana kadar

IMG_20210302_174832.jpg

Dosya Ekleri

• IMG_20210302_174814.jpg
    IMG_20210302_174814.jpg
    143,9 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20210302_174806.jpg
    IMG_20210302_174806.jpg
    341,6 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20210302_174748.jpg
    IMG_20210302_174748.jpg
    90,9 KB · Görüntüleme: 22

Geri