17.000 TL MacBook Air alternatifi laptop önerisi

Bütçe
17000

zerograv1ty

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, Pt.com'daki öğrenci indirimiyle 17.000 TL'ye MacBook Air'in M1 8 GB 256 GB SSD versiyonunu almayı düşünüyorum. Sadece basit ofis işleri (Word, tarayıcı, video izleme, müzik dinleme) için kullanacağım, ancak işimin büyük kısmını da bu oluşturuyor (tez yazıyorum) ve zamanın çoğunda dizimde kullanacağım. Aynı ya da daha düşük fiyatta MacBook'un konfor, şarj, ekran, hız, kompakt yapı, soğukluk, klavye ve touchpad kalitesiyle her ölçekte yarışabilecek bir cihaz var mı sizce?
Mesela Huawei Matebook D16 i5-12450h 16 GB 512 GB SSD 16.000 TL. Şarjı MacBook'un yarısı kadar gidiyor ve ekran konusunda da Mac'in çözünürlüğü ve renkleri daha iyi. İşlemci ve RAM gücü aramadığım için de bahsettiğim kayıplar daha kritik gibi geliyor. Daha düşük seviyelerde de (Dell Inspiron 15" 3525 R5 5625u 8 GB(arttırılabilir) 512 GB SSD (11.000 TL), HP Pavilion 13.3" Aero R5 5600u 8 GB 512 GB SSD (13.700 TL) gibi ürünler) birçok şeyden (plastiğe geçiş, şarj seviyeleri, klavye ve touchpad kalitesizliği) feragat edilmeye başlanıyor. Paramın tam karşılığını almak için bütün özelliklerinin MacBook'tan iyi olması gerekli. Uzun vadeli kullanmayı planladığım için de kompakt yapısının bozulmaması ve pil ömrü kalibrasyonunun Mac kadar iyi olması gerekiyor.
MacBook'ta tek istemediğim şey macOS:)D), ancak onu da eskiden kullandığım için yeniden alışmam sorun olmaz. Sizce bu fiyatta ve altında fiyat/ paranın karşılığı olarak MacBook'tan daha iyi bir ofis bilgisayarı var mı? Cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence macbook en iyi tercih olur. Yanlış bilmiyorsam farklı işletim sistemi de kurabilirsiniz fakat optimizasyonu nasıl olur bilemem.

Bence macbook en iyi tercih olur. Yanlış bilmiyorsam farklı işletim sistemi de kurabilirsiniz fakat optimizasyonu nasıl olur bilemem.
M1 ve M2 ARM tabanlı olduğu için Windows kurulamıyor fakat sanal makine tarzı bir şey yapıp macos içerisinde windows açılabiliyor. Diğer OS'lar hakkında bir bilgim yok.

Hepinize teşekkürler, zaten tam sistem/cihaz uyumluluğu için işletim sistemini değiştirmem, basit ofis işleri için gerek de yok.

Hepinize teşekkürler, zaten tam sistem/cihaz uyumluluğu için işletim sistemini değiştirmem, basit ofis işleri için gerek de yok.
Macbook Air aldım arkadaşlar, öneriler için teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı