17 Yaşında Diş Çekimi

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar selam.

Bugün devlet diş hastanesine gittim. Randevu almıştım daha önce. Gitmeden Google Haritalar’dan hastanenin yorumlarına bakıp, övülen bir doktoru tercih edip öyle gittim.

Şikayetim ise, sol en arka üst dişimin çürümüş olması. Şu an ki aşamasında yemek yiyemiyorum sol tarafımla, acıyor. Bu aşamaya gelene kadar diş ağrısı olmuştu fakat şu an hiç ağrı sızı yok. Dediğim gibi sadece yemek yiyemiyorum o tarafımla. Sıcak soğuk bir şey içerken de sıkıntı olmuyor.

Doktor şikayetimi sorduğunda sol arka üst çürüdü sanırım dedim. Baktı ve bu diş gitmiş, çekilmesi lazım ben çekemem Ağız, Diş ve Çene Cerrahı’dan randevu al dedi. Daha sonra röntgen çektirmemi ve tekrar yanına gelmemi istedi. Diğer dişlerime de bakmak için.

Çektirip geldim. Tekrar sol arka üst dişime baktı oradan. Aslında çektirmesek mi falan dedi sonra yok uğraştırır çekilmesi lazım falan gibi bir şeyler dedi. Daha sonra ise temizleme yapalım şimdilik, sana vereceğim tarihte yine gel diğer dişlerine de dolgu falan yapalım dedi. Diş temizlemesi yaptı ve bitti.

Yani ben anlamadım bu işi. Hele diş çektirmek gibi bir şey hiç beklemiyordum. Kanal tedavisi, dolgu falan bekledim ben. 17 yaşında biri, ne yapmış olabilir de diş çekilme aşamasına gelmiş olabilir ki? Dediğim gibi yani ağrı sızı da yapmıyor. Boş yere dişimden olmak istemiyorum.

En arka dişse 20'lik diştir. Ben de ameliyatla çektirdim, benimkinin pozisyonu çok değişik olduğundan bayağı ameliyat sonrası 1 hafta çok acılı geçti.
Bir diğer 20'lik dişimi de ameliyatsız çektirmiştim onda o kadar acı yaşanmadı.
20'lik dişler ağızda fazlalık, çektirirsen iyi olur. İleride problem çekmeni istemem. Çektirmek istemezsen de kanal tedavisiyle çözülür olay, hani sana bir sıkıntı yaratmayacaksa.

En arka dişse 20'lik diştir. Ben de ameliyatla çektirdim, benimkinin pozisyonu çok değişik olduğundan bayağı ameliyat sonrası 1 hafta çok acılı geçti.
Bir diğer 20'lik dişimi de ameliyatsız çektirmiştim onda o kadar acı yaşanmadı.
20'lik dişler ağızda fazlalık, çektirirsen iyi olur. İleride problem çekmeni istemem. Çektirmek istemezsen de kanal tedavisiyle çözülür olay, hani sana bir sıkıntı yaratmayacaksa.

20’lik dişlerim daha çıkmadı hocam.

Bu yaşta diş çektirmeye başlarsan işin iş kardeşim. Ağzımda 4 dolgu 1 kanal tedavisi var hepsi üst kısımda. Günlük hayatıma %1 bile etkileri yok, normal geliyor bana. Çürük dişin kökünü etkilememişse dolgu tedavisi uygulanır, çürük diş köküne kadar indiyse dişin sinirleri yakılır, kanal tedavi yapılır. Özel bir doktora gitmeni şiddetle tavsiye ediyorum. Benim dişçim tanıdıktı bu sene 100 TL gibi komik bir ücrete yapmıştı. Taş çatlasın 200 TL olsun, sağlığın yerini doldurabilecek bir para bulunmadı daha.

Kanal tedavisi ile çözülebilir, boşuna dişinden olma derim. Aşırı acıtan bir işlem de değil.

Ne gibi problemlere yol açıyor acaba?
Ağrı yapıyor. Çene yapısını bozuyorlar. Çenem küçük ve dişlerim büyük olduğundan çeneye sığmamış ve hep çarpık çarpık çıkmış. 20'lik dişler de gömülü ve çok zor pozisyonda kalmış, ameliyatla aldırmam gerekiyordu zor olanı çektirdim (Sinirlere çok yakındı o yüzden zordu), ameliyat sırasında gram acı hissetmedim fakat ameliyat sonrası 1 hafta inanılmaz problemliydi benim için. Dayanılmaz bir acı vardı. 1 tane daha ameliyat olmam gerekiyor fakat onu şu anlık erteledim, üniversiteye hazırlanıyorum o yüzden bana problem yaratırdı tedavi.

Benimde öyle bir sıkıntım vardı. Çekelim dediler ısrar edip kanal tedavisi istedim. Önce çürükleri alıp sonra sonra tedaviyi uyguladılar, diş sallanmıyorsa kanal tedavisi kurtarır.

Farklı bir doktora daha muayene olmanı tavsiye ederim. Direkt dişi çektirip atmaktansa dişi kurtarmanın yolları aranmalı. Şahsen geçen sene dişimi çektirdim ancak kurtarmak için doktorum baya uğraşmıştı.

Geri
Yukarı