17 Yaşında diyet yapılır mı?

Furkan Alp

Hectopat
Daha fazla  
17 yaşındayım ve hafif göbekliyim. Göbek çok sıkıntı değil ama göğüslerim gereksiz derece fazla büyük. Göğüslerimin şekilli olmasını istemiyorum sadece bu kadar büyük olmasınlar yeter. Kilo mu vermeliyim yoksa göğüs mü çalışmalıyım? Göğüs çalışırsam eğer beslenmeme dikkat etmem gerekir mi?

Neden yapmayasın? Diyet deyince aklına ölüm diyeti gelmesin. Göğüs değil fakat benim de senin gibi bir göbek sorunum vardı. Lise zamanlarımda bir gün oturup karar verdim. Spor salonuna yazıldım ve onlara sadece koşu bandı, bisiklet ve mekik aletini kullanacağımı ve program istemediğimi söyledim. Bu sayede 3 aylık ücreti 90 TL ye kadar düşürdüm. Aynı zamanda diyete başladım ama kendimi asla aç bırakmadım. Kahvaltımı güzel yapıp öğle yemeğinde 1 kase pekmezli yoğurt yedim. Akşam ise 1 tane yeşil elma alıp yanıma spor salonuna gittim. Her gün 15 dk bisiklet 1 saat düzenli tempoda koşu ve 30 dk mekik çalıştım. Ben normalde çok su içiyorum spor yaparken günlük 4-4.5 litre su içiyordum. Sonuç olarak 3 ayda 13 kilo verdim. Bel ve karın bölgemdeki yağ sorunu ortadan kalktı. Yüz şeklim daha çok ortaya çıktı.

Tam olarak bilmesem de boyum;1.77 civarı kilom; 76 civarı. Şu an jinekomasti olduğumdan şüphelenmeye başladım.
Jinekomastini öğrenmenin bir kolay yolu sağ elini kaldır sanki parmak kaldırıyormuş gibi diğer elinin içi ile göğüsün ucuna bastır, acıyorsa ya da bir ağrı varsa jinekomasti olma olasılığın yüksek. Eğer bir şey hissetmiyorsan orada sadece yağ vardır.

Diyete gerek yok, günümüz dünyasının beslenmesine karşı gel yeter. Buğday ve buğday ürünlerini bırak(ekmek, makarna, kek vs.), buğday ununa alternatif pirinç ve ya nohut unu öneririm. Yemek yapmasını öğren ve kendi yemeğini kendin yap. Bizim Türk mutfağı ve Anneler bol yağ ve un kullandıkları için iş bayağı zorlaşıyor. Paketli ve içinde onlarca kimyasal madde bulunan her tür gıdadan kaçın. Çikolata, bisküvi, kraker, gazoz, fast food ve benzeri her şeyden uzak dur. Mevsimsel yeşillikleri bolca tüket ve öğün başına yediklerinin kalorisini hesapla. Margarin hayatından çıkar, tereyağı köy mahsulü ise belirli bir miktar kullan ve zeytin yağı çok olmamak kaydı ile ölçülü bir şekilde yemeklerinde bulunsun. Eğlence, oyun, abur-cubur gibi şeylere para vericeğine yediklerine para harca ki hem zihinsel hem fiziksel performansın artsın, gereksiz şeylere değil de bilgiye ve yediklerine para harca. Uyku düzenini iyi ayarla ve yemek saatlerini düzenle. Spor olarak da en kötü evinde 20-30 dakika Isınma-Soğuma Hareketleri yaparak hamallığa engel olursun. Bol su iç, vücuttaki su miktarının anlık olarak azalması bile metabolizmada %2 ila %5 lik bir yavaşlamaya sebep olur. Tekrar söylüyorum buğday tüketme, Sen buğday tükettikce vücudunda endorfin(mutluluk) hormonu salgılanır ve daha çok yeme isteği duyarsın. Kan şekerin artar ve malum günümüz buğdayı faydası yok denecek kadar azdır.Daha anlatılacak çok şey var ama bunları benden değilde kendin kitaplardan okuyarak öğrenirsen daha iyi ezberlersin, İstersen kitap önerilerinde de bulunabilirim.

Ben 2-3 yıl önce gitmiştim ergenliğimin ilk aşamasında fakat hangi bölüm olduğunu inan unuttum. Ergenlik ile ilgili kontrol bölümü vardı orada ama sen gene bir araştır derim.

Sen de olmuşsun galiba. Devlet hastanesinde mi yoksa özel hastanede mi oldun? Ve devlet hastanesinde bile ücretli olduğunu söylüyorlar. Sen devlette olduysan para verdin mi? Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı